Статті

Тролі онлайн. Як боротися зі злими коментарями в інтернеті

Google+PinterestLinkedInTumblr

Невиправдані напади й особисті образи в коментарях – звична річ для соцмереж. Часто буває важко втриматися, щоб не відповісти, пише Репортер.

Та чи варто тратити нерви на довгі суперечки, чи краще просто ігнорувати негатив?

Як боротися з хейтом в інтернеті

Сперечатись немає сенсу

Франківка Ірина Гаврилюк розповідає, що переважно не звертає уваги на злі коментарі. Коли критика необґрунтована, а коментатор просто хоче виплеснути негатив, немає сенсу витрачати час і нерви.

Хіба як щось дуже сильно мене зачіпає, то можу відписати з сарказмом, – каже Ірина. – Своєю відповіддю я даю людині зрозуміти, що вона або пише дурню, або намагаюся звести все до абсурду. Але у більшості випадків це не допомагає. Тому я з цим змирилася і взагалі не звертаю уваги. Якщо людина хоче виплеснути свій негатив – нехай, це не має зачіпати мої почуття чи інших. А сперечатися з ними немає сенсу.

А депутатка Івано-Франківської облради Євгенія Бардяк каже, що відповідає лише на конструктивну критику щодо її рішень чи позиції. Ці коментарі важливі для аналізу роботи. А на прямі образи не відповідає взагалі, щоб не підживлювати злість недоброзичливців.

Читайте: Перезимувати. Як підготуватися до зими й не стати жертвою паніки чи маркетингу

Буває, знайомі люди не мають внутрішнього ресурсу озвучити якісь свої незадоволення особисто, а роблять це через соцмережі. Тоді треба проаналізувати стосунки та, якщо вони важливі, проговорити ситуацію, – каже Євгенія Бардяк. – А коли у коментарях несеться потік однотипних образ від «ботів» чи незнайомців про мене як про людину, яку ніколи не бачили й не знають, це не зачіпає. Соцмережі деколи служать місцем викиду негативної енергії, що накопичилася, або це справа рук конкурентів, заздрісників. І кожен з нас може стати ціллю. Щоб знизити «токсичність» у своєму просторі, таких краще взагалі блокувати.

За словами Євгенії, активно боротися з хейтом немає сенсу. Він завжди існуватиме щодо тих, хто видимий в інформаційному просторі.

Злі коментарі в інтернеті

Головне – знайти винного

Психологиня Наталія Мухітдінова пояснює, що під час останніх років карантинів і війни в людей накопичилося багато негативу. Ці неприємні емоції – злість, ненависть, тривога – хочеться вилити на когось іншого. Іншими словами – знайти «винного».

Соцмережі для цього є ідеальним місцем, – каже Наталія Мухітдінова. – «Винними» можуть бути або одна людина, або група людей – «погані» журналісти, лікарі, політики. Це просто має бути хтось, хто не погоджуватиметься з нами. Нам треба, щоб наш мозок його маркував цю людину як інакшу й автоматично відправив її в категорію «ворог». Бо в таких реаліях світ легко ділиться на чорне і біле, на своїх і чужих.

За словами психологині, за злими коментарями часто стоїть дуже мила в реальному житті людина. А бувають навіть підлітки, яким часто не дають висловитися дорослі, тож в інтернеті, в умовах анонімності, вони шукають можливість донести свою думку в такій формі, в якій хочуть.

Мережа дає певну анонімність. У реальному житті ми носимо маски, які нас спонукають залишатися ввічливими, – говорить Наталія Мухітдінова. – З іншого боку, соцмережі подарували можливість стати відомим не лише у вузькому колі спілкування. Але наші культурні та освітні рівні при цьому не виросли. Тож люди обирають прості способи, щоб досягнути цієї популярності. А зухвала поведінка у соцмережах може з нею асоціюватися.

В інтернеті краще не відповідати

Найчастіше негативні коментарі залишають люди, в яких немає фотографії на аватарці та реального прізвища. І не завжди за цим стоїть бот. Інколи просто людина використовує повну анонімність, щоб висловлювати непопулярні для її соціального статусу думки.

Я вважаю, що не варто відповідати на такі коментарі, – говорить психологиня. – Бо, якщо людина хоче діалогу, зрозуміти вас, вона ставить запитання, просить аргументів. А якщо відразу вивалює на вас відро помиїв, то найімовірніше, вона й не планувала порозумітися. Тоді легше просто відійти в бік, бо сенсу щось доводити немає.

Не «послиха». Як правильно утворювати фемінітиви і нащо вони нам потрібні

Інша справа – коли це різкий негатив в інтернеті від когось знайомого. Часто в реальному житті ця людина не сказала б того, що написала у коментарі.

Тут уже ви маєте обирати – бути щирим чи ввічливим. Можна щось пояснювати, питати. Але важливо розуміти, чи хочете ви, щоб такі дискусії були у всіх на виду, – пояснює Наталія Мухітдінова. – Можливо, краще їх перенести у приват. Бо інколи наявність глядачів будить у нас дивні речі. Хочеться ставати агресивнішим, зухвалішим, роздувати своє его. Але треба пам’ятати, що, кидаючи багно в іншу людину, неможливо не забруднити руки.

З ботами говорити не варто

Є окремий вид коментаторів – так звані боти. Взагалі бот – це програма, яка автоматично виконує ті ж дії, що й звичайний користувач. Наприклад, за допомогою прописаних ботів можна швидше знаходити квитки на поїзд чи отримувати інформацію від офіційних каналів. Також ботами називають фейкові сторінки у соцмережах, які створюють спеціально для політичної пропаганди чи інших цілей.

Читайте: Мийте руки до і після. Як не стати жертвою ворожої пропаганди

На порталі Internews радять, як відрізнити бота у соцмережі. Ознаки можуть бути такі:

  • Багато репостів, відсутність регулярного контенту.
  • Немає аватарки, замість фото – якась картинка.
  • Боти часто додають одні одних у друзі, або відстежують одні одних.
  • Публікують один і той самий коментар у різних мережах.
  • Дуже багато друзів за відсутності оригінального контенту або навпаки – майже повна відсутність друзів.

Хейтери в інтернеті

У квітні 2022 року свої поради, як відрізнити бота, надали й у Міносвіти. Там радять такий механізм перевірки того, хто перебуває по інший бік монітора:

  • Яке ім’я має профіль? Несправжні профілі найчастіше використовують абстрактні назви, однотипні імена (як-от Іван Іванович) або емоджі.
  • Чи є фото? Найчастіше фейкові профілі не використовують справжні фотографії.
  • Що на сторінці? Фейкові Facebook-профілі зазвичай репостять інформацію лише однієї тематики та залишають багато коментарів на різних дописах.
  • Як людина пише? Чи ви помічали схожі повідомлення та коментарі? Чи надсилає людина посилання на інші ресурси? Боти можуть використовувати однакові повідомлення для того, щоб дізнатися детальну інформацію.

Сперечатися з ботами, щось їм доводити не потрібно. Краще просто поскаржитись на такого користувача.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.