Минулий рік для підприємців як України, так Івано-Франківська був складним. Всі намагалися вийти з кризи. Комусь це вдалося краще, комусь – гірше. Найтяжче, на думку івано-франківської влади, було забудовникам. Мовляв, саме тому церемонія вшанування лідерів економічного прогресу Івано-Франківська «Тріумф 2009» цьогоріч навмисно не відзначала найкращого забудовника міста.
На думку міського голови Віктора Анушкевичуса, незважаючи на негаразди, які були у підприємців, треба їх шанувати. «Вони все одно працювали та розвивали місто. Тому така оцінка – це моральний обов’язок влади, щоб відзначити з кращих найкращих», – каже Анушкевичус.
Критерії оцінювання
Як каже мер, конкурсна комісія працювала об’єктивно та неупереджено, а він у цей процес взагалі не вмішувався. Відтак, за словами голови комісії, заступника міського голови Ярослава Яцишина переможців обирали за трьома загальними критеріями. «Це – прибуткова робота підприємства у 2009 році, відсутність заборгованості до бюджету і відсутність заборгованості із виплати зарплати, – говорить Яцишин. – Хоча, до слова сказати: прибуткова робота в деяких моментах, зокрема для підприємства-інвестора та підприємств великої промисловості була частково знівельована».
Заступник міського голови пояснив: у 2009 році Україна пережила різкий стрибок курсу валют, тому підприємства, які отримували кредити в іноземній валюті, змушені були показувати збитки. Хоча на роботі самого підприємства, продовжує Яцишин, це не відобразилося. Мовляв, виробники й надалі виготовляють продукцію та отримують прибутки.
Дискусійна номінація
Ще за день до вручення нагород представники влади на прес-конференції відмовилися назвати переможців. Обґрунтували вони це тим, що по деяких номінаціях ще до того часу тривали дискусії. До речі, стосувалися вони номінації «Інвестиція-2009».
За словами начальника управління економічного та інтеграційного розвитку міськвиконкому Богдана Білика, номінантами на інвестицію-2009 цьогоріч стали ПАТ «Плюс Банк», ТзОВ «Українська побутова техніка», компанія «Декра» і ТзОВ «Маодот-І». Правда, вже наступного дня на самому «Тріумфі-2009» «Декра» якимось чином… випала з учасників. Компанії не виявилося у списку номінантів. Напевно, «загубилася» не тільки «Декра». Бо, як зауважив на прес-конференції Богдан Білик, у конкурсі взяли участь 40 підприємств. Натомість, у залі назвали менше трьох десятків.
Відтак, ще два дні до озвучення переможців йшла жорстка дискусія на предмет того, хто ж переможе в «інвестиційній» номінації. Тож, переможцю – «Маодот-І» – довелося добряче відстоювати свою нагороду.
Щось не так
Керівник «Маодот-І» Тарас Виноградник каже: про те, що компанія, яку він очолює, є номінантом «Тріумфу», він дізнався за два дні до церемонії. Однак, перемога їм не світила. «Мав перемогти «Плюс Банк», а не ми, – говорить Виноградник. – Весь міськвиконком був проти нас, чомусь. Тому я спитав: а як банк може бути найкращим інвестором? Це ж його робота – інвестувати гроші. То як він може перемагати? Тож вони два дні вибирали». Тарас Виноградник зауважив – у конкурсі «щось не так». Мовляв, міська влада явно не хотіла його слухати. Втім, таки дослухалась.
Натомість, керівник «Плюс Банку» Андрій Рязанцев каже, гадки не мав, що вони мали перемогти в якійсь номінації. Мовляв, він за ходом подій не слідкував і на самому нагородженні не був. «Ми якусь інформацію подавали, але як воно там було, мені невідомо», – зізнається Рязанцев.
За його словами, «Плюс Банк» уже неодноразово перемагав на «Тріумфі», починаючи з 2004 року, і, на його думку, це не допомагає в бізнесі. Певне, саме через це йому все одно – виграли вони чи програли. Проте, каже Рязанцев, це добра традиція, яка показує, що місцевій владі не байдуже підприємницьке середовище та події, які в ньому відбуваються.
«Таким чином влада віддячує тим людям, які найбільше докладаються до розвитку економіки, – продовжує Андрій Рязанцев. – Але, щоб «Тріумф» чимось допомагав, то ні – це, скоріш, нематеріально-мотивуючий фактор».
Не для галочки?
Як ми вже казали, Тарас Виноградник був обурений тим, що про конкурс дізнався за два дні до нагородження. До речі, «Репортер» теж чомусь не чув і не бачив інформації про те, що підприємцям треба було подавати заявки на конкурс. Чому так?
За словами Богдана Білика, цей процес відбувався протягом останніх двох місяців, а про конкурс було оголошено у міських комунальних ЗМІ. Мовляв, саме там можна було довідатися про положення та критерії, щоб підприємство могло визначатися, до якої номінації себе подавати.
«У нас не для галочки при міському голові функціонують дві інституції: Рада директорів великих підприємств і Рада підприємців, – каже Віктор Анушкевичус. – Саме через ці дві інституції йде інформація, подаються побажання від міської влади, а саме, в які терміни і до якого часу потрібно подавати заявки. Це не є завуальовано».
А Ярослав Яцишин зауважив, що робота проводилася ще й із показниками підприємств через статистичну звітність. Мовляв, якщо підприємство себе не подавало, то працівники міськвиконкому працювали з ним напряму. Певне, саме так і вийшло з «Маодотом-І»… за два дні до вручення нагород.
Заплатив і виграв
Віктор Анушкевичус говорить, що спілкується про «Тріумф» з підприємцями ще з 2007 року. І навіть у неформальному спілкуванні вони висловлюють лише позитивні враження від цього конкурсу. Для прикладу він привів конкурси державного рівня.
«Тобі висилають запрошення, тебе уже відзначають переможцем, готові вручити дуже великий кубок чи навіть медаль з брильянтами, але за це треба заплатити то‑то і то‑то, – каже мер. – Це називається самообман, бо є грою на нездорових емоціях. Той чи інший працівник чи орган місцевого самоврядування купує собі нагороду, чіпляє на груди і ходить. Це – неправильний варіант».
За словами мера, на відміну від таких конкурсів, в Івано-Франківську все це відбувається за кошти місцевого бюджету та громади. А підприємцям це приємно. Адже всі, хто працює чесно, сподіваються, що їх відзначать.
Comments are closed.