Без категорії

На утриманні – двоє із трьох

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Україні проживають 46 млн. чоловік. Економічно активного населення у працездатному віці – лише 20,3 млн., з яких майже 2 млн. безробітних. Решта – це діти, підлітки, пенсіонери та інші категорії непрацездатних громадян. Отже, тільки 44 % – економічно активне населення. Для порівняння: у Росії цей показ­ник більше – близько 48,7 %, у Німеччині – 56 %, Чехії – 50,6 %, Румунії – 46,7 %.

Зважаючи на такий рівень навантаження, не дивно, що ті, хто перебуває на утриманні бюджету (крім хіба що верхівки влади), незадоволені бюджетними зарплатами. При цьому ми дублюємо скандинавську модель соціальної політики, що передбачає безкоштовне розповсюдження соціальних благ (медицина, освіта) незалежно від рівня доходів. Підтримувати таку модель можна тільки за рахунок високого рівня оподаткування доходів громадян. Натомість, у країнах Скандинавії це 37‑60 %, у нас – 15 %, що відповідає в більшій мірі американській моделі (підтримка з бюджету лише малозабезпечених громадян).

Друга причина, за якою українець змушений годувати не тільки себе, свою сім’ю і ще кілька осіб, – це старіння нації. В Україні близько 13 млн. пенсіонерів. При цьому із 18 млн. працюючих громадян 5,7 млн. перебувають на спрощеній системі оподаткування, тобто практично не платять внески до Пенсійного фонду. Отже, на одного працездатного економічно активного українця припадає 0,64 пенсіонера. У Німеччині цей показник – 0,4, Польщі – 0,3 і навіть у Росії – 0,51.

Безробітне Прикарпаття

В Івано-Франківській області проживає 1,38 млн. осіб. За даними обласного управління статистики, економічно активного населення у нас – 578,1 тис., що на 1,8 % менше, ніж у 2008 році. Із них зайнятих – 526,3 тис., або 91 % від кількості активних. Йдеться як про найманих працівників у юридичних та фізичних осіб, так і працюючих у секторі самостійної зайнятості, практично всі категорії населення, які чимось займаються. Решта – 51,8 тис. – безробітні, а це – 9 %.

Щодо рівня безробіття серед областей Західного регіону, то він у нас нижчий, ніж у Тернопільській області (11,3 %), Чернівецькій (9,4 %), Закарпатській (9, 9 %). Проте вищий, ніж на Львівщині (8,5 %).

«Рівень зайнятості по нашій області у 2009 році знизився на 1,5 % (загальна цифра – 55,7 %), – говорить начальник управління статистики праці Оксана Худяк. – До речі, обстежуємо населення віком від 15 до 70 років. Економічно активними вважаються зайняті і безробітні».

За словами Лариси Зброй, заступника начальника головного управління статистики області, у 2009 році кількість бюджетників (освітян, медиків) не зменшилась. У кожній прикарпатській сім’ї в середньому працює 1,2 особи, а на працюючого члена домогосподарства припадало 2,55 утриманця.

Молоді стало менше

Серед працівників, зайнятих на підприємствах, в організаціях, установах Івано-Франківщини (без статистично малих підприємств та зайнятих у громадян – підприємців) – 30,3 % молоді віком 15‑34 роки. Серед жінок – це 31,5 %, чоловіків – 28,8 %. Працівники передпенсійного віку (жінки у віці 50‑54 роки, чоловіки – 55‑59 років) – це 11,6 %. Порівняно з 2008 роком частка працівників передпенсійного віку практично не змінилась, а от молоді – зменшилось на 0,4 %. Частка працюючих пенсіонерів зросла на 0,6 %.

За результатами минулого року, у територіальному аспекті найбільше молоді працювало на підприємствах Івано-Франківської та Яремчанської міських рад і Снятинського району (32‑35 %), найменше – на підприємствах Галицького, Рогатинського і Тлумацького районів (22‑24 %).

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.