У всі часи люди надавали величезного значення сновидінням. Начебто вони могли попередити про небезпеку, застерегти від хибного кроку. «Батько психоаналізу» Зігмунд Фрейд вважав сни дзеркалом наших сексуальних бажань. У релігійних джерелах знаходимо інформацію про сни як розмову з Богом. А сучасні психоаналітики розглядають сновидіння як відображення наших думок – повсякденних турбот, усвідомлених та неусвідомлених бажань і страхів. «Репортер» спробував привідкрити завісу сновидінь.
Будьте готові
В Україні найбільш традиційною функцією сну вважається передбачення майбутнього. Кому ж не відомі прикмети: якщо жінці наснилася риба – вона вагітна, у сні випадають зуби – чекайте смерті когось з рідних, сняться коти – до неприємностей. Люди вірять – сни, які пам’ятаємо, готують нас до важливих змін.
Наприклад, менеджер Оксана Павлюк з Івано-Франківська впевнена: ми просто не вміємо розшифровувати сни. А, насправді, вони дуже багато чого кажуть. Жінка розповідає свою історію. «Одного разу мені наснився сон – у квартирі пожежа, все горить, і я не знаю, як вийти. Прокинулася і думаю, до чого воно? А вже наступного вечора дізналася, що помер тато. Поїхала на похорон у Дніпропетровськ ховати батька. А там мені сниться, що все моє тіло покрилося висипкою. Зранку подзвонила додому і дочка сказала, що у сина запалення легень і температура 40, – розказує Оксана. – Той сон про висипку снився мені протягом двох місяців. І весь цей час хворіли мої діти. А як ці проблеми вже закінчувалися, то мені приснилося, що вмиваюся в чистій воді. Вранці діти не мали температури…». З того часу жінка прислухається до снів.
А от інша франківчанка, Олеся Гнатів, розповідає більш неймовірну історію, яка аж ніяк не ґрунтується на народній інтерпретації снобачень. Каже, що її мати уві сні бачила закінчення кар’єри мало не всіх радянських генсеків. «Місяць перед тим, як мали зняти Хрущова, мамі наснився сон – лавка, на якій стояли бюсти Сталіна, Леніна і Хрущова. Та лавка почала хилитися і Хрущов впав. Приснилися мамі і смерть Сталіна, і Брежнєва, – каже Олеся. – А перед смертю тата їй наснилася квочка з курчатами. А це означає, що жінка лишиться вдовою».
Страхи й бажання
Психолог Олена Петрів каже, що наука не заперечує того, що сни можуть бути попередженням. «Кожна людина, яка бачить сни, може сказати, що бачила віщий. І справді він сповнився», – говорить психолог.
Проте у психології є інші тлумачення сновидінь. «За Фрейдом – це королівська дорога у несвідоме, – продовжує Олена. – Він казав, що сни – то наші витіснені несвідомі бажання. От, наприклад, його учень Адлер вважав сни кроком у майбутнє». Для прикладу, ті ж еротичні сновидінні, таки найкраще пояснювати за Фрейдом. Тобто як нереалізовані бажання.
Якщо еротичні снобачення не лишають гіркого присмаку, то абсолютно протилежна ситуація з кошмарами. Вони сняться переважно після півночі. Під час такого сну людину переслідує неперебор-не відчуття жаху. Історії відомі випадки, коли нічні жахіття навіть ставали поштовхом до творення – для прикладу, Едгар По писав свої новели на основі кошмарів.
Та для більшості людей вони є мукою. «Кошмари у психології розцінюються як наслідки незавершеної ситуації, котра весь час нагадує про себе у снах, – каже психолог. – Є такий найелементарніший прийом самодопомоги. Якщо людині наснилася незавер-шена історія, варто, включаючи фантазію, дописати її кінець. Дати собі відповідь – як би я хотіла завершення цього сна. Та якщо кошмари непереборні, слід звернутися до фахівців».
Двері відчинено
«Є багато теорій сновидінь, десятки, якщо не сотні. І деякі з них абсолютно протирічать одна одній, – каже письменник Володимир Єшкілєв. У принципі їх можна поділити на три основні групи. Перша: сновидіння – це певне паралельне життя людської душі. Друга: сон – це певне відображення подій у людському житті. Причому відображається і минуле, і теперішнє, і майбутнє. Третя: сон – то особливий вид психічної діяльності людського мозку, під час якої відбувається процеси вивільнення певних ділянок мозкової активності, які у свідомому стані затиснені. Думаю, що істина лежить на перетині цих трьох груп. І власне сновидіння – це такий елемент, що допомагає людині тонше відчувати довколишнє буття».
З точки зору метафізики сновидіння – це двері в інші світи. Популярності цій теорії додала книга американця Карлоса Кастанеди про містика з Мексики дона Хуана. Дон Хуан вважав сни спільниками у розвитку психічної сили та запевняв – людина має вчитися усвідомлювати та контролювати сни.
Деніза Лінн, засновник Міжнародного інституту тренування душі, у своїй книзі «Повні пригоршні снів» називає ще кілька метафізичних аспектів пояснення сновидінь. За нею, снобачення – це простори реінкарнації та карма. «Наша сутність не обмежується фізичним тілом, вона – дух, який втілюється в різних тілах, аби розвиватися та вчитися. Поняття карми основано на принципі «Що посієш, те пожнеш», – пише вона. – Такий причинно-наслідковий зв’язок обумовлює наш досвід протягом усіх життів. Оскільки ми працюємо з кармою, коли не спимо, ми також можемо засвоювати кармічні уроки у снах».
Ще один тип метафізичного снобачення – польоти уві сні. З точки зору метафізики, це не що інше, як астральна проекція. Під час польотів уві сні душа справді покидає тіло і лиш тонка нитка з’єднує їх. Душа відправляється вивчати інші простори та виміри.
Так само метафізики запевняють, що уві сні можна зустріти свого провідника, який наставить нас і подарує прозріння. Варто згадати Олену Блаватську, одну з засновників теософської школи. За її словами, провідник прийшов до неї саме уві сні і покликав за собою.
Трактувати сни можна по‑різному. Залежиться від того, у що вірите. «Репортер» вам бажає тільки приємних сновидінь, які передвіщають хороший день і дають цінні уроки.
Comments are closed.