Наше місто є доволі старим і тому, як кожне порядне старе місто, мусить мати свої легенди. І воно їх має! Просто тривалий час дослідників більше цікавила міфологічна спадщина Праги, Кракова, Львова чи Кам’янця-Подільського. Але й Станиславову є, що розповісти і мешканцям, і туристам.
Тут жив гітлер
Одним із національних героїв Польщі є Агатон Гіллер (1831?1887). У молодості він був засланий до Сибіру, пізніше очолив антиросійське повстання, потім жив в еміграції, а в 1884 році оселився у Станиславові. Гіллер одразу включився в культурне життя міста і скоро став засновником і першим редактором газети «Кур’єр Станиславовський».
Жив він у рідної сестри на теперішній вулиці Івана Франка, у будинку, який дещо нагадував сарай (пізніше на тому місці звели ліве крило клінічної лікарні). Після його смерті там встановили меморіальну дошку зі стандартним написом про те, що саме тут жив видатний син польського народу Агатон Гіллер (польською – A.?Giller).
В липні 1944 року група радянських солдат просувалася вулицею Франка. Один із червоноармійців помітив меморіальну дошку та підійшов до будинку. Напевно, він не знав ані польської мови, ані історії Польщі. Тому, побачивши висічене прізвище, крикнув: «Ах ты бл… ь, и здесь Гитлер!». Після чого розніс бідолашну дошку прикладом вірного ППШ…
Comments are closed.