Статті

Від двох контейнерів до екопростору: як у Франківську працює сортувальня RE:space (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уже чотири роки у Франківську діє громадський екоосвітній простір RE:space. Там можна не лише здати вторсировину, а й придбати екологічні товари. Які відходи приймають активісти та що саме мають на увазі під екоосвітою, розбирався Репортер.

Ідея створити в Івано-Франківську простір для сортування відходів належить голові громадської організації «Нуль відходів Івано-Франківськ» Михайлу Веклину. Ще у 2019 році вони з друзями поставили два контейнери для відходів на території інноваційного центру «Промприлад».

Промприлад надав нам приміщення для нашого проєкту. На День всесвітнього прибирання ми з ініціативними мешканцями зробили толоку та прибрали його. Уже у 2021 році відкрили повноцінний екопростір Re:space, – розповідає керівниця освітнього напрямку ГО “Нуль відходів Івано-Франківськ” Тамара Кундельська.

Спочатку приймали небагато видів вторсировини. Сьогодні тут можна здати 15 різних типів відходів — від пластику та скла до макулатури й металевих бляшанок.

На початку повномасштабного вторгнення Re:space тимчасово припинив роботу. Але команда отримала багато повідомлень: люди запитували, коли знову можна буде приносити сировину.

Мені колись сказали дуже хорошу річ, — каже Михайло Веклин. — Коли росія забирає в нас землю на фронті, ми ще й самі віддаємо землю під сміттєзвалища в тилу. Тож маємо щось із цим робити тут і зараз.

Які відходи можна приносити для переробки?

 

Re:space, Франківськ, вторинна сировина, переробка

Перш за все, тут приймають класичні прозорі та напівпрозорі пляшки від напоїв— поліетилентерефталат (ПЕТ).

Проте білі не прозорі ПЕТ-пляшки не приймаються, адже вони практично не підлягають повноцінній переробці, — зауважує Тамара Кундельська.

Також беруть пластикові кришечки, виготовлені з поліетилену високої щільності. Цей тип пластику має позначення «2» на маркуванні.

Ще один вид пластику, який можна принести на переробку, — це стретч-плівка або бульбашкова плівка, якою часто обгортають посилки (маркування «LDPE4»).

Приймають і міцні щільні вироби, як-от пластикові відерця (маркування «PP5»). За словами Тамари Кундельської, не весь гнучкий, нещільний поліпропілен піддається  вторинній переробці.

Re:space, Франківськ, вторинна сировина, переробка, Промприлад

Читайте також: Тепло з кави. У Франківську гущу переробляють у пелети для котлів та камінів

Паперові відходи в Re:space розподіляють на три категорії: гофрокартон (коричневі коробки), офісний папір (чистий, білий), а також паперовий мікс — зошити, обгортки, різні картонні упаковки.

Контейнери для яєць не приймаємо — їхня структура не дозволяє якісно переробити матеріал, — каже Тамара Кундельська.

Металеві банки також піддаються вторинній переробці — як залізні (від консервів, горошку, оливок), так і алюмінієві (наприклад, банки від напоїв). Частину бляшанок, віддають безплатно організаціям, які виготовляють окопні свічки для військових.

Але просимо, щоб бляшанки були чистими, бо інакше нашим працівникам потрібно буде їх чистити, — додає Тамара Кундельська.

Також тут приймають скло. Кажуть, це унікальний матеріал, адже скло піддається переробці безліч раз без втрати якості. 

Окремий контейнер призначений для Tetra Pak — багатошарове пакування, яке використовують для соків, молока, вершків.

Матеріали відправляють на переробку до підприємства на Харківщині. Проте через війну це тепер відбувається не регулярно. Пакування деякий час пресують і зберігають у просторі.

Щоб Tetra Pak не виділяв ніяких запахів під час зберігання, перед здачею його потрібно ретельно промити, висушити й за можливості, розрізати, — розповідає Тамара Кундельська.

Цікавіше, ніж просто слухати

Щоразу сортувальну станцію відвідали учні та студенти різних навчальних закладів. Вони не лише слухають про правила сортування, а й беруть участь у пробному сортуванні.

Ми даємо дітям великий пакет з різними побутовими пакуваннями. Вони самостійно намагаються їх розділити за видами, використовуючи знання, здобуті під час екскурсії. Це набагато цікавіше, ніж просто слухати, — каже Тамара Кундельська.

Екскурсії для мешканців міста, державних закладів освіти безплатні. Для приватних шкіл і садочків — за благодійний внесок.

Re:space, Франківськ, вторинна сировина, переробка, екоосвіта

Читайте також: «Печу паску вдома» – як у Франківську шириться передвеликодній челендж

У приміщенні є екран для кінопоказів на тему поводження з відходами. Також планують розмістити меблі для майстер-класів та екоосвітніх подій, зокрема лекцій і презентацій.

Позаяк усе це коштує недешево, ГО «Нуль відходів Івано-Франківськ» забезпечує діяльність освітнього простору Re:space завдяки благодійним внескам і прибутку соціального підприємства.

На реалізацію своїх планів ми зібрали понад 100 тисяч гривень. До збору долучилися понад 100 мешканців міста та чотири різні організації. Зараз запускаємо ремонт цього приміщення і закупку обладнання, яке необхідне для проведення освітніх подій, — розповідає Михайло Веклін. 

«Zero Waste Shop»: що можна придбати?

Тут же є магазин, який створений за принципами європейських безвідходних крамниць. Основна ідея полягає в тому, щоб покупці мали змогу придбати безпечну для людей і довкілля продукцію.

Re:space, Франківськ, вторинна сировина, переробка, побутова хіміяУ магазині відсутні паперові чеки. Кожен товар має QR-код, який веде на сайт Zero Waste Shop. Там можна прочитати детальну інформацію про продукцію, щось обрати та оформити замовлення.

У суботу, коли працює сортувальний простір, тут є консультант, який допомагає сортувати відходи. Ви оплачуєте товар онлайн, показуєте йому оплату та забираєте продукт, — каже Тамара Кундельська.

У крамниці можна купити екологічну побутову хімію та інші засоби на вагу або на розлив. Для цього відвідувачі можуть принести власну тару або скористатися багаторазовою, яка є в просторі.

Такі крамниці дозволяють не лише зменшити кількість відходів, а й протестувати продукцію перед тим, як купувати більше. Окрім побутової хімії, у крамничці є багаторазові мішечки для покупок та шопери, — говорить Тамара Кундельська.

Вторсировину в Re:space можна приносити щосуботи з 11.00 до 17.00.

Авторка: Ілона Салій

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.