Статті

Всіх не треба. У Франківську пояснили, кого зараз мобілізують у ЗСУ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Мобілізація в Україні триває уже майже сім місяців. Багато чоловіків і жінок з Івано-Франківщини пішли захищати Україну від окупантів. Та були й ухилянти. Наприклад, за цей час 10 чоловіків загинули, лише намагаючись переплисти Тису. То кого зараз мобілізують, що чекає тих, хто втікає від призову й чи заборонять жінкам, які підлягатимуть призову, виїжджати за кордон?

Про це Репортер поговорив з начальницею пресслужби Івано-Франківського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (ТЦК), старшим лейтенантом Юлією Гаммою.

У франківському військкоматі пояснили, кого зараз мобілізують в ЗСУ

– Юліє, скільки вже мобілізували людей з Прикарпаття?

– Через воєнний стан ми не можемо називати конкретні цифри.

– Чи приходять ще зараз добровольці?

– Так, добровольці є. Звичайно, найбільше їх було у лютому-березні, на початку повномасштабного вторгнення росії. Але є чоловіки, які повертаються з-за кордону та долучаються до лав ЗСУ й сьогодні.

У франківському військкоматі пояснили, кого зараз мобілізують в ЗСУ
Юлія Гамма

– Чи вручають ще повістки на вулицях у Франківську? І що це за повістки?

– Ми вручаємо повідомлення про прибуття для уточнення облікових даних. Бо на заході України, зокрема у нашій області, є дуже багато внутрішньо переміщених осіб. Вони зобов’язані ставати на облік, але інколи це ігнорують. Тому ми вручаємо повідомлення чоловікам на вулиці, щоб вони прибували у ТЦК, ставали на облік, уточнювали дані. До того ж без цієї довідки, вони не можуть отримати допомогу від держави чи працевлаштуватися.

Усі інші повістки: на проходження військово-лікарської комісії, на прибуття до ТЦК, на мобілізаційне розпорядження – відправка до війська – вручаються вже конкретним особам у центрі комплектування. Але в законодавстві не визначене місце вручення довідки. І тому ми можемо прийти до призовника додому чи на роботу, якщо він сам не з’являється у ТЦК.

Але треба зрозуміти, що зараз у ЗСУ потрібні люди на конкретні посади, за запитом від конкретної військової частини. Потрібно, щоб людина мала відповідні навички й бажано освіту, згідно з посадою. Ми не візьмемо водія, який не має прав. Так само без досвіду стрільби снайпером він не буде. Якщо ж військова частина захоче взяти цю людину, їм підійдуть і стан здоров’я, і навички, тоді її направляють до навчального центру, а потім вже у цю військову частину.

– Хто може вручити повістку?

– Повістку можуть вручити працівники або військовослужбовці територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

Враховуючи заходи планового оповіщення, мешканцям вручають повідомлення про те, що необхідно оновити облікові дані. Адже дехто змінює місце проживання та забуває повідомити про це ТЦК, що дуже ускладнює систему обліку.

– Яке покарання за неявку у військкомат після отримання повістки? Чи стосується це тих, хто не отримував повістки, але, за законом, зараз підлягає мобілізації?

– На того, хто ухиляється від призову, може бути накладена адміністративна та кримінальна відповідальність. Якщо не з’явились за першою офіційною повісткою, можуть накласти адміністративний штраф. Коли ж пройшли медкомісію, а потім не з’являєтесь до ТЦК, то вже може бути накладена кримінальна відповідальність за ухилення від проходження військової служби.

У Франківську обладнують реанімобус для поранених на війні (ФОТО)

– Згідно зі статтею 336 Кримінального кодексу України, у випадку подальшого ухилення військовозобов’язаним від виконання мобілізаційного розпорядження про направлення на проходження військової служби, зокрема після проходження медкомісії, призовника можуть притягнути до кримінальної відповідальності. Покарання за це – позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років.

Згідно з законом, військовозобов’язані, котрі підлягають мобілізації, повинні з’явитися до ТЦК протягом семиденного терміну без будь-яких повісток і дзвінків. Якщо вручена повістка – там зазначений термін прибуття.

Ми здійснюємо стандартне оповіщення, вручаємо повістки, телефонуємо, запрошуємо. В разі ігнорування – списки ухилянтів передаємо до правоохоронних органів.

– Чоловіків з якими хворобами визнають непридатними?

– У Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України є перелік хвороб, що дають право на відстрочку або визнання непридатним. Але також призовника можуть визнати обмежено придатним. В армії багато посад у тилових частинах, де не потрібно мати ідеальне здоров’я. Проблеми зі здоров’ям є у всіх, а чи це такі проблеми, які не дозволяють проходити службу на різних посадах, вже визначає військово-лікарська комісія. Звичайно, вимоги по здоров’ю для діловода та для десантника, наприклад, різні.

– Якщо придатний – відправляють куди?

– Якщо призовник успішно пройшов військово-лікарську комісію і якась військова частина його потребує, його направляють до навчального центру, де він проходить навчання – від 2 до 3 місяців, залежно від військової спеціальності. Й лише потім його направляють до військової частини. Також важливо, чи має призовник військовий досвід, чи навчатиметься з нуля. Це впливає на термін навчання.

Я пишаюся своїми дітьми. Родина з Росії втратила двох синів-воїнів, які обороняли Чернігівщину

– Хто зараз підлягає мобілізації?

– Мобілізація 2022 року в Україні має на меті призвати на службу тих, хто має досвід у військовій справі. Станом на сьогоднішній день ЗСУ потрібні розвідники, артилеристи, спеціалісти сил ППО, водії, а також члени екіпажів бронемашин і танків. Ці фахівці, за потреби, укомплектовуватимуть підрозділи, що виконують завдання в різних місцях України. Тому закликаємо свідомих прикарпатців, котрі мають досвід служби за даними військово-обліковими спеціальностями, прийти до територіального центру комплектування за місцем реєстрації та отримати подальші вказівки.

– Мобілізація триватиме протягом дії воєнного стану чи ще якийсь час після його закінчення?

– Думаю, на це запитання наразі немає відповіді, адже все буде залежати від того, наскільки швидко ми проженемо росіян з нашої землі.

– Чи відомо вам, чому відклали на рік зобов’язання жінок стати на військовий облік? Якщо воно запрацює через рік і війна ще триватиме, чи означатиме це заборону виїзду за кордон для жінок?

– Генеральний штаб зазначав, що жодної заборони на виїзд жінок за кордон не буде.

Наголошуємо, що в мобілізації жінок зараз немає потреби. Але жінки мають рівні можливості й тому активно з’являються до ТЦК з бажанням поповнити ряди ЗСУ. В них може бути така можливість лише за умови успішного проходження відбору нарівні з чоловіками й та за відсутності медичних протипоказань для проходження військової служби.

– Чи багато жінок з Івано-Франківської області відправились служити у ЗСУ?

– Точну інформацію ми повідомити не можемо, але охочих було немало. Зараз вони проходять службу у різних військових частинах та на різних напрямках фронту, виконують бойові завдання нарівні з чоловіками.

– Жінок яких професій зараз найбільше бракує в ЗСУ?

– Ми не робимо розподіл по професіях для жінок і чоловіків. Адже якщо людина професіонал своєї справи або бажає ним стати – не має значення її стать. Можемо зазначити, що в армії багато жінок, які працюють медиками й щодня рятують життя наших воїнів.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.