2 вересня депутати Верховної Ради побачать на своїх робочих місцях сенсорні кнопки, з огляду на які кожен парламентар зможе голосувати лише за себе, повідомляє «Українська правда». Про це розповів творець системи голосування «Рада», директор Інституту проблем математичних машин і систем Академії наук Анатолій Морозов.Буде запроваджено нову систему «Рада-4». Після початку голосування депутат лівою рукою повинен буде натискати сенсорну кнопку на панелі перед собою, а правою — тиснути потрібну кнопку голосування й утримувати її увесь час голосування (10 секунд), інакше його голос не буде прийнято. Голосувати можна з будь-якого місця (виключення — для депутатів?інвалідів).Морозов запевняє, що обдурити нову систему голосування не вдасться. «Але якщо й у цьому випадку депутати щось придумають, ми придумаємо щось інше», — запевняє він.Ми звернулися до українських політиків і політологів із запитаннями:• 1. Як Ви думаєте, чи не придумають депутати спосіб обійти цю систему?• 2. Чи не зупинить це нововведення роботу парламенту, коли в сесійному залі не буде достатньої кількості депутатів?• 3. Чи не варто ввести право, коли депутат може голосувати за іншого по дорученню?
Ігор Зварич, народний депутат України V скликання:
«1. Сенсорні канали розраховані на конкретну людину. Їх обійти неможливо. Тому я не думаю, що це вдасться.
2. Це не зупинить роботу парламенту. Це її внормує. Ця система зупинить те, чого в парламенті не повинно бути. В парламенті кожен має голосувати за себе.
3. А з іншим депутатом що буде? Хай собі їде на Канари і там лежить до наступного скликання? Не думаю, що таке треба вводити. Є велика різниця між 450 і 301. Перше — кількість депутатів, а друге — конституційна більшість».
Кость Бондаренко, політолог, м. Київ:
«1. Це буде дуже важко. Справа в тому, що голосуватись буде не за відбитками пальців, а треба буде сім секунд тримати руку на кнопці.
2. Може зупинить, але це вимога Конституції. Треба голосувати по?одному, а не «бригадним» методом.
3. Ні, думаю, це недоречно. Депутатові право голосування делегується виборцями, а не іншими депутатами. Треба голосувати так, як велить йому його воля, а не так, як подумає за нього інший депутат».
Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:
«1. Думаю, мають придумати. Справа в тому, що при існуючому стані речей усіх депутатів і не потрібно на їхніх місцях. Усі рішення приймаються головами фракцій або головами депутатських груп, виступи депутатів так само визначаються ними. Тобто більшість депутатів — просто статисти в залі. Прив’язувати їх в такий спосіб, примушувати сидіти на місцях і тикати в кнопки — всі розуміють безпідставність цього.
2. Так, справді може зупинити. Потрібно буде більше зусиль витрачати на те, щоб забезпечити фізичну присутність депутатів у залі. У часи розвитку комунікативних технологій, більшість депутатів можуть бути присутні тільки віртуально в залі.
3. Це теж хороша думка. Чому б ні? В злі тоді можуть бути присутні голови депутатських фракцій чи груп. Всі інші можуть займатися більш корисними речами — бізнесом, або відпочивати де-небудь».
Comments are closed.