Без категорії

Знову газовий конфлікт?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У понеділок, 23 березня, у Брюсселі Україна та ЄС підписали спільну декларацію щодо модернізації української газотранспортної системи. У відповідь прем’єр?міністр Росії Володимир Путін заявив, що цей документ є непродуманим і непрофесійним.Путін підкреслив, що обговорювати питання збільшення прокачки газу через територію України без основного постачальника, Росії, «просто несерйозно». Крім того, він сказав, що Росія почне переглядати принципи відносин із країнами Євросоюзу, якщо інтереси Москви в енергетичній сфері будуть ігноруватися.У свою чергу, Юлія Тимошенко у вівторок на брифінгу заявила, що підписання спільної декларації між Україною і ЄС не заперечує можливість Росії брати у цьому участь. «Україна просто захистила свої національні інтереси достойно і чітко, захистила головну свою транзитну газову магістраль», — додала Прем’єр?міністр України.З цього приводу «Репортер» звернувся до відомих політиків і політологів з такими запитаннями:• 1. Які позитивні наслідки ви бачите у підписанні «брюссельської» декларації?• 2. Чим, на вашу думку, викликана настільки негативна реакція Росії?

Юрій Шведа, політолог, м. Львів:

«1. Позитивним було би те, що газотранспортна система таки стала б модернізованою. І ця модернізація за участі європейського капіталу — це було би велике досягнення для економіки та держави в цілому. Втім, тут є два моменти. Перший: уже неодноразово оголошувалися ті чи інші проекти, які мали стосуватися України, і фінансуватися європейським співтовариством. А друге стосується Росії та її так званої нервозної реакції. Це, звичайно, неадекватне ставлення до події, яка відбулася. Адже це питання суто внутрішньої політики України. Думаю, це не що інше, як форма втручання у внутрішні справи нашої держави.

2. Негативна реакція Росії викликана, напевно, тому, що вона продовжує вважати Україну сферою свого впливу. І коли тут відбуваються якісь події без участі Росії, то, очевидно, це викликає саме таку реакцію».

Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:

«1. Тут є позитивні наслідки для Європи, а не для нас. Вона веде свою гру з Росією, тому намагається то поцілувати, то вкусити. От і вкусила Росію з якихось своїх міркувань, зі своєї дипломатично?економічної гри. Це, мабуть, і всі позитивні наслідки.

2. Негативна реакція Росії викликана тим, що з нею не рахуються в питаннях поставок в Європу. Їй неприємно, що підписання цієї декларації це лише гра. Насправді, поки що виглядає так, що Європа по-серйозному не збирається вкладатися в український газопровід. Вона планує диверсифікувати ризики постачання енергоносіїв. Натомість, вкладати великі кошти в українську газотранспортну систему поки що не збирається».

Євген Золотарьов, член президії політради Партії вільних демократів:

«1. Насамперед, треба сказати, що нині це лише декларація. Оглядові питання, які обговорювалися в Брюсселі, не стали основою для якихось практичних рішень. А реакція Росії пояснюється дуже просто — ця декларація ЄС та України руйнує російські плани. Тому в будь-якому випадку, якщо ці декларативні заяви перетворяться на конкретні документи та угоди, то для України це буде означати початок енергетичної незалежності.

2. Ми взагалі останнім часом бачимо, що реакція Кремля по багатьох питаннях є занадто емоційною. М’яко кажучи. І це є характерним для російської зовнішньої політики. Україна потрохи вислизає з міцних обіймів Росії, і те, що відбулося в Брюсселі, означає закінчення того, що в Росії називають енергетичним імперіалізмом».

Ігор Зварич, народний депутат V скликання, Партія регіонів:

«1. Позитивом є те, що це — перший потужній крок ЄС назустріч Україні. Тобто, він має політичне значення для того, аби укладати угоди та їх виконувати. І має економічне значення безумовно. Росія поквапилася давати політичні оцінки, адже це справа суверенної держави — укладати угоди та їх виконувати.

2. Негативна реакція викликана не лише політичним жупаном, але й тим, що потужні клани планували будівництво обхідного газопроводу. У цьому випадку є альтернатива, і дуже потужна. По-перше, дешевше, по-друге, — збільшення обсягів на ту кількість, яку давав би обхідний газопровід».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.