Останнім часом в Івано-Франківську фіксують багато хворих на різні недуги: кашлюк, парвовірус, вітрянка. Зокрема, хворіють дорослі, що взагалі непритаманне таким вірусам.
Від деяких хвороб медики радять вакцинуватися, від інших просто треба берегтись, пише Репортер.
Кількість хворих не меншає
Все більше хворих на вітряну віспу, кашлюк і парвовірус звертаються у франківські поліклініки. Зокрема, серед дорослих кількість хворих на вітрянку зросла на 99%, на кашлюк – на 100%, каже директорка КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» Ольга Савчук. Фіксують зараз і коронавірус, але проходить він у досить легкій формі, без госпіталізації.
Дорослі на вітрянку не хворіли вже роки, у такій кількості це просто ненормально, – каже Ольга Савчук. – Для дітей така висока захворюваність у цей період теж нехарактерна. Хворіють цілі сім’ї. Цей сезон хвороб взагалі важкий, він мав би вже закінчитися, але все триває – це свого роду аномалія.
За словами директорки франківських поліклінік, причиною може бути ковід, на який перехворіли за останні роки багато людей. А серед дітей багато хворих – через низький рівень вакцинації. Через відсутність імунізації низький загальний імунітет населення міг накопичитися і стати підставою до теперішнього спалаху.
Ковід дає системне зниження імунітету, інфекція зберігається в організмі, немає опірності, і проявляється захворювання у дорослих, якого б зазвичай не було, – пояснює Ольга Савчук. – Також у нас дуже легковажно ставляться до вакцинації. Немало дорослих регулярно відмовляється від вакцинації, батьки часто повністю відмовляються вакцинувати дітей. Тому популяційного імунітету від цих захворювань немає. І коли дитина досягає певного віку, стикається з цією хворобою, то хворіє. Якщо була б вакцинована, то або не захворіла б, або перенесла б у легкій формі.
У першу чергу відмова від вакцинації стосується кашлюка, імунізація від якого входить у національний календар щеплень. Тож для дітей нічого не коштує, але якщо вакцинуватися уже в дорослому віці, треба купувати засіб самим.
Від вітряної віспи вакцина є, але вона не входить у національний календар. І придбати її теж не так легко.
Обов’язково, хто планує вагітність або має знижений імунітет через цукровий діабет чи інші хвороби, таким людям необхідно вакцинуватися. Бо у дорослому віці захворювання переносяться важко, – каже Ольга Савчук. – Вакцина з’являється періодично, часто цим зловживають приватні клініки. У них можна вакцинуватися, але там ще треба заплатити 500 грн за консультацію лікаря.
Від парвовірусу вакцини не існує, тож тут просто треба берегтися та уникати хворих, які мають симптоми ГРВІ.
Парвовірус однаково проходить у дорослих і у дітей, – каже директорка КНП. – Але з цих усіх інфекцій вона найлегша. Щоправда, переноситься три тижні, тож люди сильно виснажуються. Але після неї не залишається ніяких ускладнень.
Читайте: То мої люди. Світлана Кознюк доводить, що медицина у гірському селі може бути якісною і доступною
«Хвороба брудних рук»
Крім того, на Прикарпатті останнім часом медики борються зі спалахом гепатиту А, який зафіксували у селі Пороги Солотвинської громади Богородчанського району. Станом на 5 червня у Солотвинській громаді на вірусний гепатит А захворіли 67 жителів, з них 62 – у селі Пороги.
Як повідомив директор Івано-Франківського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ Руслан Савчук, 14 мешканців села зараз перебувають на стаціонарному лікуванні, з них восьмеро дітей.
За останні дні медики центру не раз виїжджали у Пороги, дезінфікували питну воду в криницях та локальних водопроводах, а також у вогнищах гепатиту А.
Ми проводимо зараз обходи, стараємось максимально знайти людей, які можуть мати симптоми, – каже Руслан Савчук. – Ці два дні уже немає таких активних поступлень хворих, як раніше, тож наша робота втаки дає результат. Ми спілкуємось з мешканцями, попереджаємо, що гепатит – це хвороба «брудних рук». Також намагаємось обмежити спілкування людей на заходах, святкуваннях.
Крім Порогів, є поодинокі випадки хвороби у Богородчанах, а також в Івано-Франківській громаді. Але цей спалах, за словами Руслана Савчука, не є дуже важкий.
Перший випадок хвороби – це молода особа, яка була носієм і протягом двох-трьох днів курсувала по області, – розповідає він. – Від неї пішло інфікування інших. Це звичайна благополучна сім’я, але просто це особливість цієї хвороби – контактно-побутовий шлях передачі.
Як уберегтися від хвороб
Гепатит А
Вірусний гепатит А — захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг. Найпоширеніші симптоми: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.
Гепатитом А не заражаються повітряно-крапельним шляхом. Натомість він передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу.
Як вберегтися: у першу чергу мити руки за правилами гігієни, ретельно вимивати овочі й фрукти перед вживанням. Коли є спалах – не пити воду з-під крана, лише кип’ячену чи бутельований.
Вакцинація: вакцина є, але вона не входить до національного календаря щеплень, тож купувати її треба за власний кошт. Вартість – приблизно 1000 грн. Контактних осіб, які могли заразитися під час спалаху хвороби, вакциною забезпечує МОЗ.
Вітряна віспа
Вітряна віспа або вітрянка – високоінфекційне гостре вірусне захворювання, що переважно вражає дітей.
Хвороба триває близько 14 днів. Найпоширеніші симптоми: пухирці або плями на тілі, нездужання, втрата апетиту, підвищена температура тіла. Здебільшого у дітей проходить легко, але можливі ускладнення. У дорослому віці перебіг хвороби складний. Ускладнення – запалення легень, ураження нервової системи, розлади внутрішніх органів.
Як вберегтися: уникати контакту із хворими, регулярно мити руки і вакцинуватися.
Вакцинація: є вакцина, для імунітету потрібно дві дози, які вводяться з інтервалом у шість тижнів. Вакцина не входить до національного календаря щеплень, її вартість – близько 2000 грн.
Читайте: «Пацієнти стають у чергу». У Надвірнянській лікарні уже рік успішно реабілітують військових
Кашлюк
Кашлюк – це бактеріальне інфекційне захворювання, яке перебігає як затяжний бронхіт з тяжкими нападами кашлю. Захворювання є вкрай заразним, кашлюк легко поширюється від людини до людини повітряно-крапельним шляхом при кашлі чи чханні. На нього хворіють здебільшого діти та підлітки, але захворіти можуть також і дорослі, йдеться у Центрі громадського здоров’я.
Найбільш небезпечним кашлюк є для немовлят, у яких може викликати апное — тимчасову зупинку дихання. Крім того, у новонароджених і немовлят хвороба може протікати важко, є високий ризик ускладнень та смерті.
Хвороба починається через 3-14 днів після інфікування (у середньому 5-8 днів) і протікає як ГРВІ. У цей час хворий дуже заразний. Наприкінці цієї фази з’являється нападоподібний спазматичний кашель аж до почервоніння обличчя, сльозотечі, кашель має характерний свист. Хвороба протікає 4-8 тижнів.
Як уберегтися: не контактувати із хворими, мити руки і вакцинуватися.
Вакцинація: щеплення від кашлюка входить до національного календаря, тож його роблять усім дітям безкоштовно. Потрібні чотири дози, їх вводять у віці 2, 4, 6 і 18 місяців. Також від кашлюка щеплять усіх жінок під час вагітності незалежно від того, чи вакцинували їх у дитинстві, щоб захистити новонароджене немовля.
Для тих, хто не вакцинувався, є можливість купити препарат. Його ціна – близько 900 грн за дозу.
Парвовірусна інфекція
Парвовірус – це інфекційна хвороба, яка передається повітряно-крапельним шляхом, а також через кров.
Симптоми: жар, нежить і головний біль. За декілька днів може виникнути плямистий висип на обличчі та всьому тілі. Хвороба триває близько трьох тижнів, зазвичай минає без ускладнень.
Як уберегтися: часто мити руки з милом, не торкатися очей чи носа брудними руками, уникати контактів з хворими.
Вакцинація: вакцини від парвовірусної інфекції немає.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.