Погода на Прикарпатті протягом останніх десятиліть змінюється і це дедалі важче не помітити. Вже й не дивує літо з короткими періодами потужних дощів, які перетворюють міста та села у річки.
А ще аномально тепла рання весна, посушлива осінь і коротка непередбачувана зима. То як воно буде у 2022 році розбирався Репортер.
Стихійні лідери
Нещодавно у ДСНС опублікували звіт, у якому йдеться про те, що в Україні почастішали стихійні погодні явища. Причин багато, проте основна – розбалансованість кліматичної системи. Головна особливість цих явищ полягає в їх раптовому та швидкому перебігу у будь-яку пору року.
За даними гідрометеорологічної служби, за останні 10 років у Карпатському регіоні, до якого належить Івано-Франківщина, значно побільшало злив, снігопадів, гроз, граду, шквального вітру, різких заморозків, ожеледі, хуртовин. І ці явища вкрай складно спрогнозувати, бо вони локальні.
Щороку з’являється інформація, що зима в Україні буде дуже суворою – морози з хуртовинами. Про це багато пишуть, говорять «народні синоптики» та й узагалі, не зрозуміло хто. Та нас знову очікує тепла зима, як це було минулими роками.
Віра Балабух, завідувачка відділу прикладної метеорології гідрометеорологічного інституту ДСНС, каже, що варто розрізняти прогноз на сезон чи місяць від прогнозу Укргідрометцентру на конкретний день.
«Сезонний – це кліматичний прогноз. Це прогноз середніх багаторічних даних і відхилень від них. На жаль, сезонні прогнози дають відхилення від норми, – каже Віра Балабух. – Ми можемо сказати лише, чи буде сезон холодніший чи тепліший. Але ми не можемо сказати завчасно, якою саме буде погода, наприклад, на Новий рік».
Втім, за її словами, зима в Україні вже дуже змінилася. За останні кілька десятків років температура стала вищою на 1,5 градуса, а найбільше потепліла зима.
«Усі ми пам’ятаємо зиму 2019 / 2020, коли її практично не було, а температура відповідала типовому листопаду, коли він тривав мало не п’ять місяців. Ці тенденції зберігаються, посилюються та, очевидно, будуть характерні для цього року, – говорить Балабух. – За даними провідних світових центрів, очікується, що зима в Україні буде на два градуси вищою. Найбільші зміни у температурі у нас спостерігалися у січні та лютому. Як правило, вони стали найтеплішими за останні десятиліття».
Тож зима 2022 не стане винятком. За прогнозами, які зараз мають українські науковці, очікується, що в січні та лютому температура буде на два, а то і три градуси вищою. Тому ймовірно, що зима триватиме недовго, а весняна погода прийде уже в лютому.
Сезони «з’їжджають»
Так, клімат в області міняється, підтверджує керівник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Володимир Фригович. Пори року навіть почали зміщатися.
«Десь починаючи з 2011-2012, погода дещо помінялася. Триває зміщення сезонів. Стало помітно, що весна дуже швидко настає – у квітні, а то і у березні ми реєструємо температури, які притаманні літу, – каже Фригович. – Та й літо приходить набагато швидше. Тому календарні сезони відстають від метеорологічних. Раніше зима розпочиналася у листопаді, бувало й раніше. У листопаді температури і кількість снігу відповідали зимі. А зараз ми бачимо і відчуваємо, що погода стала різноманітною, примхливою, непередбачуваною. Не такою, як ми раніше могли її бачити. Ага, подивився у календар, такий то місяць, така то погода буде. Зараз усе не так очікувано, бо погоді стали притаманні екстремальні явища».
За його словами, це пов’язано з глобальним потеплінням. Так, на Прикарпатті у 2011 середньорічна температура була 8,7 градуса за Цельсієм, а у 2020 – 9,8. Цьогоріч вона буде такою ж або вищою.
«Якщо збільшилася температура, то й погода міняється – стаються різні надзвичайні явища. У нас, приміром, побільшало гроз, зросла кількість опадів. І не так, як раніше, коли вони рівномірно розподілялися по всій території. Так, зараз їх більше і вони випадають локально. Випало десь в одній частині області – наробило багато шкоди, то в іншій. Саме це ми бачимо й відчуваємо в останні роки. Тепер усе локально, опади непередбачувані – різко приходять і дуже інтенсивні», – говорить Володимир Фригович.
За його словами, цьогоріч метеорологічна зима розпочалася у середині грудня, коли добова температура опустилася нижче нуля. Експерт прогнозує, що ця зима буде схожа на минулорічну – м’яка, без великих морозів.
Втім, точно сказати важко, адже нині погоду спрогнозувати складніше. Глобальне потепління вплинуло на те, який циклон або антициклон до нас прийде та що принесе з собою – мороз, багато снігу чи різке потепління.
«Зараз відмічаємо, що грудень у нас найтепліший, січень – найхолодніший, у лютому слід очікувати найбільше снігу, – додає Фригович. – Зазвичай найбільше снігу випадає по берегах Дністра та Прута, бо там найбільше випаровування та й багато циклонів йдуть по ньому. Тому може повторитися минулорічна ситуація, коли декілька районів завалило снігом. Проте, важко щось точно сказати. Щодо температурних особливостей, то йде різке коливання температур, а не повільне зростання чи спадання. Це можна й зараз побачити. От зараз невеликий холод, а завтра може бути уже шість тепла».
У будь-якому разі клімат міняється. Звичної для старожилів зими з тривалими морозами та постійним снігом уже не буде. Володимир Фригович каже, що йдемо до клімату сусідніх європейських країн – Чехії та Угорщини.
Автор: Назарій Боднарчук
Comments are closed.