Без категорії

За узурпацію влади – в кримінал

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нещодавно Верховна Рада України прийняла закон про введення кримінальної відповідальності за узурпацію влади. Цим законом передбачається встановлення кримінальної відповідальності за:—?дострокове припинення повноважень ВРУ способом, який суперечить Конституції України;—?незаконну перешкоду проведенню зборів, мітингів та демонстрацій, вчинену працівниками правоохоронних органів або військовослужбовцями.Журналісти газети «Репортер» попросили відомих українських політиків та політологів прокоментувати доцільність цього закону, задавши їм кілька запитань:• 1. Чи взагалі такий закон потрібен?• 2. Хто, на Вашу думку, з сьогоднішніх політиків є потенційним порушником цього закону?

Тарас Возняк, політолог, м. Львів:

«1. Всі чудово розуміють, що даний закон є способом спазматично затримати владу за даним скликанням Верховної Ради. Вона сама себе загнала в глухий кут, точніше дві її фракції (Партія регіонів і БЮТ). Ніхто, в тому числі її ініціатори, не можуть знайти вихід із ситуації, що склалася. З огляду на це вони намагаються спазматично утриматися при владі. З іншого боку. свої владні амбіції демонструє актуальний прем’єр-міністр за відсутності політичної бази для того уряду, який вона очолює, тобто при відсутності коаліції, що є абсолютним нонсенсом. Вони хочуть законсервувати цей нонсенс назавжди.

2. Важко говорити про потенційного порушника, оскільки цей закон однозначно спрямований проти єдиної людини, яка може розпустити парламент, тобто проти Президента. Але Президент поки що нічого не порушував».

Олег Тягнибок, лідер ВО «Свобода:

«1. Штампування законопроектів під авторством Портнова з БЮТу і Лавриновича з Партії регіонів не просто знімає маски і показує, хто є хто в українському парламенті, але й підтверджує тезу, що БЮТ, Партія регіонів і комуністи просто реалізовують план Москви в Україні, оскільки парламентська республіка вигідна сьогодні для Кремля, тому що для нас це означає серйозне послаблення державної влади. ВО «Свобода» послідовно виступає за те, щоб Україна була президентською республікою за формою правління з відповідними повноваженнями Президента, а також за те, щоб Президент був керівником уряду. БЮТ і Партія регіонів сьогодні звинувачує Президента в тому, що він хоче узурпувати владу, хоча самі всупереч ст. 5 Конституції України якраз і пробують ввести в парламент пропорційну систему для того, щоб узурпувати владу, тобто узурпатори звинувачують інших в узурпації влади.

Такі закони формуються тільки ситуативно. Сподіваюся, щоПрезидент накладе вето на цей закон або ще до того, як цей закон вступить в силу, Президент просто розпустить парламент, відбудуться нові вибори, і нова структуризація парламенту буде такою, що нІ Партія регіонів, ні БЮТ не зможуть бути узурпаторами влади в Україні на догоду Москві.

2. Автори законопроекту, Портнов і Лавринович, які представляють БЮТ і Партію регіонів, висловлюють не свою особисту позицію, а позицію політичних партій і фракцій, до яких вони належать. Думаю, не зовсім коректно говорити про прізвища конкретних політиків, оскільки в нас вибори мажоритарні і депутати відповідають не за себе і за свій округ, а несуть колективну відповідальність, оскільки представляють єдину партію».

Євген Золотарьов, член президії політради Партії вільних демократів:

«1. Я думаю, що цей закон носить виключно політичний характер, і потреби в ньому немає. Є інший закон про свободу зборів, тим більше ця норма виписана в Конституції, тому особливої потреби деталізувати це питання я не бачу. Це один із законів, який прийнятий під впливом політичної кон’юнктури. Я думаю, що набагато потрібнішим є розвести повноваження Президента і деталізувати необхідні умови імпічменту. Зрозуміло, що цей закон прийнято спеціально для того, щоб Ющенко не розпустив парламент, якщо буде створена коаліція. Юридичної і правової потреби в цьому законі на даний момент немає.

2. Згідно з Конституціїєю в нас лише одна людина може розпускати Верховну Раду. Це Президент. Відповідно цей закон спрямований проти нього. Саме Президент може бути потенційним порушником цього закону, якщо він набере чинності. Я впевнений, що буде вето. Якщо вето буде подолане, потенційним порушником буде Президент».

Дмитро Шлемко, народний депутат України:

«1. Безперечно, такий закон потрібний. На жаль, після 17 років незалежності демократія, до якої ми так прагнули, ще не набула тих справжніх рис, які характерні для Європи. У абсолютної більшості тих, хто приходить до влади, є прагнення захопити якомога більше влади і зробити її абсолютною. Прагнення наших українських політиків, особливо на президентському посту, як свідчить практика, саме такими і є. Цим законом ми попереджаємо усіх, хто рано чи пізно прийде до влади, про можливість кримінальної відповідальності за спробу узурпації влади і встановлення авторитарного керівництва.

2. Найбільше «перетягування канату» спостерігалося за президентства Віктора Андрійовича. Ми у Верховній Раді неодноразово стримували його «апетити» щодо створення національної гвардії (30?40 тис. чол.), а також здійснення контролю над силами зв’язку і прикордонниками та зміни системи судоустрою. Тобто було прагнення забрати повноваження абсолютно всіх гілок влади. Сьогодні зрозуміло, що абсолютну більшість влади перетягує на себе Президент».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.