Статті

«Усі будинки пошкоджені». Як Прикарпаття відновлює Давидів Брід на Херсонщині

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

За президентською програмою «Пліч-о-пліч» Івано-Франківщина відновлює Давидів Брід на Херсонщині. Село було чотири місяці під окупацією, а через бойові дії майже кожен будинок там або зруйнований, або пошкоджений.

Прикарпатські майстри докладають усіх зусиль, щоб Давидів Брід знову ожив, пише Репортер.

Фото: Роман Дунич

Люди почали будувати

За словами старости Давидового Броду Віктора Сокиряка, під час окупації, яка тривала з 17 червня по 4 жовтня 2022 року, в селі мешкали 40 людей. Зараз уже є 580.

Наразі у нас 11 будинків відновлені силами Івано-Франківської ОВА. Також Івано-Франківський Карітас надав нам 730 листів шиферу, – розповідає Віктор Сокиряк. – Відновлення зараз відбувається інтенсивно – завдяки допомозі франківських будівельників і стараннями сами мешканців.

За словами старости села, до зими все відбудувати не встигнуть, але зроблять основне, щоб люди могли перезимувати в більш-менш нормальних умовах. А далі продовжать роботу навесні.

Фото: Роман Дунич

Нині розв’язують питання з інтернетом, щоб діти могли навчатися. По всій Херсонській області навчання – тільки онлайн. А от саме приміщення місцевої школи готуються відновлювати – уже розробили проєкт на відбудову.

Хоч село розташоване за 50 км від лінії фронту, мешканці повертаються.

Коли ми приїхали, як село тільки звільнили, то перше, що я побачив – люди почали будувати. А якщо люди почали будувати, то настрій нормальний. Влітку щодня поверталися мешканці, тепер уже трохи менше. Людей тягне додому, – каже староста.

Фото: Роман Дунич

Давидів Брід оживає

Недавно закінчилось чергове відрядження прикарпатців у Давидів Брід. Як розповідає в.о. директора департаменту розвитку громад та територій, дорожнього,  житлово-комунального господарства, містобудування та архітектури Роман Дунич, за останні місяці село ожило.

Програма повпливала на людей, люди бачать, що все відновлюється, – каже Роман Дунич. – Наша область проводить дійсно гарну роботу, бо ми відновлюємо і фасади, не лише вікна та двері. Також робимо капітальний ремонт покрівлі: ремонтувати немає змісту, знімаємо повністю. Будинки в селі старі – десь з шістдесятих. Якщо зняти старий шифр і покласти новий, конструкція може не витримати. Фасади утепляємо. Новини розносяться серед людей – от вони й повертаються.

Наразі в Давидів Брід приїхало більш ніж половина мешканців, які були до повномасштабного вторгнення. Почали відкриватися магазини.

Фото: Роман Дунич

Деякі місцеві кажуть: не могли уявити, що у них може бути такий будинок після обстрілів, – каже Роман Дунич. – Загалом у селі пошкоджений майже кожен дім: покрівлі, двері, вікна, фасади. Школа, дитсадок, бібліотека, Народний дім і старостинець також зруйновані. Їх планують відбудувати, громада вже розробляє проєктно-кошторисну документацію.

Наразі у селі перебуває близько 20 будівельників, малярів і комунальників з різних громад Прикарпаття. Постійно відбуваються ротації майстрів.

Практично усі територіальні громади нашої області беруть участь. Розчищають вулиці, будинки. Є люди й інших професій, крім будівельників чи малярів, які зголосилися поїхати й допомогти, – говорить Роман Дунич.

Читайте: Через міни й окупацію. Як волонтери вивозять на Прикарпаття людей з гарячих точок

Прикарпаття відновить ще чотири села

«Пліч-о-пліч» – це програма за ініціативою Офісу Президента України, за якою окремі громади чи регіони відбудовують деокуповані села Херсонської області. Фінансування здійснюється з обласних чи міських бюджетів областей чи громад, які допомагають з відновленням.

Івано-Франківська область отримала за програмою село Давидів Брід Великоолександрівської громади Бериславського району. За результатами обстежень, у селі пошкоджені 212 будинків, а 13 зруйновані. Також зруйновані школа, дитячий садок, будинок культури та амбулаторія.

Зараз розпочали капремонт будинків на вулиці Центральній. Також з Прикарпаття надали матеріальну допомогу мешканцям села – 3000 листів шиферу.

Фото: Роман Дунич

Івано-Франківська ОВА та громади області виділили допомогу в 10 млн грн на відновлення будинків у Давидовому Броді. Половина – з обласного бюджету, решта – з окремих бюджетів громад Прикарпаття.

Читайте: Ремонти і графіки. Як прикарпатські енергетики готуються до зими

Надалі стартуватиме другий етап програми, тож Івано-Франківщина отримає ще кілька сіл Херсонщини для відновлення: Червоне, Біляївка, Українка і Петропавлівка. Всі вони – в Новоолександрівській громаді.

Там менше людей повернулося, але й самі села менші. Магазини приїжджають раз у кілька днів. Пошкодження практично ті самі. Соціальні об’єкти теж потребують капітального відновлення, – каже Роман Дунич. – Спочатку ми приступимо до виготовлення всіх дефектних актів, потім треба буде виготовляти проєктно-кошторисну документацію. Чи капітальне будівництво, чи поточний ремонт – це буде визначатися відповідно до актів обстеження. Тоді, якщо буде фінансування, приступатимемо до роботи.

Надалі програму можуть знову розширити – поки всі деокуповані села Херсонщини не отримають допомогу українських областей.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.