Статті

«Звідки я взявся» і «що таке секс»: як відповідати на дитячі питання, не червоніючи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В одному з віршів поета Сергія Жадана є ніби й проста, але дуже влучна фраза – «йде війна, виростають діти». Поруч з поганими новинами, тривогами і неспокоєм діти дорослішають і стикаються з тими ж питаннями, що й їхні однолітки в усьому світі. Що відбувається з моїм тілом, чи я правильний/правильна, що таке секс і коли й з ким ним займатися.

Як батькам відповідати на ці питання – у розмові з Ольгою Новак, тренеркою зі статевого виховання, мамою двох дітей та координаторкою ініціативи «Дівчата творять».

Олю, ви проводите тренінги з сексуального виховання для дітей. От, приходите у школу і що бачите? Наскільки вони – «в темі»?

Я працюю з різними аудиторіями і в різних обставинах. Це може бути школа, літній табір… Але загальна тенденція, з якою стикаюся, це те, що діти цікавляться темами сексуальності, сексуальної орієнтації. У підлітковому віці вони багато часу проводять з однолітками своєї статті і буває, що не можуть відрізнити закоханість від дружби. Відповідно, вони переживають, особливо, якщо в сім’ї є гомофобія…

Скажу так, що вони гуглять ті речі, які є на слуху. Але не гуглять очевидні, з якими вже стикаються, наприклад, – менструація, гігієна чи назви статевих органів. А дітям треба давати все.

Одразу перейдемо до наче очевидного, сексуальне виховання – то не тільки про секс. Про що ще?

На жаль, противники сексуальної освіти апелюють тим, що це тільки про секс, що це – навчити дитину займатися сексом. Сексуальна освіта – це дуже комплексне поняття. Це про анатомію, про наше тіло, про статеве дозрівання. Що відбувається з дітьми в підлітковому віці, про гормони, які на це впливають. Коли є час, я багато уваги приділяю темам особистих кордонів, культури згоди, про те, що не існує віктимної (віктимна – та, що, начебто, провокує насильство – ред.) поведінки…

Також це і про секс, але й про секс як відповідальність. Потрібно не забороняти і не залякувати, бо ми не можемо зробити так, щоб діти до 18 років не займалися сексом, хіба що ти закриєш дитину в клітці. Ми не можемо це попередити, але можемо дати інформацію – про хвороби, про ранню небажану вагітність, про контрацепцію.

У школах нема окремого предмету «статеве виховання», вони беруть інформацію по частинках на різних уроках. В мережі інформації аж забагато, але діти ще не вміють її фільтрувати. Тобто завдання навчити – на батьках. Але їх самих не дуже цього вчили. То з чого починати?

Починати треба, коли дитина ще маленька. От коли дітки торкаються до вушка, розглядають пальчики – батьки тішаться. А коли торкаються до своїх статевих органів, то батьки забирають руку. І це вже фіксація на тому, що це соромно.

Коли дитині 2-3 роки, батьки миють чи перевдягають, то дуже часто не називають статеві органи правильно або називають їх якимись евфемізмами – не «пеніс», а «бобик» чи «петрушка». І перше правило сексуальної освіти – це називати статеві органи своїми іменами.

І тут я зазвичай приводжу історію, яку почула на тренінгу про протидію сексуального насильства. У сім’ї було сексуальне насильство, тато чи вітчим змушував дитину займатися оральним сексом і пеніс називав «чупа-чупсом». Якщо дитина не знає правильної назви статевих органів, навіть якщо звернеться по допомогу, ви її не зрозумієте.

Друге правило – твоє тіло належить тільки тобі. Тобто це і не примушувати дитину цілувати тітку, якщо дитина цього не хоче. Чи навіть у побутових речах – дати дитині самій вибрати одяг. У мене двоє дітей і я знаю, як це іноді подовжує справу. Але можна виховувати суб’єктність: давати одягнутися самій, давати вибір, що ти будеш їсти.

Далі – говорити, що в тебе є твої інтимні зони, і їх ніхто не має права торкатися. Інтимні зони – це ті, що під трусиками. У дівчат підліткового віку – це ще груди. І це також рот і губи.

Дитина йде в перший клас – таке уже більш-менш вільне плавання. Яку базу на цей час вона має мати?

Цю базу, про яку я сказала. І також про особисті кордони, що це двосторонній процес, що ти захищаєш не тільки свої кордони, але й не можеш порушувати кордони інших. І також, що інтимні місця ти нікому не маєш показувати і ніхто тобі не має показувати. Якщо хтось тобі показує – це стосується картинок, відео, чи іноді діти можуть побачити на вулиці – ти маєш звернутися до дорослих. І скласти список цих дорослих.

Одна людина з цього списку має бути не з кола близької сім’ї. Якщо в сім’ї відбувається насильство, щоб дитина мала куди звернутися по допомогу. Також говорити про приємні та неприємні дотики, навчити дитину говорити, що їй це неприємно.

У певний час починає змінюватися тіло і з’являтися певні ознаки дорослішання. Про що варто знати дитині завчасно?

Вже з 4-5 класу варто дітям розказувати про менструацію та полюції, те, що їх чекає дорослішання. Я працюю в школах з 5 класу, спочатку вони можуть дуже сміятися. Коли дітям перед тим не розказувати, вони дуже бурхливо реагують на слово «пеніс», «матка», «вульва». Але рано чи пізно вони звикнуть. У мене є школа, де я викладаю 3 роки і діти нормально реагують.

Повертаючись до менструації – чому варто говорити з 4 класу? Тому що іноді у дівчаток навіть у 9 років починаються менструація. І коли їй не розказати, вона може дуже злякатися.

Читайте:  Жінки говорять. У Франківську відомі поетки читали вірші про війну, любов і менструацію

Уявіть, дитина знає, що кров – це небезпека. І тут вона іде в туалет і бачить кров. І навіть згадую книжку «Ті, що співають у терні», де головна героїня думала, що помирає. І зараз є такі випадки. Бо навіть якщо діти чують слова «місячні», «менструація», «прокладки», вони не можуть собі уявити, що це кров’янисті виділення, що це нормально. Мені навіть розповідали випадок, що дівчинка пішла у школі в туалет, почалася перша менструація, і в неї сталася істерика, тому що дитина не знала, що відбувається.

Як батькам підготуватися до такої розмови? Може, щось почитати порадите?

У нас, на щастя, є багато хороших книжок для дітей різного віку. Для молодшого віку – їм цікаво, як ми народилися – є книжка «Не в капусті і не лелека». Можна спочатку самим прочитати, або читати вже з дітьми.

І це має бути дуже невимушено, а не так, як лекція, чи не так, що от я тобі зараз розкажу і до 20 років все, ми відпочиваємо. Воно тому й називається «статеве виховання», бо це тривалий процес. У дитини завжди будуть якісь запитання. І дуже класно, якщо вона буде з цим до вас приходити, бо у вас тоді складуться довірливі стосунки.

Або, якщо дитина вже не хоче говорити, ви можете їй підсовувати книжки для читання. Дитина має знати, що вона може до вас звернутися.

секс

Зараз книжок є багато. Тут більше запитання до того, чи батьки хочуть. Коли я приходжу в клас, то питаю, а з ким говорили батьки про дорослішання. Руку піднімає навіть не половина класу.

Як почати розмову про секс, коли це треба робити?

Ще одне правило – говорити, коли дитина запитує. Просто залежно від віку це можуть бути дуже різні відповіді. Це може бути відповідь, що секс – це просто інший рівень стосунків у дорослих людей, або секс – це те, чим займаються дорослі.

Але це може бути й відповідь, що це, коли чоловік з жінкою перебувають у стосунках і хочуть показати свої почуття, один із способів – це займатися сексом або кохатися. Тоді пеніс чоловіка вводиться в піхву жінки і при найбільш приємному моменті виходять сперматозоїди. Але ось це останнє потрібно говорити вже після того, як ви говорили про статеві органи, про стосунки, про почуття, тобто не так,  що в 5 років дитина запитала – і ви одразу їй дали оце все.

До цієї ж теми, якщо секс – це такий уже рішучий крок, то переписки в мережі виглядають не так загрозливо, на них легше зважитися. Тобто поговоримо про секстинг – пересилання інтимних фото, повідомлень.

Почну з випадку, про який нам теж розказували на одному з тренінгів, коли дівчинці писав чоловік, і вона почала йому надсилати фото. Далі – він почав її шантажувати. Це продовжувалося довший час, аж поки чоловік не почав вимагати фото її п’ятирічної сестрички. Тоді вона вже розказала батькам, в роботу включилася кіберполіція та інші.

У дітей справді зараз багато доступу до Інтернету. І тут є кілька правил. Є «правило білборду» – не пиши в мережі нічого, що ти не хочеш, аби було розміщено на білборді біля твоєї школи.

Друге, якщо в тебе є інтернет-друг чи подружка, то найкраще, якщо ти будеш знати цю людину особисто.

Третє, тобі пропонують зустрітися (якщо мова про підлітків) – попередь батьків. Вони можуть піти, десь стати збоку і подивитися, хто до тебе прийде.

Для більш дорослих людей, якщо у вас вже такі стосунки і ви знаєте цю людину, то можуть бути трішки інші варіанти безпеки. Чати, які зникають, також не фотографувати обличчя, родимки, тату – те, що може вас ідентифікувати.

Важливо – якщо почався шантаж, завжди йдіть до дорослих, бо це не завершиться, коли ви скинете ще одне фото чи гроші.

На завершення – про те, як у дітей формується сприйняття себе. Це, напевно, більше стосується дівчат. От, я затовста, в мене малі груди, треба пофарбувати волосся…

У нас досі є стереотипи, і в нас досі дівчат виховують по-іншому. Дівчинка має бути красива, в платтячку, вона не має голосно говорити, має бути скромна, тощо.

Внаслідок таких вимог розвивається самооб’єктивація. Вона виходить з родини, з того, що тато чи мама скаже про когось: ой, вона занадто товста, чи в неї там негарний ніс. І дівчинка дивиться на себе і розуміє – у мене така ж фігура, то я теж негарна.

В моїй сім’ї є правило – ми не обговорюємо зовнішність інших людей, тому що всі ми різні, і всі люди прекрасні по-своєму.

Звісно, ми не можемо вкласти в голову дитині, скільки б не повторювали, що вона гарна. У підлітковому віці у них змінюється тіло, вони бачать якісь канони краси в поп-культурі. Але якщо весь час нагадувати, що всі різні й усі прекрасні, і ти теж дуже гарна, то це працює. Дитина матиме, на що опертися, навіть якщо сумнівається.

Читайте: Оргазм – найкраща профілактика, – франківський гінеколог про рак грудей

У підлітків розвиваються і змінюються статеві органи. Тож, якщо вони десь подивляться якесь порно – фото чи відео – то можуть переживати, що з ними щось не так. Вони ще не розуміють, що там і пластика, і ретуш. І я навіть знаю випадки, коли здорові молоді жінки робили собі пластику інтимних органів. Бо от різноманіття зовнішності – ми бачимо щодень, а цього, звісно, – ні. І про це також треба з дітьми говорити.

Чи, наприклад, у дитини починає рости волосся на статевих органах, під пахвами – і що з ним робити? Це тільки твій вибір – я можу сказати, що я роблю. Можеш робити так само, а можеш нічого не робити, це також нормально.

Іноді нам здається, що це базові речі, це не потрібно проговорювати, бо це само собою розуміється. Але насправді – потрібно. Тому що звідки дитина візьме інформацію – або від нас, або від друзів. І тут ми не зможемо простежити, яка то інформація.

Авторка Женя Ступ’як

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.