Статті

Мити руки й пити кип’ячене. Як прикарпатцям уберегтися від гепатиту А

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У Вінницькій області лікарі продовжують фіксувати випадки гепатиту А. На Прикарпатті поки спалаху немає, все ж, поодинокі випадки реєструють, пише Репортер.

Чим небезпечний вірус гепатиту А та як від нього вберегтися?

На Прикарпатті спалаху немає

У період з 17 жовтня по 6 листопада на Вінниччині лабораторно підтверджені 245 випадків гепатиту А. 182 людини потрапили до лікарень: 128 (серед яких 24 дитини) пройшли лікування та виписані, ще 54 пацієнти залишаються у медзакладах, повідомили у міністерстві охорони здоров’я. Через це в області обмежили продаж деяких товарів на ринках, а на підприємствах проводять перевірки.

В Івано-Франківській області протягом жовтня зафіксували 12 випадків гепатиту А, у Закарпатській – 11 випадків, Дніпропетровській – три випадки та у Тернопільській – один.

Розслідуванням спалаху поки займаються спеціалісти, чому він стався – ще невідомо.

Як припускає лікарка-інфекціоністка, завідувачка кафедри інфекційних хвороб ІФНМУ Олександра Пришляк, причиною міг би бути підрив росіянами Каховської ГЕС.

Після трагедії у воду потрапили нечистоти, там могли бути усі кишкові збудники, у тому числі й вірус гепатиту А, – каже Олександра Пришляк. – Через підшкірні (приповерхневі – ред.) води це могло потрапити у колодязі. Як наслідок – багато хворих, зокрема і в селах.

Зараз на Франківщині є вісім хворих: четверо дітей і четверо дорослих. Ці випадки, за словами Олександри Пришляк, не пов’язані з тими, що є на Вінниччині.

Читайте: «Твоя кров воює». Чому донація, зроблена у Франківську, може врятувати воїна на передовій

Втім, міграція людей з області в область може спричинити розповсюдження недуги, адже близько 30% випадків серед дорослих – так звані «безжовтяничні», тобто симптоми мало нагадують гепатит А. Людина може не здогадуватися, на що вона захворіла, тож переносити інфекцію далі.

Також час від часу трапляються періоди підвищення захворюваності. Цієї осені ми спостерігали багато випадків ентеровірусної інфекції. Серед симптомів – висипка, скарги на горло і ніс та розлади стільця. А ще – випадки гепатиту А, – каже лікарка.

Гепатит А – що за вірус

Вірусний гепатит А — захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг. Найпоширеніші симптоми: слабкість, підвищена температура, діарея, блювота, жовтяниця. Інкубаційний період вірусного гепатиту А зазвичай триває 14–28 днів.

Як пояснює Олександра Пришляк, найчастіше хвороба протікає у легкій чи середній формі, хоч бувають і випадки важкого перебігу. Втім, вона не така страшна, як гепатити В чи С. Майже всі інфіковані одужують, а після перенесеної недуги формується довічний імунітет.

Гепатитом А не заражаються повітряно-крапельним шляхом, як, наприклад, COVID-19 чи грипом. Натомість він передається фекально-оральним шляхом, найчастіше через брудні руки, інфіковану воду та їжу.

Як вберегтися від гепатиту А

Першим правилом при підвищеному ризику захворіти на гепатит А залишається особиста гігієна.

Мити руки за правилами гігієни, постійно мити овочі й фрукти перед вживанням – це основні правила, які убезпечують від кишкової групи інфекцій, – каже Олександра Пришляк. – Також зараз, поки ми спостергіаємо ці випадки гепатиту А, воду з-під крана краще не пити. Натомість – лише кип’ячену або бутильовану. Бо водний шлях є найбільш важливий у передачі цієї інфекції.

При перших симптомах варто одразу звертатися до сімейного лікаря. Він проведе необхідні обстеження і побачить, чи треба перевіряти пацієнта на виявлення вірусу гепатиту А, чи ні.

Читайте: Безкоштовно в аптеках. З 31 серпня пацієнти з діабетом зможуть отримати тест-смужки для контролю глюкози в крові

Також від гепатиту А є вакцина. Вона не входить до національного календаря щеплень, тож купувати її треба за власний кошт. Втім, зараз МОЗ забезпечує вакцинацією контактних осіб, які могли заразитися від тих, хто уже захворів на гепатит А.

Вакцинувати варто організовані дитячі колективи, наприклад, садочки, де вже є випадки хвороби, – каже Олександра Пришляк. – А загалом немає потреби у масовій вакцинації, правила гігієни мали б захистити від зараження цим вірусом.

Але за бажання вакцину можна знайти в аптеках і звернутися до сімейного лікаря за щепленням. Всього треба дві дози вакцини, з інтервалом у шість місяців. Приблизна ціна вакцини – близько 1000 грн.

Випадки гепатиту А на Франківщині

За жовтень в Івано-Франківській області виявили 12 випадків гепатиту А. Ще один, станом на п’ятницю, 3 листопада, додався у новому місяці. Зараз дев’ятеро прикарпатців, серед них чотири дитини, перебувають у лікарні з цією хворобою.

Всі ці випадки між собою не пов’язані, – каже головний санлікар області Руслан Савчук. – Ми проводимо глибоке епідеміологічне розслідування. Поки не вдалося виявити джерело зараження.

Як повідомили в обласному департаменті охорони здоров’я, Прикарпаття готове до можливого спалаху хвороби. А санітарні служби уже перевірили воду у центральних мережах Франківська та локальних водопроводах у громаді. Збудника гепатиту А не виявили.

Щодо ліцеїв, то в одному клас відправили на онлайн-навчання. Таких рекомендацій ми не давали, рішення прийняли у школі. В інших ліцеях, де зафіксували по одній хворій дитині, навчаються далі, – каже Руслан Савчук.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.