Статті

Сталеві духом. У Франківську показали фото поранених захисників і збирають гроші, щоб втамувати їхній біль

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Івано-Франківську, на Промприладі, відкрилася виставка фото поранених військових, що лікуються в Івано-Франківській обласній лікарні. Її назва – «Сталеві духом», а мета – показати тих, які не зламалися від страхів війни й важких поранень.

Усі воїни, зображені на фото, втратили кінцівки на фронті й зараз страждають від фантомного болю. Завдяки проєкту ініціатори намагаються зібрати гроші на препарати, щоб полегшити страждання захисників, пише Репортер.

До кожного фото – по історії

«Сталеві духом» – це спільний проєкт Івано-Франківської обласної лікарні та Київської школи фотографії. За інформацією МОЗ, наразі в Україні є 76 тисяч військових з ампутаціями. Держава не покриває витрати на лікування фантомного болю, від якого майже завжди страждають ті, хто втратив кінцівки. Івано-Франківська обласна клінічна лікарня уже пролікувала або продовжує лікувати близько 7 тисяч захисників.

Коли ми записували історії наших військових у лікарні, вони багато розповідали про фантомний біль, – каже комунікаційниця обласної лікарні та авторка ідеї проєкту Надія Шегда. – На сьогодні в Україні, на жаль, немає єдиної ефективної методики, щоб стишувати його. Інколи він провокує ідеї самогубства, настільки є нестерпним. Ми подумали, що нам треба привертати увагу до цієї проблеми.

Ідея проєкту – не лише показати, а й зібрати гроші, щоб допомогти пораненим. Автори проєкту оголосили благодійний збір. Кожен може пожертвувати кошти на препарати, якими медики обласної лікарні намагаються стишити біль поранених воїнів.

Препарати, які зменшують фантомний біль, уже були запропоновані п’ятьом нашим військовим. Станом на сьогодні, два тижні після прийому препарату, є свідчення, що цей фантомний біль набагато зменшився і військові почуваються набагато краще, – каже Надія Шегда.

У рамках проєкту створили сайт, де збережені історії поранених військових, які стали героями фотовиставки. Поки що він не до кінця готовий, там лише кілька історій. З часом мають з’явитися по одній до кожного фото. Наразі у рамках проєкту створили 30 фотографій, згодом буде удвічі більше.

Сталеві духом

Крім того, надалі планують співпрацювати з франківським композитором Романом Григорівим. Він зараз працює над створенням музики, натхненної історіями поранених захисників.

Проєкт вдалося реалізувати за грантової підтримки Urban Space 100. Громадський ресторан виділив 48 тис 900 грн. Ці гроші пішли на виготовлення фотопортретів та оплату роботи фотографа. Решту грошей виділила Івано-Франківська обласна лікарня.

Сталеві духом, Франківськ

Щоб памятали про ціну

На відкриття виставки прийшли з десяток військових, частина з яких є героями фотографій. Про свої емоції під час участі в проєкті говорять скупо й скромно. Кажуть – хочуть, аби суспільство не забувало про те, якою ціною нам дається кожен день війни.

Сергій Стройнов з Миколаївської області пішов на війну 10 місяців тому. Там отримав поранення й уже півтора місяця лікується в Івано-Франківській обласній лікарні.

Під час штурму ми зайшли з групою на позицію, зайняли її. Добу утримували. За той час позаду зайшла група росіян і замінувала нас, поставили розтяжки, кілька мін. Коли виходили з позиції, я потрапив на міну, мені роздробило ступню правої ноги, – говорить Сергій.

Спочатку лікарі намагалися врятувати кінцівку, але не вдалося. Тож частину ноги довелося ампутувати.

Багато хто забув, що у нас війна. Може, побачивши ці фото, люди задумаються, – каже військовий.

Читайте: Жінки на війні. Христина «Кудрява» з Івано-Франківська про свій шлях на передову

Дружина Сергія Карина Стройнова також є на фото разом з чоловіком. Жінка розповідає – відколи Олександр проходить реабілітацію в обласній лікарні, вона теж мешкає в Івано-Франківську.

Для мене те, що він пішов на війну, – це героїзм. Йому, звісно, дали повістку, але він одразу пішов. Силоміць ніхто не забирав, – розповідає жінка. – На війні він пробув 10 місяців. Отримав травму і тепер лікується. Я підтримую як можу. Це фото – пам’ятка для наших дітей. Люди мають знати своїх героїв.

Сергій Стройнов
Сергій Стройнов

Ярослав з позивним «Козак» родом із Сум. На війну пішов у січні 2023 року, воював на Запорізькому напрямку. В Івано-Франківську лікується з серпня цього року. Тут йому ампутували ногу.

Звільняли наших воїнів, вийшли з-під мінометного обстрілу, – каже Ярослав. – Там отримав поранення. Фотограф запропонував зробити моє фото – я й погодився. Важливо, щоб молодь бачила, якою ціною дістається визволення наших земель. Дуже сумно бачити наших хлопців, які втратили кінцівки.

Серед історій проєкту, які вже можна побачити на сайті, – про Миколу Нєдєльчева із Запорізької області. Він отримав поранення 10 серпня 2023 року під час виконання бойового завдання з прикриття нашого артилерійського дивізіону. Ворожий снаряд 152-го калібру залетів дуже близько до позиції, розірвався за три метри від його укриття.

Поранені військові у Франківську
Крайній зліва у передньому ряду – фотограф Костянтин Сова

Як йдеться на сайті, добу Нєдєльчев був у Запоріжжі, три – в Дніпрі, а 15 серпня приїхав до Івано-Франківська, до обласної лікарні.

Микола розповідає, що у нього був перелом головки ключиці, частину якої видалили, і роздроблення лопатки. Верхня частина кістки плеча повністю роздроблена, тому йому днями будуть ставити пластину, щоб зібрати цю кістку докупи й зафіксувати плече.

Спочатку ставили діагноз: обвисле плече. Тобто таке, яке не буде рухатись, рука буде пряма. Але подивимось, як буде проходити реабілітація. «Бодрячком» держимся і надіємся тільки на краще: що по максимуму зможемо відновити нашу руку, – каже дружина пораненого Вікторія.

Військові не скаржаться

Автор виставки – фотограф, викладач Київської школи фотографії Костянтин Сова. Розповідає – вперше знімав військових з ампутованими кінцівками ще у 2014 році. Робити це, за його словами, нелегко, але дуже важливо.

Ідея – показати наших хлопців. Бо для більшості з нас війни ніби немає, – каже Костянтин Сова. – Ще коли я фотографував наших військових у 2014 році, був такий хлопець Макс. У нього не ампутовані ноги, але ходити він не може. Він підірвався на міні у Донецькій області. Тоді було багато уваги до нього, хтось помагав грошима. А зараз я зв’язався з ним і виявилося, що він живе один. Не ходить, має пролежні. Він залишився один на один із життям.

Читайте: Не страшна МСЕК. У франківській лікарні спростили процедуру оформлення інвалідності для воїнів

Костянтин Сова тричі приїжджав в Івано-Франківську лікарню. За ці рази вдалося зробити портрети військових, які там лікуються.

Жоден з хлопців, яких я фотографував, не скаржився на життя, свого командира. Цивільні скаржаться, а військові ні. Справжні молодці, – каже фотограф. – Для проєкту я фотографував лише тих, хто погоджувався на це, більшість – з радістю. Тих, хто не хотів, ми не чіпали, щоб не травмувати.

Івано-Франківськ – перше місто, яке побачило цю виставку. Можливо, з часом вона помандрує далі.

Реквізити для переказу допомоги на боротьбу з фантомними болями військових, що лікуються у Франківську:

Благодійна організація «Благодійний фонд захисту та сприяння діяльності установ охорони здоров’я»

Код ЄДРПОУ 33162359

р/р № UA463138490000026007010006681

МФО 313849

в АКБ «Індустріалбанк»

Призначення платежу: благодійна допомога

Посилання на PayPal:

https://www.paypal.com/donate/?hosted_button_id=2LCH6PKH2N88S

Посилання на банку:

https://send.monobank.ua/jar/8Bk7bmkfDp

Номер картки:

5375 4112 0987 8748

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.