Статті

«Твоя кров воює». Чому донація, зроблена у Франківську, може врятувати воїна на передовій

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Здавати кров завжди було важливим, а зараз, під час повномасштабної війни, потреби Прикарпатського обласного центру служби крові ще більші. Бо, крім забезпечення медичних закладів, великі запаси крові мають відправляти на схід, на фронт і у прифронтові регіони.

У центрі нагадують: якщо ти не можеш воювати, то це може зробити твоя кров, пише Репортер.

Чому треба здавати кров

Кров з Франківська – на фронт

Зараз біля Прикарпатського центру служби крові немає натовпів, люди по одному заходять всередину і виконують всі процедури перед донацією. Як пригадують працівники центру, у перші тижні повномасштабного вторгнення тут стояли черги по кілька годин.

Люди були не організовані. Кожен хотів бути першим, – каже лікарка-методистка відділу організації трансфузіологічної допомоги центру Любов Грицишин. – Тоді ми це впорядкували. Усіх записували у список і обіцяли повідомити, коли приходити. За нормальних умов у день ми можемо прийняти 50-60 донорів, бо кров треба переробити протягом двох годин, щоб вона була придатною для переливання. Та й потім кров має певні терміни, тож її треба поновлювати.

За словами Любові Грицишин, нестачі в якихось групах крові у Прикарпатському центрі немає ніколи. Але завжди більше кличуть донорів з мінусовим резусом, бо він трапляється у 1,5-2 рази менше, ніж резус плюс.

Чому треба здавати кров

У нас розроблена система, яка дозволяє на постійній основі мати відповідні запаси крові та виконувати мобілізаційне завдання, – каже Любов Грицишин. – Це завдання, яке приходить від Центру трансплант-координації. Ми визнані міністерством охорони здоров’я тиловим суб’єктом системи крові, тож мусимо робити запаси і для медзакладів області, і для потреб фронту. На передову відправляємо цільну кров. Це мобілізаційне завдання, яке приходить регулярно, ми завжди його виконуємо.

Зібрану кров, відповідно до запиту, направляють на Дніпропетровську обласну станцію переливання крові. Вона є центральним суб’єктом системи крові й забезпечує потреби госпіталів у фронтових і прифронтових регіонах.

Гасло «Твоя кров може воювати» привела до нас багатьох людей, – розповідає лікарка. – Не всі можуть взяти в руки зброю, а от долучитися до донорства може більше людей. Приємно, що мешканці це розуміють.

Читайте: 450 г життя. Як франківська молодь здає кров і навіщо (ФОТО)

Потрібен резус мінус

За розпорядженням Івано-Франківської ОВА, з літа 2022 року в кожній громаді є спеціально призначена людина, відповідальна за проведення днів донора. Прикарпатський обласний центр служби крові має все необхідне обладнання, щоб приймати донації на виїзді. Тож регулярно виїжджають у райони та приймають кров від місцевих охочих.

Також, якщо є потреба у певній групі чи резус-факторі, розміщують повідомлення на сайті Донор.ua та у соцмережах.

Завжди потрібна кров з резусом мінус. А ще найбільш ходові – друга і третя група. Також потрібна й четверта, – каже Любов Грицишин. – Але вся кров важлива і потрібна: як для військових, так і для хворих у медзакладах на Прикарпатті. Донори у нас різні, є й люди далеко за 60, які хочуть так долучитися до важливої справи.

Найбільша цінність для обласного центру служби крові – у тих, хто здійснює донації регулярно. Ці донори слідкують за здоров’ям і добре знають всю процедуру. Список постійних донорів є у центрі й до них звертаються у першу чергу, коли є нагальна потреба.

Чому треба здавати кров

Також в Івано-Франківській області є понад 3000 Почесних донорів України – це ті, хто здав понад 20 л крові. Є й четверо Заслужених донорів України, які здали понад 40 л крові – і продовжують донації.

Вся кров у нас обов’язково проходить обстеження, – говорить Любов Грицишин. – Так само донору перед здачею визначають рівень гемоглобіну, еритроцитів, розпитують про перенесені захворювання. Якщо є сумніви, то людину до донорства не допускають. Ми ставимось до цього дуже серйозно, бо дбаємо про здоров’я не лише тих, хто отримує кров, а й тих, хто її здає.

Читайте: Сталеві духом. У Франківську показали фото поранених захисників і збирають гроші, щоб втамувати їхній біль

Що треба знати перед тим, як здати кров

Прикарпатський обласний центр служби крові розташований в Івано-Франківську, на Бандери, 23. Донацію можна зробити у будні дні з 08:30 до 14:30.

Перед здачею у потенційного донора беруть кров і визначають рівень гемоглобіну та інші показники, міряють тиск, ставлять запитання по стану здоров’я, відтак пригощають солодким чаєм з печивом – це треба перед здаванням.

Далі – сама донація, яка триває до 10 хв. За один раз у людини беруть 450 мл крові. Цей запас повністю відновлюється протягом двох місяців, тож частіше кров здавати не можна. Жінкам також не варто здавати кров під час менструації, бажано не скоріше, ніж за п’ять днів по її закінченню.

Перед донацією рекомендують дотриматися дієти. Протягом доби не їсти:

  • молочні продукти та яйця;
  • горіхи, фініки та банани;
  • соління;
  • ковбасні вироби.

А протягом двох діб перед здачею краще не вживати:

  • копчену, гостру, пряну та смажену їжу – 48 год;
  • буряк – 48 год;
  • чипси, сухарики, халва, насіння, снеки, солодкі магазинні напої, кетчуп, майонез, інші магазинні соуси та маринади – 48 год;
  • алкоголь, енергетичні напої – 48 год;
  • чорницю;
  • лікарські засоби.

Також за день до донації не варто фізично перевантажуватися, а за кілька годин перед самою здачею – курити чи пити каву. А от снідати перед донацією треба: бажано крупами, кашами на воді, печивом чи нежирним м’ясом або рибою.

Після здачі крові донор отримує оплату – 40 грн, оплачуваний державою вихідний. Також останнім часом у системі Донор.ua пропонують різні бонуси – наприклад, безкоштовний квиток від мережі «Планета кіно» чи безплатна поїздка на Uber.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.