Минулого тижня на тридцять восьмій сесії обласної ради депутати проголосували за чи не найважливіший економічний документ для області – бюджет 2010. Який з легкої руки губернатора вже отримав народну назву – «бюджет не розвитку, а виживання».
Цифри і люди
Приступити до голосування за обласний бюджет депутатський корпус спромігся аж по обіді. До цього – дебатували навколо, певно, важливішого для них питання – заяви до Президента щодо Чорноморського флоту Росії. Позбавити себе обіду вони не посміли – проголосували за перерву. Тож слухати про бюджет взялися близько другої дня.
Доповідати вийшла начальник головного фінансового управління ОДА Любов Костів. За її словами, цього року загальний обсяг доходів заплановано у розмірі 1,789 млрд. грн. Із них – доходи загального фонду – 1,61 млрд. грн., спеціального фонду – 182,4 млн. грн., у тому числі бюджет розвитку – 10,49 млн. грн.
«Видаткова частина збалансована у відповідності до дохідної, – наголосила Костів. – У порівнянні з минулим роком видатки загального фонду збільшилися на 644,5 млн. грн. А це, у свою чергу, дозволить забезпечити бюджетні призначення на зарплату та енергоносії. Адже мінімальна заробітна плата поетапно збільшується. Так з 1 січня вона становить 869 грн., з 1 квітня – 884, з 1 липня – 888, з 1 жовтня – 907 і з 1 грудня має бути – 922 грн. на місяць».
Так само у бюджеті зазначений розподіл субвенції між місцевими бюджетами. З державного бюджету – на виплату допомог та пільги. Найбільша сума з обласного – на регіональні програми. А також на фінансову підтримку місцевого телебачення. Голова ОДА Михайло Вишиванюк уже неодноразово наголошував, що телебачення районів, де не транслюється ОТБ «Галичина», потрібно підтримувати фінансово, аби вони мали можливість приїжджати та висвітлювати роботу обласної влади. Тож по 150 тис. грн. виділили на Галицьке, Калуське, Коломийське, Рогатинське, Рожнятівське ТБ. Натомість, «Галичина» отримала менше, ніж завжди, – 1,5 млн. грн.
Залишок коштів бюджету, що склався на 1 січня 2010 року, піде на погашення заборгованості – переважно за будівництво закладів освіти, культури, медицини та за реконструкцію доріг.
Балачки і голоси
Як не дивно, але бюджет не зняв хвилю дебатів у сесійній залі. Підняли тему літературного журналу «Перевал», який отримує з бюджету 125 тис. грн. Нагадали про публікації у пресі, де йшлося про недоцільність цього видання. Захищати «Перевал» взялася Ольга Бабій. Вона запевнила, що після тієї історії сама написала заяву КРУ, аби перевірили фінансовий бік функціонування журналу. «Там справді знайшли помилку бухгалтера, щось у 28 грн., – сказала вона. – Бухгалтера оштрафували десь гривень на сто». Наголосила вона і на тому, що цю справу просто так з рук не спустить, а винні мають бути оголошені ворогами преси.
Ще одне конфліктне питання віднайшов голова фракції БЮТ в облраді Юрій Романюк. Йому не сподобалося дев’ятий пункт проекту бюджету, в якому йшлося про перерозподіл коштів. Там писало, що він «здійснюється облдержадміністрацією після погодження з головою облас-ної ради». Романюк наголосив: голова облради – такий самий депутат, як і решта. Тому питання, збільшувати чи зменшувати видатки, спочатку має розглядати профільна комісія, а потім затверджувати сесія обласної ради.
Так депутати поговорили десь із півгодини та прийняли документ 78 голосами.
Надії та плани
А вже цього вівторка на спільному засіданні колегії ОДА та Ради з питань соціально-економічного розвитку регіону Любов Костів доповідала про те, як виконувався в області тимчасово розписаний бюджет на перший квартал 2010 року.
«За перший квартал в цілому по області надійшло загального і спеціального фондів у сумі 782 млн. грн.», – почала Костів. Та Михайло Вишиванюк її зупинив. Його більше цікавили недопрацювання.
А вони у цьому кварталі знайшлися. Тож він заявив, що на наступні засідання, де будуть обговорювати бюджет, викликатимуть начальників районних фінансових управлінь. «Аби вони самі пояснювали, чому дохідну частку не виконують, а вихідну перевищують», – зазначив губернатор.
А на прес-конференції після засідання голова ОДА на запитання – чи є надія, що за рахунок темпів росту економіки бюджет переглянуть – відповів: така надія є. «Є цілий ряд позитивних моментів в економічному плані, разом з тим розширення взаємовідносин з Росією, – сказав Вишиванюк. – Зараз зрушиться дуже багато бар’єрів, і економіка України підніметься. Держава робить усе можливе, аби розкрутити економіку. А вже від її роботи залежатиме наш бюджет, наші доходи».
Ну що ж, будемо надіятися, а поки що житимемо по можливостях.
Comments are closed.