Соціум

У селах Прикарпаття у 2023 погасили лише 16% рецептів на «Доступні ліки»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Минулого року на Прикарпатті виписали 529 тисяч електронних рецептів на «Доступні ліки». Втім, більшість виписаних електронних рецептів використали мешканці у містах області. У селах цей показних – лише 16%.

Про це повідомили у понеділок, 29 січня, на пресконференції в ІФ ОВА.

ліки

Наразі в Івано-Франківській області є 619 аптек, які є учасниками програми. За погашеними рецептами аптеки отримали майже 117 млн грн від Національної служби здоровʼя України (НСЗУ).

Минулого року НСЗУ закупила загалом для мешканців медичних послуг на суму 5,5 млрд бюджетних коштів, – каже голова Служби Наталія Гусак. – У наступному році будемо закуповувати й більше послуг, наприклад трансплантація та штучне запліднення. Зокрема, минулого року 164 тисячі мешканців області змогли отримати препарати за програмою «Доступні ліки».

Зараз за програмою реімбурсації можна отримати безкоштовно або з невеликою доплатою ліки від таких хвороб: серцево-судинні захворювання; діабет другого типу цукровий та нецукровий діабет; бронхіальна астма; епілепсія; розлади психіки та поведінки; хронічне обструктивне захворювання легенів; хвороба Паркінсона; імуносупресивні препарати; знеболювальні для паліативних хворих.

Саме ліки для паліативних хворих, а також тест-смужки для визначення рівня глюкози у крові хворих на діабет ввійшли до програми минулого року.

Під час війни у нас зростає кількість інсультів та інфарктів. Тож ліки, які входять до програми, дозволяють дбати про здоровʼя, підтримувати його і не допускати важких станів», – каже голова НСЗУ.

Згідно зі статистикою, рівень погашення виписаних рецептів різниться, залежно від типу населеного пункту. Наприклад у містах мешканці погасили 115% рецептів на ліки, а у селищах міського типу – 96%. Тим часом у селах області пацієнти скористалися 16% рецептів на призначені медикаменти.

Це свідчить про те, що багато мешканців сіл їдуть до більших міст за ліками, а дехто не отримує їх взагалі.

Ми розуміємо, що більшість аптек, які мають з нами контракти, розташовані у містах. Тому часто людина, яка отримує рецепт, але розуміє, що їй треба кудись їхати, обирає купити ліки за власні кошти або зігнорувати припис лікаря, – каже Наталія Гусак. – Загалом по Україні рівень непогашення рецептів у селах – 21%».

Щоб розв’язувати цю проблему, у службі здоровʼя планують запустити мобільні сервіси з продажу ліків по селах, долучити до програми Укрпошту, зменшити вимоги до ліцензування аптечних пунктів у сільській місцевості, щоб вони теж могли підписати рецепт з НСЗУ.

Читайте: На Прикарпатті понад 500 сімейних лікарів пройшли навчання ВООЗ з психологічної допомоги

Цього року планують розширити перелік засобів та препаратів, які ввійдуть до програми. Зокрема, до нього додадуть комбіновані препарати від серцево-судинних хвороб та антидепресанти від розладів психіки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.