Екс-президент України Леонід Кучма, відповідаючи на запитання про перспективу завершення політичної нестабільності в Україні, зазначив: «Коли повністю зміниться ця політична еліта, зійде у небуття, коли прийдуть молоді. Напевно, вони навчаться домовлятися краще, ніж сьогодні».На його думку, в даний час розкол України «заглиблюється, посилюється», і в цій ситуації у нього немає надій на те, що нинішня політична еліта зможе прийти до компромісу, особливо напередодні президентських виборів.Журналісти «Репортера» звернулися до українських політиків і політологів із запитаннями:• 1. Хто, на Вашу думку, уособлює стару еліту, яка повинна відійти?• 2. Як швидко відійде теперішня еліта?• 3. Чим нова еліта буде відрізнятися від старої?
Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:
«1. Практично всі, кого ми споглядаємо по телебаченні, це стара еліта, це люди, які мали б стати сьогодні владою, навіть якщо б не трапилося Перебудови і розпаду Радянського Союзу. Вони були комсомольцями при комуністах і сьогодні була б їхня «черга» керувати. Ющенко цілком міг би очолювати республіканську організацію Компартії України.
2. Важко сказати. Великі події завжди трапляються несподівано. Особливо для тих, хто їх готує. Повинна відбутися якась серйозна криза, соціальний вибух, війна, і ця стара еліта відійде. А сама по собі вона цього не зробить.
3. Якщо прийде нова еліта, то це будуть люди, які захоплять владу антиконституційними методами, які прорвуться, які виявляться найбільш адекватними у екстремальних умовах. Це будуть люди дії, здатні приймати великі рішення і добиватись їхнього виконання. Кожна нова еліта — це дитя кризи, це ті люди, які зможуть проявитися в кризі. Вони будуть відрізнятися особливо швидкою реакцією, жорстокістю і іншими видатними людськими якостями».
Юрій Шведа, політолог, м. Львів:
«1. Мабудь, стару еліту презентують люди не старого віку, а старого мислення, які зорієнтовані не на суспільний інтерес, а на власний. Не можна казати, що це однозначно люди, які пов’язані зі старою партійною системою, оскільки з’явилась нова плеяда політиків, які не пов’язані з нею, а тим не менше демонструють якості не кращі.
2. Я не впевнений, що це відбудеться дуже швидко. Надії на таку зміну були пов’язані з Помаранчевою революцією, фактично зміна відбулася, але чи мали місце радикальні зміни, я цього не помічаю. Думаю, що варто розраховувати не на революцію, а на еволюцію. Проблема формування нової еліти є складною, тому вона не визріє одномоментно.
3. Я думаю, що вона має бути більш прагматичною і технологічною. Також хотілося б, щоб вона була спрямована на соціальний інтерес, а не тільки на свій власний».
Євген Золотарьов, член політради партії «Вільних демократів»:
«1. Стара еліта — це всі чинні політичні сили, представлені в парламенті, тому доводиться погодитись з паном Кучмою. Перші комуністи. З ними начебто все зрозуміло. Далі — Віктор Ющенко та Юлія Тимошенко — плоть від плоті кучмізму. Думаю, не викликає сумнівів, що і Віктор Янукович теж генетично пов’язаний з тою постсовєтською елітою, яку власноруч виховував Леонід Данилович. Ну і Литвин, людина, яка зараз імітує нового політика, але всі пам’ятають, як свого часу Кучма витягнув Литвина догори.
2. На жаль, найкращий час для зміни еліти — це революції і війни. Ми під час останньої революції такий час втратили. А еволюційним шляхом еліта змінюється дуже повільно. Зараз кандидатів у нову еліту я не бачу і думати про це ще зарано.
3. Зовнішньо, для неозброєного ока вона буде відрізнятися новими словами, бо будь-які нові принципи в політиці і нова політична практика для обивателя буде помітна новою риторикою і фразеологією. А на глибинному рівні це будуть нові принципи побудови політики.
Якщо коротко, то діюча еліта є жадною, аморальною і брехливою. А для нової еліти слово «мораль» буде не порожнім звуком. Тільки тоді буде можливий рух в позитив».
Comments are closed.