Гроші Люди Статті

Збори подорожчали. Скільки коштує зібрати першокласника у Франківську

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
До школи лишилися лічені дні, а це означає чергове навантаження на батьківський гаманець. Цьогоріч витрати на першокласника стартують від 3500 грн.

Хоча, ціна, звісно, залежить ще й від якості товару, пише Репортер.

Форму купують менше

На речовому ринку Івано-Франківська (він же П’ятачок, Дністровська, 5) вартість шкільного комплекту для хлопця (піджак, штани, а інколи ще й жакет) – від 750 грн. Біла сорочка – 260-550 грн, ще залежить, чи вона синтетична, чи з натуральної тканини. Дівчача форма вийде дешевше: сарафан – 360-550 грн, спідниця в середньому 325 грн, біла блуза – 350 грн.

«Хоч ціни зросли не суттєво, продажі зменшилися, – каже пані Галина, продавчиня на П’ятачку (прізвищ тут майже не буде, люди чомусь страшенно соромляться). – Для першачків купують, як і кожного року. А от старшокласники беруть дуже рідко, кажуть, не актуально, бо президент Зеленський шкільну форму відмінив. Купують лише білі сорочки. В мене дівчачий сарафан – від 385 грн, минулого року було 345 грн, блузку можна придбати і за 295. Усе залежить від побажань і можливостей покупців».

На менші обсяги продажів шкільної форми скаржиться і пані Алла, продавчиня магазину «Насточка», що на Незалежності, 34а. За її словами, попит впав приблизно на 30 %.

«Не думаю, що це пов’язано з інтернет-магазинами, бо, замовляючи там речі, можна не вгадати з розміром, – каже пані Алла. – Наш магазин орієнтується на дитячий «діловий» стиль. В асортименті не лише шкільні форми, а й різні брюки, спідниці, сарафани – 400-600 грн. Костюми зі спідниці й бомбера чи шортів-спідниці та піджака для дівчат – 650-850 грн. Для хлопців у нас костюмів немає, є джинси, светри – одяг на щодень».

До речі, краватки чи метелики для хлопців на базарі – 30-60 грн, дівочі бантики – від 40 до 115.

Найдешевші туфлі для дівчинки можна придбати за 270 грн, для хлопчика – за 300. Кращі, модніші починаються від 570 грн – і це шкірзамінник. Вироби з натуральної шкіри дорожчі – в середньому від 700.

Вишиванка знову в моді

Уже кілька років українці підтримують традицію до Дня знань одягати першокласників у вишиванки. Саме так планує зробити і франківчанка Людмила. Жінка придбала для сина вишиту сорочку за 300 грн.

«Купувала на базарі, ціна ніби нормальна та й якість непогана, – каже Людмила. – Ще взяли штани за 400 грн, зараз шукаємо класичні туфлі. Для початку плануємо вкластись у 3000 грн. Усе інше будемо докуповувати протягом року. Якщо порівнювати з магазином «Наші дітки», то ціни на ринку майже такі самі».

Найдешевша сорочка з машинною вишивкою обійдеться приблизно у 250-350 грн. А от льняна, ручної роботи, коштуватиме від 1500, і то на базарі. Ціна на щось середнє так посередині і коливається.

Спорт таки трохи коштує

Без спортивної форми у школі не обій­тися. Так костюм-трійку (батник на блискавці, штани й футболка чи кофта на дов­гий рукав) на ринку можна купити за 350-575 грн.

Ті, хто вміє та не боїться ризикувати, можуть замовити одяг в інтернет-крамницях, їх нині багато. Так зробила франківчанка Наталія, мама двох майбутніх першокласниць.

«Замовляла на OLX, прийшли через кілька днів, разом з доставкою за два костюми заплатила 580 грн, – розповідає Наталя. – Якість непогана, розмір підійшов. Змогла добре зекономити, бо першокласниць у нас дві, тож і витрат удвічі більше. Дівчатка і так повиростають, на наступний рік доведеться купувати нове. Взагалі на шкільне приладдя витратили вже 8 тис грн».

У магазинах Франківська ціна на футболки нині стартує від 160 грн, спортивні штани – 200-400.

Дитячі кросівки обійдуться у 255-585 грн, кеди можна купити й за 200.

Щоб не пошкодити спину

Один із найважливіших шкільних атрибутів – ранець, рюкзак, наплічник. Тут обирати треба дуже прискіпливо: зручний, невеликий, але місткий, з двома ременями, щоб рівномірно розподіляти навантаження на спину.

«Батьки переважно вибирають з ортопедичними вставками, щоб не пошкодити хребет дитині, – каже Василь, продавець на П’ятачку. – Продажів цього року дуже поменшало, багато замовляють в інтернеті, а першачкам, кажуть, за спрощеною програмою, рюкзак знадобиться аж після Нового року».

Ціна портфеля на ринку стартує від 350 грн. У магазинах, від українського виробника – 650 грн, для прискіпливих і небідних є наплічники і по 1350 грн.

Інтернет-крамниці пропонують рюкзаки від 200 грн.

Від канцелярії не втечеш

Найпростіший зошит на 12 аркушів нині коштує 2 грн, а з різнокольоровими малюнками – від 3-3,5 грн.

«Попит на канцелярію не зменшився, – каже Анна Палійчук, продавчиня на базарі. – Ціни трохи змінилися. За щоденник із шкіряним вставками минулого року можна було віддати 70-80 грн, цьогоріч – 90, а то й 115 грн».

На ринку зошит на 12 аркушів можна купити за 3 грн, пенал – 35-75 грн, залежно із чого він зроблений. Кольоровий папір – 20 грн, картон – 30, ціна на ручки починається з 5 грн, простий олівець – 4,5, клей – 15, обкладинки для зошитів і книжок – 15, коректор – 25 грн.

Продавчиня магазину «Канцтовари» Наталя каже, продажі не впали, а ціни, якщо змінилися, то не суттєво.

«Ціни на дрібнички виросли десь на 5 %, – говорить жінка. – Так зошит на 12 аркушів у нас по 3,75 грн, а був по 3,5. Акварельні фарби на десять кольорів – 26 грн, на 24 кольори – 75, пензлик – 4,5 грн».

Якщо підрахувати вартість канцтоварів для початку, то вийде 500-700 грн.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.