Статті

Тепло, світло, гроші: що готує франківцям опалювальний сезон

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В Івано-Франківську розпочинається опалювальний сезон. У ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФ ТКЕ) запевняють, до роботи готові, а котельні працюватимуть навіть якщо вимикатимуть світло. Щоправда, не на повну потужність, пише Репортер.

опалювальний сезон новини Івано-Франківська

Котельні готові до вимкнень

За законом, опалювальний сезон розпочинається тоді, коли протягом трьох днів середньодобова температура повітря нижча +8 градусів. В Івано-Франківську планували увімкнути котельні 1 листопада, але погода не сприяє.

Станом на 17 жовтня у місті увімкнули 8 котелень із 37. З теплом вже мають бути всі міські медичні заклади. На черзі – школи й дитячі садки.

Міський голова ще минулого тижня видав розпорядження про початок опалювального сезону в лікувальних закладах, де є окремі котельні, – розповідає заступник головного інженера ДМП ІФ ТКЕ Іван Кедик. – Тоді ми подали опалення до перинатальних центрів та міських лікарень. 16 жовтня надійшли заявки на подачу теплоносіїв від обласних лікарень, геріатричного пансіонату та  онкологічного диспансеру. Для них також розпалили котельні та подали тепло.

За його словами, решту котелень, зокрема тих, що обслуговують навчальні заклади, почнуть запускати  з середи, 18 жовтня. На цей процес може піти два-три дні.

Котельні підготовлені, мережі готові, останні розкопки зароблені, відповідні ремонтні роботи проведені. Тобто теплове господарство готове, – стверджує Іван Кедик.

Втім, каже, можуть бути проблеми з внутрішньобудинковими мережами. Зокрема, під тиском можуть виникати пориви, але аварійні бригади будуть реагувати.

Є доволі зношені будинкові системи, де давно не проводився капремонт. Тому якісь аварійні ситуації будуть виникати, – говорить Кедик. – Але ми запаслися додатковими матеріалами та ресурсами. Тобто, маємо з чим працювати і будемо оперативно реагувати на аварійні ситуації.

Читайте також: Зарядитися й утеплитися. Як пережити зиму 2023 в Івано-Франківську

Також Іван Кедик повідомив, що підприємство готове до відключень електропостачання. Аби забезпечити роботу котелень, закупили генератори, запчастини до них і пальне.

Маємо гіркий досвід минулого опалювального сезону, коли були відключення, – говорить Кедик. – Цьогоріч ми певною мірою до цього підготувалися. Але треба розуміти, що генератори лише частково забезпечать роботу під час відключень. Вони будуть задіяні, аби не допустити аварійних ситуацій – замороження систем при мінусових температурах. Тобто, температурний режим буде знижено. Наразі сподіваємось на Збройні сили та ППО, але готуємось до гіршого.

Абонентів стає менше

На сьогодні в комунальній власності – 36 котелень. Ще одна – на вулиці Індустріальній, 34 – належить ТОВ «Івано-Франківськ теплогенерація», а постачає тепло до будинків – ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго».

Ми готові подати тепло у школи та садочки, а також до житлового фонду, відповідно до рішення виконавчого комітету, – каже директор ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго» Володимир Громко. – Котельня на Індустріальній до роботи підготовлена. Поміняні котлові труби, відремонтована запірна арматура, теплові мережі. Ми все літо працювали і сподіваємось, що опалювальний сезон почнеться без будь-яких непередбачуваних ситуацій. Звичайно, якщо наш неповносправний сусід не буде «допомагати» обстрілами.

До теми: Без перепадів. Як вберегти побутову техніку під час вимкнень електроенергії

Також Громко сподівається, що цьогоріч буде менше поривів, бо на підприємстві поменшало «робочих рук» через мобілізацію.

З людьми ситуація складна, але мусимо виходити з того, що є. Намагаємось комплектуватися, аби пережити цей опалювальний сезон, – говорить він.

Власне роботи таки буде менше, бо в цьому році від централізованого опалення у Франківську відключились приблизно 30 будинків. І в основному це будинки, які обслуговувала котельня на Індустріальній, 34.

Перехід на індивідуальне опалення активно заохочувала міськрада. На початку року йшлося про те, що на відшкодування мешканцям грошей за перехід на індивідуальне, з міського бюджету за спеціальною програмою виділять суму в еквіваленті 100 млн доларів. Але йдеться лише про ті будинки, які обслуговує котельня на Індустріальній. Станом на зараз відшкодування отримали 1009 франківців. Це коштувало міському бюджету 50 450 000 грн.

Підключеними до централізованого опалення залишається близько 500 будинків. Це доволі велика кількість, – повідомив Іван Кедик.

Платіжки не виростуть

Єдине, за що франківцям не варто хвилюватися, так це за збільшення сум у платіжках. Адже тарифи на тепло для населення залишаються незмінними. Кабінет міністрів продовжив дію ПСО для виробників тепла до 15 квітня 2024 року.

ПСО – це покладання спеціальних обов’язків на учасників ринку природного газу для його постачання виробникам теплової енергії та бюджетним установам.

Тому виробники тепла для населення й надалі платитимуть за газ 7 420 грн за тисячу кубометрів (із ПДВ). А вартість газу з ПДВ для виробників тепла, які забезпечують бюджетні установи, залишиться на рівні 16 390 грн.

Тарифи на газ для населення і бюджетних установ залишається на тому ж рівні, що й минулого року, – пояснює Іван Кедик. – Навіть для юридичних осіб тариф на природний газ набагато нижчий порівняно з минулим опалювальним сезоном. Тому платіжки не виростуть, а нарахування будуть здійснені відповідно до спожитої кількості теплової енергії.

Читайте також: На вокзалах Франківська та Коломиї запрацювали пункти незламності

Біда лиш у тім, що ІФ ТКЕ сьогодні боргує НАК «Нафтогаз України» за газ близько 400 млн грн. За словами Івана Кедика, половина боргу – це не покрита державою різниця в тарифах.

Зрозуміло, що в державному бюджеті  бракує коштів на забезпечення військових, потреб війни та основних соціальних потреб. Ми до цього ставимось з розумінням. Держава теж розуміє наявний борг різниці в тарифах та обіцяє, що, коли врівноважиться бюджет і будуть кошти, – борг покриється. Ми на це сподіваємось, але борг перед «Нафтогазом» нікуди не дівається. Також у нас є реструктуризовані борги минулих періодів, які ми сплачуємо і які будуть свого часу закриті, – повідомив Кедик.

Він додає, що у населення перед ТКЕ теж є чималі борги й вони ростуть. Зі злісними неплатниками працюють юридичні служби.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.