В оголошеному у вівторок, 3 лютого, рішенні Міжнародного суду ООН в Гаазі йдеться про те, що острів Зміїний не може вважатися частиною прибережної лінії України при визначенні серединної лінії при делімітації континентального шельфу та виключної економічної зони. Дехто таке рішення суду називає програшним для України, а хтось правильним.Щоби довідатись, що з цього приводу думають українські політики та політологи, «Репортер» звернувся до них із такими запитаннями:• 1. Як, на Вашу думку, тлумачити рішення, яке прийняв Міжнародний суд ООН в Гаазі?• 2. Якою ви бачите подальшу перспективу України з огляду на прийняте рішення?
Тарас Возняк, політолог, м. Львів:
«1. Звичайно юридичні аспекти повинні обговорювати юристи, і вони будуть тлумачити, що там насправді написано. Але на дилетантський погляд виглядає на те, що Росія невдовзі подасть позов щодо повернення їй півострова Крим, який був неправильно і незаконно переданий Хрущовим свого часу. І Україна повільно його віддасть, якщо так провадити міжнародні стосунки.
2. Я думаю, що треба оскаржувати це рішення, якщо воно є не остаточним».
Юрій Шведа, політолог, м. Львів:
«1. В цьому питанні я мало що прокоментую, бо: по?перше, його треба чітко знати, яке це рішення, а, по-друге, я не вважаю себе експертом міжнародного права, тому навряд чи мій коментар буде професійним».
2. Я не думаю, що щось суттєво змінитися, і що це вплине на стосунки Україна — Румунія, та в державі в цілому. Добре, що рішення прийнято. Не знаю, настільки воно відповідає інтересам України — в позитиві чи в негативі. Але говорити про те, що це є якимось особливим кроком, такої потреби я не бачу. На сьогоднішній день в державі є набагато важливіші проблеми: як на міжнародному, так і на міждержавному рівні».
Роман Ткач, народний депутат України, фракція «НУ – НС»:
«1. Я б у цьому випадку сказав, що таке рішення суду вже треба тлумачити як остаточне, і його потрібно відправити до виконання».
2. Мені важко трактувати це з точки зору міжнародного юриста, бо я таким не є, але все-таки Україна вже достатньо вклала в Зміїний острів. Думаю, що цю роботу потрібно продовжити, але найбільше вкладати в прибережний шельф, адже за даними фахівців, саме там є поклади нафти і газу. У все, що нам відділили, потрібно вкладати кошти і використовувати».
Юрій Ключковський, народний депутат України, фракція «НУ – НС»:
«1. Це означає, що економічна зона буде рахуватися не від острова Зміїний, а від берега континенту».
2. Як я чув з боку представників компетентних органів, рішенням в принципі частково задоволені — очевидно сподівалися на гірший варіант. Значна частина шельфу все?таки відійшла Україні і тепер вже ніхто не може поставити це під сумнів. Тобто, принаймні, питання розв’язані. Раніше там нічого не можна було робити, тому що ніхто не хотів братися за роботу, не знаючи, який статус цього шельфу. Тепер статус визначений. Частина відійшла Румунії, але, кажуть, що більша — Україні. Я думаю, що це таке собі Соломонове рішення».
Кость Бондаренко, політолог, м. Київ:
«1. Відірвано від України частину суверенної території. Це політичне рішення, яке, очевидно, прогнозувалося, і яким в кінці кінців Гаага визнала, що Зміїний має належати Румунії»
2. Це рішення означає, що в Україні немає жодних перспектив щодо вступу до Європейського Союзу найближчі роки. Румунія, як частина ЄС, практично на сьогоднішній день має територіальні претензії до України, і в таких умовах не можливо говорити про сам факт вступу нашої держави до Євросоюзу».
Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:
«1. Це треба тлумачити так, що Міжнародний суд вирішив стати на бік Румунії, не дивлячись на те, що у Другій світовій війні Румунія воювала на боці нацистської Німеччини. Румунія — це найбільш хитра країна в Європі. У двох світових війнах вона грала на боці тих, хто програв, і в результаті обидва рази збільшила свою територію. Сьогодні вона ухитрилася збільшити її і за рахунок України».
2. В нас немає ніяких перспектив. Все дуже погано, значно гірше, ніж ми очікували, і це означає, що треба добитися відставки всіх цих людей, які не тільки відбирають у людей гроші, заощадження, спекулюють курсом гривні, але і розбазарюють наші території».
Comments are closed.