Політика

Медицина просить грошей. Скандал із недофінансуванням лікарень Франківщини набув розголосу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Медична галузь починає задихатися від нестачі бюджетного фінансування. Пацієнти не розуміють, чому за все треба платити, а лікарі втомилися пояснювати, що вони не завжди в тому винні. Яскравий приклад – ситуація навколо Івано-Франківської обласної дитячої клінічної лікарні (ОДКЛ).

medycyna_groshi

Першою на сполох забила голова Громадської ради при департаменті охорони здоров’я ОДА Оксана Манюх. На власній сторінці у соцмережі «Фейс­бук» вона написала, що на зборах колективу ОДКЛ головний лікар шокував цифрами з обласного бюджету 2016 року.

«У таких умовах ми дітей рятувати не зможемо, – констатувала Манюх. – Якщо у грудні 2015 року на медикаменти для однієї дитини в день було 26 грн. (разом із благодійними внесками), то тепер буде 9 грн. Батьки й так уже всі жили рвуть, коли дитина захворіє, бо медикаменти на вагу золота. Так ще й гроші на ліки дітям врізали. Знову буде море скарг на медицину, і людей можна зрозуміти».

Її позиція викликала хвилю схвальних коментарів і підтримки – як серед лікарів, так і серед батьків. Дописом Манюх поділилися більше тисячі людей по всій Україні і всі погодились – умови жахливі.

«Благодійні внески є одним із резервних джерел, які використовуються на невідкладні справи, – пояснює Оксана Манюх. – Минулоріч на лікування однієї дитини держава дала нам 14 грн. в день. Ми додали ще запаси з благодійних внесків і вийшли на суму 26 грн. Це теж було мало, але це було хоч щось. За рік ми пролікували 14 тис. дітей з тяжкою патологією. Паски можна затягнути, ми все розуміємо. Але 9 грн. – то вже межа, бо навіть при великому бажанні лікувати нам залишилось поставити руку дитині на чоло і сказати: «Зцілися!».

За словами Манюх, питання реформ у медицині нині постало як ніколи гостро. Мовляв, треба лише дозволити реформувати галузь – і все стане на свої місця.

«Як казав лікар Комаровський, медицина сьогодні – як кінь без сіна, – говорить пані Оксана. – Держава тримає коня, а їсти йому не дає. Аби кінь не здох, його лише треба відпустити, він собі сам траву знайде. Є два шляхи змін: надання автономії лікарням та запровадження страхової медицини. І ці зміни мають відбуватися під конт­ролем громадськості».

Як каже Оксана Манюх, медицина роками топчеться на місці, бо нема необхідного обладнання, а фахівці – є.

«Ми маємо кидати на пальцях, що у дитини болить всередині? – питає вона. – Ну, можемо зробити УЗД, але й воно багато чого не показує. Я не кажу, що депутати облради погані, але їх обрали для того, щоб вони детально вивчали, виважено прораховували і забезпечували життєдіяльність області».

Педіатр наводить приклад: на 42 км дороги Бібрка-Львів у 2015 році витратили 244 млн. грн., по 6 млн. на 1 км. А от на 230 тис. дітей області, на цілий 2016 рік, на всі необхідні ліки передбачено лише 2 млн. грн.

«То хіба діти варті коштів менше, ніж півкілометра дороги?», – запитує Манюх.

Ситуація з фінансуванням дитячої медицини на Івано-Франківщині різко змінилася після прийняття обласного бюджету. Громадська рада, яку очолює пані Оксана, перед сесією облради все проаналізувала й подала свої пропозиції голові бюджетної комісії та директору департаменту охорони здоров’я.

«Усі наші пропозиції були схвалені. Проте чомусь не так сталось, як ми очікували. Саме тому я так і відреагувала на прийнятий бюджет», – каже лікар.

Наприклад, в області є 135 онко­хворих дітей. Минулоріч міністерство охорони здоров’я надало ліків, які забезпечили потреби лише на 20 %. У 2016 році тільки на дитячу онкогематологію треба 9 млн. грн. Для лікування шістьох дітей з тяжким сколіозом – 840 тис. На 918 з епілепсією – 1,5 млн. 310 дітей з цукровим діабетом потребують інсуліну, а це – понад 2,5 млн. грн. І ще, і ще… Тільки орієнтовна вартість просто необхідного нині комп’ютерного томографа – 10 млн. грн.

Загалом для дитячої медицини Прикарпаття у 2016 році треба близько 80 млн. грн.

«Депутати обласної ради не здуріли, – говорить голова медичної комісії облради Манолій Піцуряк. – Ми лише прийняли ті цифри, які подав департамент фінансів. Проблему розуміємо, але вдіяти нічого не можемо».

Піцуряк розповідає, що проблема недофінансування є не лише в ОДКЛ, а й в інших лікарнях області та по всій Україні.

«МОЗ зменшило фінансування на мільйони гривень навіть у порівнянні з минулим роком, – каже Піцуряк. – А курс долара вкотре виріс. Ми стали бідніші, грошей на медикаменти вистачає приблизно на 10 %. У такій ситуації опинилася не лише дитяча лікарня, а й пологові будинки, травмпункти, онкодиспансер…».

Головний лікар ОДКЛ Радислав Котурбаш упевнений, що зменшення державних витрат на медичну галузь є неприпустимим.

«Нам необхідна фінансова децент­ралізація, а не надання субвенції, – наголошує Котурбаш. – Так розвиватися ми не можемо. Заборонено поточні та капремонти, закупівля обладнання, самостійне визначення рівня зарплат. Крім базового фінансування, лікарні повинні мати можливість розвивати затребувані послуги, які можуть стати джерелом додаткового фінансування».

За словами головного лікаря, на 2016 рік з фонду розвитку обласного бюджету вони запланували 9 млн. грн. для закупівлі нового обладнання.

asygnuvannia

 

«На цей рік фінансування лікарні становить 44 млн. Це 74 % від потреб, – говорить він. – Недофінансовані зарплата, медикаменти, пальне та продукти харчування. Усі кошти ми максимально перевели для першого кварталу, тому кілька місяців будемо забезпечені. Далі – гірше».

При цьому Котурбаш розуміє, що неможливо повністю профінансувати дитячу лікарню, а всі інші заклади залишити без грошей.

«Але в наступному кварталі необхідно переглянути фінансування лікарні задля забезпечення її утримання та лікування хворих дітей, – наголошує Радислав Котурбаш. – Лише на лікування нам треба майже 4 млн. Зате на енергоносії з бюджету виділили 100 % коштів».

Директор департаменту охорони здоров’я ОДА Мирон Матейко каже, що зміни до обласного бюджету щодо фінансування медзакладів ще переглянуть.

«Зрозумійте одне: я не фінансую лікарні, – говорить Матейко. – Кошти йдуть з держбюджету, а я їх лише розподіляю. Разом з бюджетною комісією будемо уточнювати потреби і вишукувати кошти. І ще одне: ми даємо суму коштів, а ділить їх уже сама лікарня. Керувати треба мудро».

Голова бюджетної комісії облради Микола Палійчук пояснює, що депутати не можуть розподіляти субвенцію, яка йде з держбюджету.

«Але ми розбираємось у ситуації, – говорить він. – Я аналізував цифри по дитячій лікарні: на 2016 рік для оплати праці закладено 120 % від минулого року, а на харчування – лише 80 %. Розуміємо, що інфляція, тому треба закладати більше коштів на всі видатки».

Микола Палійчук запевнив: бюд­жетна комісія «розбереться» і дасть офіційне пояснення.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.