Завдяки медичній реформі, яка триває уже понад 5 років, багато закладів охорони здоров’я підписали контракти з Національною службою здоров’я України. Це значить, що послуги, на які укладений контракт, мали б бути безкоштовними для пацієнтів, пише Репортер.
Втім, як кажуть у Службі, у деяких лікарнях та поліклініках продовжують вимагати гроші у пацієнтів за те, що оплачує держава. Є такі скарги й на Прикарпатті. Що робити в такому випадку?
Що входить у Програму медичних гарантій у 2024 році
Програма медичних гарантій – це перелік медпослуг, які оплачує держава, щоб вони були безкоштовними для українців. Їх можна отримати у будь-якому закладі, який підписав договір з НСЗУ.
Зараз програма медичних гарантій складається з 44 пакетів:
- Екстренна медична допомога;
- Первинна медична допомога (первинна медична допомога, супровід і лікування хворих на туберкульоз, супровід і лікування осіб з психічними розладами);
- Послуги у сфері громадського здоров’я (діагностика та лікування ВІЛ, туберкульозу в стаціонарних умовах, психіатрична допомога в стаціонарних умовах, замісна підтримувальна терапія);
- Амбулаторні послуги (профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах, ведення вагітності, стоматологічна допомога, послуги з раннього виявлення онко, лікування методом гемодіалізу, лікування методом перитонеального діалізу);
- Стаціонарні послуги (стаціонарна медична допомога з та без проведення хірургічних операцій, лікування онкологічних захворювань);
- Пріоритетні стаціонарні послуги (Медична допомога при пологах, допомога новонародженим у складних неонатальних випадках, медична допомога при інфарктах та інсультах);
- Реабілітаційна допомога (реабілітація немовлят, які народилися передчасно або хворими протягом перших трьох років життя, стаціонарна та амбулаторна реабілітація дорослих та дітей);
- Паліативна допомога (стаціонарна та мобільна).
Найближчим часом до переліку планують додати ще й лікування безпліддя (штучне запліднення) та трансплантацію органів.
Читайте: У селах на Прикарпатті ліки можна буде купити на Укрпошті
Які заклади на Прикарпатті уклали договори з НСЗУ
Наразі в Івано-Франківській області підписані 197 договорів з Національною службою здоров’я України. Загалом кількість надавачів послуг таких послуг – 151, з них 89 комунальної власності, 43 – фізичні особи-підприємці й 19 – приватні заклади без ФОП.
Повний перелік закладів можна знайти за посиланням. Тут можна вибирати населений пункт та посортувати за видом послуг, які мали б бути безкоштовними.
Наприклад, мамографія належить до амбулаторних послуг. В Івано-Франківську є 13 закладів, які мають відповідний договір з НСЗУ. Це: обласна клінічна лікарня, обласна дитяча лікарня, центральна міська лікарня, міська лікарня №1, дитяча міська лікарня, фтизіопульмонологічний центр, обласні онкологічний, кардіологічний, перинатальний центри, міський перинатальний центр, всі міські поліклініки, приватні клініки «Медатлант» та «Медекс плюс». Звісно, мамографію роблять не у всіх з цих закладів, наприклад у фтизіопульмонологічному центрі, скоріш за все, таку послугу не надають.
Також інформацію про заклади, які уклали договори з НСЗУ та які послуги надають безкоштовно, можна дізнатися, зателефонувавши в контакт-центр Національної служби здоров’я за номером 16-77.
Які послуги мають бути безкоштовними
Усі, які входять у пакет, законтрактований з НСЗУ. До того ж, обстеження на обладнанні, придбаному за державні кошти (наприклад, комп’ютерний томограф чи рентген) також мають проводити безоплатно.
Наприклад, НСЗУ контрактує заклади для надання послуг лікування інсульту, – пояснює голова Національної служби здоров’я України Наталія Гусак. – За договором, у вимогах є те, що в лікарні обов’язково має бути КТ-обладнання, бо його мають зробити пацієнту з підозрою на інсульт одразу, коли його привозять до закладу. Часто, щоб придбати цей томограф, приділяли багато уваги, місцеві депутати ходили по кабінетах, гроші на нього виділили з державного чи місцевого бюджету. А у закладі людині дають рахунок за його використання. Або буває, що кабінет з КТ закритий вночі або на вихідні. Такого не має бути. Коштів, які ми платимо, достатньо, щоб він працював 24/7.
Те саме стосується й інших видів послуг, за які платить держава та які мали б бути безкоштовними. У 2024 році НСЗУ обіцяє посилити моніторинг медзакладів, з якими має контракти.
Читайте: Війна, пандемія, онлайн-уроки. Чи стала гіршою освіта у школах Прикарпаття
За мамографію ми сплачуємо за окремим пакетом. Тому кожна жінка, яка має електронне направлення, може отримати цю послугу в будь-якому закладі, з яким у нас є контракт на цю послугу, – каже Наталія Гусак. – І неважливо, за чиї гроші придбаний мамограф чи зроблений кабінет – за державні чи місцеві. Якщо у такому випадку у вас просять гроші за мамографію – це злочин і треба писати скаргу до НСЗУ.
Що потрібно, щоб отримати послугу безкоштовно
Для цього пацієнт мусить мати укладену декларацію з сімейним лікарем чи терапевтом і мати електронне направлення. Без направлення надається лише екстренна медична допомога. А також при зверненні до гінеколога, психіатра, нарколога, стоматолога, фтизіатра, педіатра або лікаря, у якого пацієнт перебуває під наглядом із хронічним захворюванням.
Як поскаржитися на медзаклад
Звернення можна залишити на сайті НСЗУ за цим посиланням. Також можна скаржитися на гарячу лінію 16-77.
Як розповіли в НСЗУ, найбільше скарг у 2023 році стосовно прикарпатських закладів надійшло на Коломийську центральну районну лікарню. На другому місці – КНП «Центр первинної медичної та консультативно-діагностичної допомоги» Івано-Франківська (тобто, міські поліклініки). Також немало скарг отримали на Богородчанську районну лікарню.
Читайте: «Вперше побачив гори». Як у Франківську поранених військових лікують духовно і фізично
Усі скарги ми детально розглядаємо. Трапляються і звернення щодо вимагання коштів при отриманні медичної допомоги, – каже Наталія Гусак. – Особливо дивують скарги на заклади, які в принципі мають достатньо коштів на рахунках, щоб забезпечити усе лікування безоплатно. Я буду закликати голів громад наводити лад у себе в лікарнях. Якщо цього не буде, вони просто залишаться без договорів.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.