Без категорії

Хто винен у падінні зарплат?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Держкомстат зафіксував у серпні різке падіння зарплат — на 2.8?% у порівнянні з липнем. Причому найбільше зниження спостерігається в промисловості, фінансовому секторі й сфері нерухомості. Це перші наслідки фінансової кризи, упевнені експерти. Тепер вони очікують погіршення ситуації.Журналісти газети «Репортер» спробували дізнатись, що думають з цього приводу відомі українські політики і політологи, задавши їм кілька запитань:• 1. З чим пов’язане таке різке падіння зарплат?• 2. Що повинен зробити Кабмін, щоб запобігти подальшому їх падінню?• 3. Які перспективи щодо подальшого рівня зарплат Ви вбачаєте?

Василь Юрчишин, директор економічних програм Центру Разумкова:

«1. Зниження зарплати зумовлене зниженням показників розвитку промисловості і будівництва у серпні порівняно з липнем. Ніякого відношення до міжнародної фінансової кризи це не має, тому що розгортання цього явища почалося значно раніше. В червні було зниження промислових показників стосовно травня і т.?д. Крім того, у серпні діє сезонний чинник зниження зарплат стосовно липня. В серпні набагато менше працюють. У бюджетній сфері, зокрема в освіті, ніяк не може відбутися нарощення доданої вартості, а відтак і заробітної плати.

2. Потрібно, щоб запрацювала економіка. Кабмін тут мало що може зробити. Якщо ми дійсно хочемо щось зробити, потрібно щоб уряд і влада загалом займалися не внутрішньополітичними «розборками», а приймали закони, спрямовані на розвиток підприємництва, на вдосконалення регуляторного середовища, тому що малий і середній бізнес впродовж останніх кількох років знаходиться у вельми непривабливому стані. Влада повинна думати не над тим, як знизити зарплати, а як створити сприятливе економічне середовище.

3. Якщо враховувати сезонний чинник, то у вересні і жовтні відбувається певна стабілізація, в грудні різко зростають нарахування заробітної плати (т. зв. «тринадцяті зарплати», премії), різке зниження у січні.

Євген Золотарьов, член президії політради Партії вільних демократів:

«1. Падіння реальної зарплати пов’язане з інфляцією гривні. Не зовсім зрозумілий оптимізм Президента, який сьогодні сказав, що всі сектори української економіки розвиваються оптимально. Це означає заплющувати очі на включеність української економіки в глобальну економіку. Те, що відбувається, — це наслідки світової фінансової кризи.

2. Стосовно Кабміну, на жаль, структура української влади ще не розмежувала повноваження Кабміну, Секретаріату Президента та місцевих адміністрацій. Кабмін з тими повноваженнями, які він зараз має, не зовсім здатен впливати на ситуацію.

3. Про це мало хто говорить, але рівень зарплат в першу чергу корелюється з продуктивністю праці. Останнім часом продуктивність праці росла дуже повільно і підвищення зарплат, яке ми спостерігали, було пов’язане з механізмами впливу соціальної політики. Говорити про реальне зростання заробітних плат можна буде після того, як почне зростати продуктивність праці».

Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:

«1. Різке падіння зарплат пов’язане з світовою фінансовою кризою і нездатністю української влади ефективно на цю кризу реагувати.

2. Кабмін повинен провести цілу низку фінансових, економічних заходів, висунути нові законопроекти. Це може робити тільки та влада, яка контролює себе і ситуацію в державі. Зараз ми такої влади не маємо.

3. Всі сходяться на тому, що буде гірше. З іншого боку, позаяк у нас 60?% економіки знаходиться в тіньовому секторі, України світова фінансова криза може торкнутися менше, ніж європейських країн чи Сполучених Штатів Америки. Тіньова економіка більш стабільна, ніж економіка прозора».

Дмитро Шлемко, народний депутат України, БЮТ:

«1. Падіння зарплат за останній час не можна назвати різким. За серпень валовий внутрішній продукт зріс на 7?%. Відповідно до цього мала би зрости продуктивність праці та зарплата. Цього немає в зв’язку з тим, що надзвичайно серйозні зміни відбулися у інших сферах. Ціни в промисловості зросли, інфляція відбулась тільки на споживчому ринку, що відбивалося на собівартості. Велика кількість підприємств у цій ситуації не мали змоги підвищувати заробітну плату. Ми сьогодні бачимо, які страшні, економічні, фінансові проблеми, відбуваються у світі, спостерігаємо ситуацію на фондовому ринку. Наша держава не ізольована і знаходиться в системі світових координат.

З першого вересня більшу заробітну плату отримають працівники бюджетної сфери, а зарплата на підприємствах залежатиме від рівня доходів і продукції, яку вони виробляють (експорт, імпорт тощо).

2. Сьогодні Кабінет Міністрів не має відповідних важелів впливу на всі сфери господарського життя. Уряд може впливати лише на підприємства, у яких є державна частка власності. Сьогодні більше 90?% підприємств перебувають в колективній або приватній власності. Треба побудувати правильну монетарну політику, яка залежить і від Національного банку України. Сьогодні багато залежить від здатності комерційних банків давати кредити, тому що багато підприємств за таких умов працюють на кредитах.

3. Заробітна плата, безумовно, буде зростати. Сьогодні вона в Україні є найнижчою на теренах СНД. Зарплата формується з двох джерел: та, яка закладається в бюджеті, і та, яку платять підприємства. З 1 вересня зарплата зросте на 34?%, а з Нового року на 32?%.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.