Війна Статті

Все онлайн. Як у Франківську батьки зможуть контролювати харчування дітей у школах

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Івано-Франківську планують запровадити пілотний проєкт «Контроль шкільного харчування».

Так батьки зможуть самі бачити, чи їхня дитина їла у школі, а у перспективі й сплачувати за харчування онлайн, пише Репортер.

depositphotos
Про меню та оплату

Харчуванню у шкільних їдальнях останні кілька років приділяють багато уваги. Спочатку в українських школах вирішили готувати корисні та смачні страви за рецептами відомого кулінара Євгена Клопотенка. Так вирішили зробити їжу в школі привабливішою для дітей, які вже давно надавали перевагу чіпсам з буфету перед холодною гречкою і салатом з буряка. А з 1 січня 2021 року в Україні почав діяти новий санітарний регламент для навчальних закладів, який заборонив фастфуд і напівфабрикати на території шкіл.

З туалетами всередині та без цукру в тарілках. Як школи Прикарпаття готуються відповідати нормам

Франківськ пішов далі й планує з 1 вересня 2021 запровадити у школах пілотний проєкт «Конт­роль шкільного харчування». Його розробили київські програмісти з ТОВ «Блоклі».

«Нам запропонували програму, яка базується на системі блокчейну. Вона унеможливлює видалення, виправлення: раз записав і все, – розповідає заступниця міського голови з питань освіти Вікторія Дротянко. – Ми звернулися саме до цієї фірми, тому що, по-перше, вони пропонують програму безкош­товно. По-друге, мають досвід, бо вже робили такий проєкт у Маріуполі. Там вдалося зекономити від 18 до 20 % коштів».

Програма допоможе покращити облік і зекономити кошти з міського бюджету. Йдеться про гроші, які виділяють на харчування дітей соціально незахищених категорій. Таких у франківській громаді близько 25 %. Але, крім економії, система має бути зручною для батьків. Планується, що вони матимуть на сайті персональний кабінет, в якому буде інформація за кожен день: чи дитина снідала, чи обідала. З часом планують зробити можливість переглядати батькам шкільне меню, а також бачити, з чого складається порція.

Читайте: Без сосисок і цукру. У Франківську хочуть покращити меню у школах

«Батьки зможуть побачити, що їхня дитина не їла, хоч була у школі – або навпаки. Ми хочемо в майбутньому ще додати кабінет платіжки, щоб батьки могли заплатити за харчування, наприклад, через телефон, – каже Вікторія Дротянко. – Можемо додати сповіщення щодо калькуляції, щодо меню – це в ідеалі, не одразу. Від нас є дуже багато правок. Розробники програми були здивовані, що ми пропонуємо стільки всього».

Зараз розробники редагують програму і систематизують зміни. Уже з вересня вона мала б запрацювати у всіх франківських навчальних закладах. Поки що стартує навчання шкільних адміністраторів, які й будуть вносити інформацію щодо харчування у програму. Це не нові люди, а працівники шкіл, які й зараз заповнюють ці дані, але поки що в паперовому варіанті.

depositphotos

«Зараз усі школи перебувають на індивідуальному бухгалтерському обліку, – пояснює Дротянко. – Звісно, вони зацікавлені, щоб якось економити кошти. Сподіваємось, ми зможемо бачити економію за перші два-три місяці. Тоді ці кошти можна буде направити, наприклад, на відновлення харчоблоків. Бо є заклади освіти, де їдальні ще не в ідеальному стані».

За словами заступниці мера, місто сподівається, що програма й надалі буде безкоштовною, тож на неї не доведеться виділяти кошти з бюджету. А у планах міністерства освіти і науки з часом запровадити її по всіх школах України. Тож Франківськ зможе показувати приклад.

Краще піца, ніж каша

За новим санітарним регламентом, у шкільних їдальнях не можна продавати оброблене м’ясо (сосиски, ковбаси), чіпси, снеки, газовані напої тощо. А у стравах треба обмежувати кількість цукру й солі, а також – смаженого.

За словами Вікторії Дротянко, у школах регулярно проводяться перевірки, і порушень не так багато.

«У їдальнях все має бути згідно з новими нормами. Інша справа, що діти переважно до цього не готові: легше з’їсти піцу, ніж кашу без солі й цукру, – каже заступниця міського голови. – Але й постачальники продуктів, і директор знають, які зараз вимоги. Коли виявили партію масла, яке не відповідало нормам, то одразу написали претензію до того, хто його поставив. Тепер вони мусять на цю кількість недоброго масла поставити нове, або ж компенсувати витрати».

За словами заступниці директора франківського департаменту освіти і науки Наталії Микули, зараз дуже мало дітей відмовляється від харчування у шкільній їдальні. Хоч і не всіх влаштовує їжа за новими вимогами.

depositphotos

«Є десь 15 %, які не беруть гаряче харчування в їдальні, бо не вважають за потрібне. Але діти все одно користуються буфетною продукцією, – говорить Наталія Микула. – Учень може не пообідати, але купити щось – салат, свіжовипечену булочку, чай чи сік – те, що передбачається на продаж у буфеті».

За її словами, позаминулого року департамент проводив моніторинг учнів різних вікових категорій, які страви діти хотіли б мати в меню. Очікувано, що учні обирали не надто здорову їжу: піцу, гамбургер.

«Але зараз збірник Клопотенка дозволяє приготувати й такі продукти, і у школах таке дуже популярне – наприклад, у ліцеях № 23 і № 5, – каже Микула. – Вони подають у їдальні бургери, але в межах здорового харчування, з корисних складників. Тож підприємці готують здорову їжу, але таку, яка подобається дітям».

Бізнес та драматургія. Що чекає учнів Нової української школи у 5 класі

Обладнання коштує грошей

Франківчанка Ольга Попадинець розповідає, що її донька Софія не проти харчуватися в школі. Вона – четвертокласниця у ліцеї № 19.

«Навіть при тому, що донька не дуже охоча до їжі, в їдальні їй подобається. Раніше було несмачно, але все змінилося, коли дирекція поміняла кухаря, – розповідає Ольга. – Зараз і батьки, й діти задоволені сніданками та обідами: все смачне, тепле й недороге. Крім того, в їдальні стоїть кулер з водою, одноразові стакани, а за бажанням можна замовити чай».

Сніданки у школі коштують 20 грн, обіди – 25. Зараз гроші здають учительці, але, за словами франківчанки, якщо на сайті можна буде оплачувати онлайн, це було б зручно.

Читайте: Підлітків треба чути. Франківська психотерапевтка – про те, як вберегти дитину у “важкий” вік

Втім, їдальні влаштовують не всіх. Голова громадської організації «Мами Прикарпаття», депутатка міськради Мар’яна Вершиніна розповідає, що батьки, обурені шкільним харчуванням, телефонують майже щодня. Найчастіше жаліються саме на процес оплати.

«У нас початкова школа повністю оплачується за рахунок батьківських коштів. Вони приносять або передають гроші вчителям, хтось десь це відмічає, – каже Вершиніна. – До мене часто були звернення щодо неточностей – одні кажуть, що оплатили, а вчитель каже, що є заборгованість. Це питання не врегульоване взагалі. Немає ніякого підтвердження, чеку».

Також, за її словами, якщо, наприклад, є випадок отруєння, батьки не можуть довести, що дитина їла у школі. Тож, якщо нова система дасть змогу в разі чого підтвердити цей факт, це вирішить багато труднощів.

depositphotos

Але проблеми не лише з оплатою.

«Сьогодні дзвонили батьки з однієї школи, зауважили, що в меню є і горох, і бобовий суп. Я відкрила меню – справді, так і є. Дітям важко споживати таку їжу. Тому будемо пропонувати внести зміни, – говорить Мар’яна Вершиніна. – Дуже часто я отримую скарги на холодну їжу. Діти не хочуть таке їсти. Але щоб їжа була теплою, потрібне обладнання, щоб її гріти – бо кухар не буде варити на кожну перерву. А це кош­тує грошей».

Недавно був скандал з Крихівецьким ліцеєм: діти й батьки скаржилися на харчування. Казали, що їжі мало, вона холодна й несмачна. Підприємця, який забезпечував там харчування, замінили і страви покращилися. Втім, за словами Вершиніної, у школі проблема з технологічним оснащенням їдальні: навіть плита лише одна на всю школу. Зараз у ліцеї подалися на Бюджет участі та звернулися до депутатів за допомогою.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.