Без категорії

Чи буде кандидат «Не підтримую жодного»?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Народний депутат від БЮТ Валерій Писаренко пропонує виключити з виборчого бюлетеня графу, що дозволяє виборцеві не підтримувати жодного кандидата на посаду Президента України.
Про це мовиться в проекті Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, що стосуються виборів Президента України», зареєстрованому у Верховній Раді.
Писаренко вважає, що відмітка, поставлена виборцем у графі «Не підтримую жодного кандидата», має такі ж наслідки для визначення результатів голосування, як нез’явлення виборця на дільницю.
Із цього приводу «Репортер» звернувся до відомих політиків і політологів із такими запитаннями:
1. Чи не порушує це права виборців?
2. Яким чином внесення цієї правки може вплинути на результати виборів?

 

Інна Богословська, народний депутат України:

«1. Я не проти того, щоб сьогод-ні прибрали цю графу. З однієї причини. На превеликий жаль, наше суспільство ще є незрілим і ми повинні робити все, щоб люди відчували: голосувати — їх обов’язок, а не тільки право. Хочу нагадати, що в деяких країнах, наприклад Греції, досі є відповідальність за неголосування. Знаю, що сьогодні, коли в нас тільки формується сильне громадянське суспільство, не завадить зробити так, щоб люди змушені були обирати того чи іншого кандидата.

2. Якщо люди дійсно розуміють, що єдиний шлях — це обрання нової влади, то ця поправка збільшить чисельність тих, хто проголосує за нових кандидатів. Впевнена, що «старі» кандидати вважають, що це змусить обрати когось серед так званих фаворитів. Але я думаю, що буде навпаки».

Олег Тягнибок, голова всеукраїнського об’єднання «Свобода»:

«1. Вважаю, що порушує. Кожен має право голосувати, або за якогось кандидата, або проти всіх. Це намагання маніпулювати виборцями. Пропонувати вибір «на силу» — тобто проголосувати за менше зло. А якщо виборець не хоче голосувати за менше зло, а хоче показати, що він проти тієї влади, яка є, або проти тих кандидатів, які можуть бути?

2. З одного боку, це змінить кількість людей, які прийдуть на вибори. А з іншого — люди будуть просто псувати бюлетені, таким чином висловлюючи позицію «проти всіх».

Юрій Ключковський, народний депутат України, НУ-НС:

«1. Права виборців це ніяким чином не порушує. На виборах пропонуються варіанти підтримки кандидатів. Якщо виборець не хоче нікого підтримувати, він може не голосувати, може зіпсувати бюлетень, може не піти на голосування. Але зрештою для цього не потрібно мати графу в бюлетені. Це ускладнює вибір, орієнтує його у минуле, а не у майбутнє. Вважаю, що спокійно можна позбутися цього анахронізму.

2. Якщо результат виборів свідомий, якщо виборці обирають, знаючи за кого голосують, то як відсутність цієї графи може вплинути на результат? Низький рівень явки ніяк не впливає на чинність виборів».

Дмитро Корчинський, лідер партії «Братство»:

«1. Безумовно, це порушує права виборців. Аби бути обманутим у фінансовій піраміді, туди треба віднести гроші. Але виборча система значно досконаліша. Тебе ошукають у будь-якому випадку, навіть якщо ти не прийдеш на вибори. Але, не йдучи на вибори, відчуваєш себе, хоча б суб’єктивно, меншим лохом, ніж голосуючи за того чи іншого кандидата.

2. Суттєво на результати виборів це не вплине. Хоча змінить результати політичних аутсайдерів. Люди, які не знайдуть «не підтримую жодного» у списку, будуть на зло голосувати за якихось екстравагантних чи завідомо непрохідних кандидатів».

Дмитро Шлемко, народний депутат України, БЮТ:

«1. Зовсім не вважаю, що це порушує права виборців. Кожен, хто бере бюлетень, має там близько трьох десятків кандидатів різних напрямків і спрямувань, за яких може голосувати. Якщо ж у списку йому жоден не подобається, то він може не прийти на вибори. І це означає, що він голосує проти всіх.

2. На результати виборів не вплине жодним чином. До уваги братимуть голоси тільки тих, хто прийшов, і тільки на цій основі буде вирішуватися питання, хто переміг».

Юрій Шведа, політолог, м. Львів:

«1. У міжнародному законодавстві такої графи немає. Тобто не підтримувати жодного кандидата означає просто не прийти на вибори. Але якщо цю норму закласти в наше нинішнє законодавство, то певною мірою українського виборця можна позбавити його прав. Дуже багато людей сьогодні говорять про те, що прийдуть і проголосують проти всіх, показавши своє ставлення до влади. Це феномен суто український, але те, що він існує, показує, наскільки глибокий рівень недовіри до влади.

2. Сьогодні всі кандидати мають невеликий ступінь довіри громадськості. І якщо усунення цієї графи не вплине у правовій площині, то вибори відбудуться і за участю і одного, і двох людей. Але це покаже, наскільки легітимною є обрана влада — якщо вона буде вибрана меншістю».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.