Минулої неділі у Києві пройшли вибори міського голови та вибори до Київради.Вчора, 28 травня, станом на 10:20 годину за даними київської ТВК (підраховано 1017 з 1026 дільниць) у виборах міського голови переміг Леонід Черновецький. Він набрав 37,69?% голосів, Олександр Турчинов — 19,13?%, Віталій Кличко — 17,97?%, Віктор Пилипишин — 6,71?%, Микола Катеринчук — 4,43?%. У виборах до Київради станом на 11:20 годину того ж дня (підраховано 1023 з 1026 дільниць) лідирував Блок Леоніда Черновецького (30,49?%), Блок Юлії Тимошенко набрав 22,77?% голосів, Блок Віталія Кличка — 10,61?%, Блок Литвина — 8,17?%, Громадський актив Києва — 5,95?%. Тривідсотковий бар’єр подолали також Партія Регіонів (3,95?%) та Блок Катеринчука (3,47?%).Ініціатор виборів, Блок Юлії Тимошенко, не здобув результатів, на які сподівався. У зв’язку з цим ми звернулися до провідних українських політиків та політологів із запитаннями:1. Які, на Вашу думку, причини поразки БЮТу на виборах міського голови Києва та Київради?2. З огляду на такі результати, чи варто було організовувати ці вибори?3. Чи повпливають, на Вашу думку, результати виборів у Києві на всеукраїнські рейтинги Юлії Тимошенко та БЮТу?
Дмитро Шлемко, народний депутат України:
«1. Думаю, БЮТ не програв, а не виграв. Причин декілька, але, я думаю, про них можна буде говорити, коли ми проведемо засідання виборчого штабу. Тільки після того можна буде говорити, чому нам не вдалося здійснити задумане.
2. Справа не в результаті. Справа в тому, що ми привернули увагу до Києва і це стане уроком для голів інших міст. Урок в тому, що через Верховну Раду і її комітети можуть бути зініційовані вибори на місцях, там, де голови думають, що вони є самодостатніми. Тепер багато міських голів будуть думати, як себе вести в різних ситуаціях і будуть намагатися шукати компроміс з іншими політичними силами.
3. У БЮТу рейтинг в Києві залишився достатньо високим і депутатський корпус є досить великим. Уже є домовленості з блоком Кличка про те, що ми будемо складати найбільший політичний корпус, який буде впливати на міського голову і на політику Київради в цілому. Безперечно, після цього треба буде робити висновки, коректувати політику, але я думаю: ті електоральні симпатії, які є у БЮТу, не зменшаться».
Ігор Зварич, народний депутат України V скликання:
«1. Причини містяться в загальній стратегії самого БЮТу — наближення до мети будь-якими засобами. Під себе більшість в парламенті, під себе міського голову, але про що ви говорите, шановні? Це не метод. Нехай це буде не зовсім рівнозначне порівняння, але кожна команда грає так, як їй це дозволяє суперник. В даному випадку суперник, київський виборець, був набагато сильнішим за БЮТ.
2. Звичайно, не варто було, хоча з іншого боку — варто все робити по закону. Вибори до Київради були організовані незаконно, але це вже підтекст. Всі розуміли, що, як і вибори до Верховної Ради, вони не мали законного підґрунтя.
3. Безумовно, повпливають. Будь-який факт впливає. Але будемо бачити, як будуть розвиватися події. Йти на вибори із заплющеними очима часто означає мати щось в запасі. Я не виключаю, що буде ще якась подія, яку ніхто не очікує».
Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:
«1. Причин поразки БЮТу на цих виборах дві. Перша — як з’ясувалось, київська територіальна громада не любить, коли її опускають, особливо опускають її мера. Тобто, якщо мер нам не подобається, то ми б хотіли карати його самі, а не щоб це робили Верховна Рада, БЮТ, хто завгодно. От, наприклад, у мене є кіт, який обпісяв мої капці, і я його ненавиджу. Але якщо мій сусід буде чіпати мого кота, то я буду бити сусіда. Мені це не подобається. Свого кота за хвіст маю право тягати лише я. Друга причина це те, що Юля збирає навколо себе тільки неприкметних особистостей. Це партія однієї людини і сірої свити. Якщо б вона сама балотувалася, то, можливо, мала б кращий результат.
2. Безумовно, не варто. Хоча ми задоволені тим, що організували вибори, позаяк під час них, за моїми підрахунками, киянам було роздано близько двохсот мільйонів доларів у тій чи іншій формі. Тобто було підігріто населення Києва, і ми готові, щоб у нас вибори були щопівроку.
3. Так, повпливають, тому що поразка завжди впливає негативно. Хоча найбільшу поразку отримала «Наша Україна», і тому деякий час в цій ніші БЮТ буде всіма вважатися монополістом».
Зіновій Шкутяк, народний депутат України:
«1. Це результат неорганізованості цих виборів.
2. В принципі вибори організовувати треба було, але вони неорганізовано почалися, неорганізовано проводилися, і політичні сили, які на них пішли, одержали неорганізований результат.
3. Думаю, що повпливають. Взагалі вибори це найкращий рейтинг, і саме тому вплив буде».
Тарас Возняк, політолог, м. Львів:
«1. Причини цього — це консолідовані зусилля «Нашої України» та «Партії Регіонів».
2. Залежно, кому варто організовувати. Скажімо, «Партія Регіонів» та «Наша Україна» виграли. Що ж до БЮТу, то вони не розрахували свої сили.
3. Думаю, що вплинуть, але все залежить від реакції людей».
Олег Тягнибок, голова ВО «Свобода»:
«1. Причини — це відсутність ідеології в цієї організації, відсутність чіткої стратегії, кадрова політика, це і доволі слабка організація в Києві, це падіння рейтингу БЮТ і самої Юлії Тимошенко в результаті доволі часто безвідповідальної діяльності українського уряду, це і економічна криза, те, що демократична коаліція, про яку так багато говорили, виявилася мертвонародженим дитям, те, що передвиборчі політичні обіцянки, як правило, не були виконані. Це також те, що Тимошенко переоцінила свої сили.
2. Так, звичайно, повпливають. Вони так само повпливають і на «Нашу Україну». Я думаю, демократична коаліція наказала довго жити, це вже вчорашній день. А в БЮТі, напевне, зараз очікують, хто ж перший скаже «Акелла промахнувся».
3. Очевидно, варто було організовувати, але організовувати грамотно. Ті самі БЮТ і «Наша Україна» повинні були починати із внесення змін до законів України про необхідність введення другого туру у вибори міського голови. Але вони цього не зробили, а спочатку протиснули постанову про дострокові вибори. В результаті Тимошенко, випустивши джина з пляшки, не знала, що з ним робити. Як наслідок — тріумфальна перемога Черновецького і структур, які є «під ним».
Comments are closed.