Соціум Статті Туризм

Зіпсована відпустка. Як не потрапити в халепу під час подорожі за кордон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Від неприємностей у поїздці не застрахований ніхто. Вони можуть трапитися і з бувалими мандрівниками, і з новачками.

І коли в Україні ще якось можна вийти з неприємної ситуації, то  у подорожі за кордоном усе значно серйозніше, пише Репортер.

depositphotos
Загубили паспорт

Забутий чи вкрадений паспорт – страшний сон багатьох, хто їде за кордон. Мандрівники рекомендують не носити його з собою, а залишати у сейфі в готелі. Втім, це не завжди можливо: його можна втратити по дорозі до аеропорту, вокзалу чи порту, а під час карантину в деяких країнах посвідчення особи на вулицях перевіряла поліція.

Тому основна порада – мати з собою ще й український паспорт, схований далеко в сумці чи залишений у готелі. Він допоможе швидше відновити втрачений документ за кордоном: а це особ­ливо потрібно, якщо попереду ще літак додому.

У державному підприємстві «Документ» (паспортні сервіси по країні) пояснюють, що потрібно одразу йти до найближчого поліцейського відділку. Там – написати заяву про втрату або крадіжку паспорта. Як інформує паспортний сервіс, не зайвим було б додати копію всіх сторінок документа. Перед поїздкою можна їх пофотографувати на смартфон.

Далі треба йти в консульство або посольство своєї країни. Якщо в місті немає українського, радять звертатися в консульство якоїсь із сусідніх країн. З собою треба мати довідку, яку видали у поліції, дві фотографії 3×4, гроші для консульського збору (зазвичай не більше 50 доларів). Великим плюсом буде внутрішній український паспорт, його нотаріально завірена копія або інший документ, який підтверджує особу.

Тоді у консульстві зроблять тимчасове свідоцтво, з яким можна буде виїхати в Україну. Після повернення з подорожі треба протягом трьох днів звернутися у ЦНАП.

depositphotos
Вкрали гроші чи інші речі

Таке буває як у великих мегаполісах, так і в маленьких містечках. Схожа ситуація трапилася з франківчанкою Наталією Вишневецькою. У французькому Арлі, неподалік Авіньйону, жінка забула сумочку на лавці. Повернулась – а там нічого.

«Місто спокійне, не кримінальне, – каже Наталія Вишневецька. – Я просила допомоги в людей, усі відгукувалися. Запропонували відвести в поліцію, а там мене спрямували в бюро загублених речей. Там я дзвонила на номер загубленого телефону, він не був виключений. Але, все ж, нічого не знайшли. Там не було багато грошей, але були картки з фотографіями за всю відпустку, особисті речі».

На щастя, за словами Наталії, вона зазвичай залишає великі суми грошей і паспорт в готелі у сейфі або замкненій валізі. А також знала номер телефону когось із родини, щоб повідомити, чому з нею немає зв’язку. Крім того, в неї були всі квитки і бронь готелів до кінця подорожі.

«Я сіла на автобус, пояснила, що не маю грошей і мені треба доїхати до готелю, – розповідає Наталія Вишневецька. – На щастя, у готелі не взяли грошей за загуб­лений ключ від номеру, дозволили користуватися інтернетом, щоб заблокувати картки. Потім я їздила в те бюро – може хтось повернув. На жаль, ні».

Карпати чекають прориву. Що не так з туристичними магнітами на Франківщині (ФОТО)

Загалом, щоб уникнути крадіжки у подорожі, поради всім відомі: не ходити кримінальними місцями, особливо ввечері, тримати сумку чи рюкзак спереду і так, щоб їх не легко було зірвати, слідкувати за речами у громадському транспорті, а особливо – у туристичних місцях в натовпі. Але головне – не тримати всі гроші в одному місці.

Скасували рейс

Найчастіше, якщо авіакомпанія скасовує рейс, вона повідомляє заздалегідь і пропонує варіанти: перебронювати квиток на іншу дату, повернути гроші на картку (але це буде не швидко) або отримати ваучер з відкритою датою, який можна буде використати, скажімо, протягом року.

Наприклад, Міжнародні авіалінії України (МАУ) пропонують змінити маршрут до пункту призначення або повернути повну вартість квитка. Якщо мандрівка продовжується, а альтернативного рейсу треба чекати ніч чи більше – обіцяють розмістити в готелі.

Також всі українці мають право на компенсацію за скасований рейс. Гроші можна вимагати, якщо рейс скасували з вини авіакомпанії, а не через форс-мажор (до якого відносять і карантин через пандемію, громадянські заворушення, погану погоду), а також, якщо про зміну попередили пізніше, ніж за два тижні. Якщо запропонували альтернативний маршрут з вильотом не пізніше години і прильотом не пізніше двох годин від запланованого спочатку, то правило двох тижнів не діє.

Сума компенсації – від 250 до 600 євро, залежно від дальності рейсу. Для того, щоб гроші заплатили, потрібно отримати письмове пояснення причин від авіакомпанії. Також варто фіксувати все: табло з відміненим рейсом, витрати на їжу та харчування, записані на відео пояснення працівників аеропорту, зберігати всі квитки… Завдання нелегке і підходить найбільш наполегливим.

Якщо ж рейс затримується більше, ніж на п’ять годин, а ви не встигаєте на стикувальний рейс, його вартість мають повернути. Також авіакомпанія повинна забезпечити їжу та напої, а якщо рейс переноситься на наступний день – розміщення в готелі й трансфер до нього.

Також існує ситуація, яка трап­ляється нечасто – «овербукінг». Це коли компанія продає більше квитків на рейс, ніж має місця. У такому випадку комусь відмовляють у посадці. Тоді пасажиру просто мусять перебронювати квиток на інший, якнайшвидкий рейс, забронювати готель і довезти до нього. А потім можна звертатися за тією ж компенсацію.

У будь-якому разі треба бути готовим відстоювати свої права.

Давні руїни і кам’яні стовпи. Туреччина, якої ви не бачили (ФОТО)

Аварія на дорозі

Юлія Мацюк з сім’єю подорожувала Сербією влітку 2018 року, звідти мала їхати в Афіни, а потім плисти на Крит. Автобан ремонтували, тому довелося з’їхати на національну дорогу. До того ж, розпочався сильний дощ і утворився затор.

«Ми саме їхали у «тягнучці», як на всіх парах ззаду в нас влітає інший автомобіль, – розповідає Юлія Мацюк. – Тішуся, що мій чоловік, який був за кермом, зреагував вчасно і зміг частково втекти на узбіччя, щоб ми не вдарили авто попереду нас. З нами була трирічна дитина, яка, на щастя, не постраждала».

Поліцію викликали, хоч вину­ватець-серб хотів відкупитися за 100 євро. Поліцейські склали протокол і ламаною англійською пояснили за три дні приїхати у відділок, щоб його засвідчити.

«Це було неможливо, бо ми фактично були там проїздом, тож додатково оформили європротокол із винуватцем особисто. На цьому роз’їхалися, хоч втратили близько п’яти годин на дорозі – добре, що встигли на пором, – каже Юлія. – По приїзду в Україну страхова ніяк не допомогла, хоча декілька місяців казали, що ведуть переговори з сербськими страховими агентами. Потім звернулися в Моторне (транспортне) страхове бюро України, де пояснили, що нам необхідно було одразу приїхати до страхової компанії винуватця у Сербії і тільки так можна було отримати компенсацію».

Загальна вартість ремонту авто склала 700 євро. Тому жінка рекомендує наперед дізнаватися всі нюанси у страховиків, при оформленні «зеленої карти» для подорожі.

depositphotos
Збанкрутував туроператор

Здається, нащо переживати за все, достатньо просто забронювати відпочинок у турагентстві. Але і там бувають проблеми. Часто чартерні рейси переносять, тому туристи годинами (а то й днями) сидять в аеропорту без умов – якщо агенція була недобросовісною. Але бувають і більш несподівані повороти.

«Я їхала на відпочинок від тур­оператора Cariatour, – розповідає Вікторія Біла. – За два дні до кінця відпочинку адміністратор готелю повідомив, що мій туроператор збанкрутував і вони розглядають можливість виселити нас з готелю. Але нам дали телефонну картку, щоб зв’язатися з консульством».

У консульстві сказали, що таких постраждалих багато, тому допомогти не можуть. Готель вирішив не виселяти туристів, а звести усіх в один номер. Там спільно вирішили телефонувати в турфірму, в якої й замовляли тур і яка була посередником між туристами і компанією-банкрутом.

Мечеті, пустелі, фараони. Як подивитися Єгипет по-іншому (ФОТО)

«Агенти повідомили, що пройшли збори Асоціації туроператорів, де вирішили витягти туристів з Туреччини, – говорить Вікторія. – Цим займалися кілька операторів, нас доставили в Чернівці. Звідти вже ми самі найняли бус до Франківська».

У таких випадках усе залежить від компанії, яка відправляла на відпочинок. Тому перед бронюванням путівки варто все добре зважити й дізнатися відгуки про агенцію.

Коронавірусні перешкоди

Останнім часом ризиків під час планування подорожі додалося. А якщо кордони закриють через зростання захворюваності на коронавірус? Деякі країни, як Туреччина чи Єгипет, або ж інші африканські чи деякі південно­американські країни, вже показали готовність тримати кордони відкритими, незалежно від ситуації. У всякому разі, тут питання, чи ви готові ризикнути. Втім, бувалі мандрівники пропонують зараз не планувати поїздку знач­но наперед. Оптимально – за місяць – хоч все може змінитися й за тиждень.

Ще один ризик – захворіти перед мандрівкою або під час неї. Для подібних випадків є спеціальні страхування від невиїзду. З таким полюсом можна повернути вартість невикористаних квитків, готелів та інших витрат, а коштує страхування не дуже дорого.

Братислава, Відень, Аушвіц, – як недорого з’їздити за кордон (ФОТО)

Страховка від Covid-19 зараз є обов’язковою для подорожі. Частково убезпечити себе допоможе вакцинація, яка зараз взагалі стала перепусткою до багатьох країн.

А головне у всіх цих випадках – обережність і трохи везіння.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.