Минулого року українці вперше святкували Різдво за новим календарем разом з католиками та протестантами. За новим календарем і більшість релігійних свят та змістилися на 13 днів. Але наближається Великдень, і дата для православних та католиків знову різна, пише Репортер.
Чому так сталося та які свята й далі відзначатимемо окремо?
На який календар перейшли українці
Православна Церква України та Українська греко-католицька Церква у 2023 році прийняли рішення перейти на новоюліанський календар. Він повністю збігається з григоріанським за всіма святами, які мають фіксовану дату, але по-іншому відзначає «рухомі» свята.
Річ у тім, що досі ми відзначали релігійні свята за юліанським календарем, запровадженим Юлієм Цезарем у 46 році до нашої ери. Натомість більшість країн Європи з жовтня 1582 року перейшли на григоріанський календар, який запровадив Папа Римський Григорій ХІІІ. Причиною стала похибка, яка накопичилася за роки існування юліанського календаря.
На заході України, який входив до Польщі та Австро-Угорщини, теж запровадили григоріанський календар. А українські землі, які були в складі Російської імперії, перейшли на новий календар аж у 1918 році. Втім, це стосується світського життя.
Православна церква на російській та українській території залишилася на юліанському календарі, тож усі свята почали «відставати» майже на два тижні. Так само «за старим стилем» відзначали свята греко-католики, адже, хоч УГКЦ підпорядковується Ватикану, дотримується східного обряду служіння.
Чому Великдень святкуємо окремо від католиків
Свята, які не мають фіксованої дати – всі вони пов’язані з Великоднем, наприклад, Вербна неділя, Вознесіння, Трійця – православні та греко-католики розраховують по-іншому, ніж римо-католики та протестанти. Різниця між датами Великодня (і, як наслідок, решти весняних «навколовеликодніх» свят) може становити тиждень (як минулого року) або ж понад місяць (як цьогоріч). Буває, що дати збігаються, востаннє це було у 2017 році.
Дату Великодня розраховують щороку окремо. Його відзначають у першу неділю повного місяця, який наступає після весняного рівнодення (20 чи 21 березня). Також дата залежить від єврейського свята Песах, яка теж є рухомою та яка, згідно з Біблією, припадає на розп’яття Ісуса Христа. Зокрема, орієнтування на Песах є обов’язковим для «православного» Великодня. Натомість «католицька» Пасха може порушувати це правило.
Читайте: Як на Прикарпатті святкували Великдень 100 років тому
Загалом, юліанський та новоюліанський календар розраховують дату настання свята за методикою Пасхалії, яку затвердили у 325 році. Натомість григоріанський календар перейшов на розрахунки, більш наближені до астрономічних. Крім того, традиція сходження Благодатного вогню, яка є саме у православних, прив’язана до «старої» дати.
Отже, дата Великодня залежить, у першу чергу, від математичних формул, які відрізняються.
Хто ще святкує Великдень «по-старому»
Більшість православних церков у світі живуть за новоюліанським календарем, тобто відзначають Різдво 25 грудня, але Великдень – окремо від католиків. Це – Вселенський патріархат Константинополя, православні церкви Греції, Румунії, Кіпру, Албанії, Болгарії тощо.
Крім римо-католиків і протестантських конфесій, григоріанський метод визначення Великодня є у Фінляндській православній церкві, Індійській православній церкві, Ассирійській церкві Сходу та Вірменській апостольській церкві.
Чи можливо домовитись
Суперечки між православними та католиками щодо того, як правильно визначати дату Пасхи, тривають уже давно. Також була не одна спроба домовитись і почати святкувати спільно, але поки вони не увінчалися успіхом.
Є надії щодо 2025 року, адже тоді дата Великодня буде для всіх конфесій знову спільною – 20 квітня. Тож деякі церковники у світі сподіваються, що настав час досягти консенсусу й відзначати свято разом і надалі. Крім того, 2025 рік обраний невипадково, адже це – 1700 річниця Нікейського собору. Навіть 10 листопада 2022 року Вселенський патріарх Варфоломій І заявив, що і з православної, і з католицької сторони є добрий намір нарешті встановити спільну дату для святкування Великодня, однак про деталі говорити ще рано.
Читайте: Допомога ближнім. Як парафія франківської церкви пече булочки для бідних
Коли Україна святкуватиме Великдень у 2024 році
За новоюліанським календарем найбільші українські церкви відзначатимуть Пасху у неділю, 5 травня. Українські римо-католики святкуватимуть Воскресіння Ісуса Христа 31 березня.
Великий піст у православних та греко-католиків розпочнеться 18 березня (у римо-католиків – уже триває з 14 лютого).
Вознесіння за новоюліанським календарем у 2024 році припадає на 13 червня (за григоріанським – 9 травня).
Трійцю цьогоріч святкуватимуть 23 червня (римо-католики – 19 травня).
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.