Соціум Статті

Страх шкодить здоров’ю: чому управління охорони здоров’я Франківська боїться 4G

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями з’ясувалося, що у Франківську розвитку новітніх технологій заважає управління охорони здоров’я. Ні, це не жарт. Виявляється, є люди з медичною освітою, які бояться опромінення вишками 4G.

І це саме той випадок, коли ніхто не бідкається, але всі розводять руками, пише Репортер.

Без аргументів

Нещодавно в Міністерстві цифрової трансформації заявили, що керівництво управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради перешкоджає встановленню базових станцій мобільного зв’язку. Як виявилося, проблема не нова – суперечки між мобільним оператором і управлінням тривають вже три роки.

«Починаючи з 2018 року, один з мобільних операторів намагається взяти в оренду сім квадратних метрів горища на території Івано-Франківської центральної міської клінічної лікарні, але йому це не вдається, – розповідає керівник напряму розвитку мобільного інтернету Міністерства цифрової трансформації Станіслав Прибитько. – Головний лікар не має нічого проти. Він вважає, що мобільний зв’язок на території установи дійс­но треба покращувати. Та коли справа доходить до погодження з управлінням охорони здоров’я, то оператор отримує відмову. Начальниця управління Марія Бойко не може погодити таку оренду, оскільки вважає, що встановлення базової станції мобільного зв’язку призведе до можливого погіршення здоров’я мешканців міста. У відмові не вказується, чим вона керується при такому висновку, але її позиція поки що незмінна».

Мова йде про встановлення вишок 4G, які повинні забезпечити якісним зв’язком пацієнтів лікарні. Адже, кажуть у Мінцифри, часом нереально додзвонитися до лікаря, не кажучи вже про якісний мобільний інтернет.

«Ми намагаємось допомагати мобільним операторам із розгортанням мережі по всій території України, – говорить Станіслав Прибитько. – Впровадження мобільного зв’язку четвертого покоління і максимальне охоплення мешканців країни є одним із основ­них завдань Мінцифри. І коли місцева влада не йде на співпрацю, ми намагаємось це владнати. Зараз готуємо листи до міської ради з проханням посприяти у вирішенні проблеми».

Ніхто не звертався

За словами керівниці міського управління охорони здоров’я Марії Бойко, упродовж останнього року ніхто з мобільних операторів за дозволом на встановлення базової станції не звертався.

«Дійсно у 2018-19 роках були звернення щодо встановлення вишки на лікувальному корпусі центральної міської клінічної лікарні, – каже Марія Бойко. – Відмова управління охорони здоров’я ґрунтується на тому, що дотепер не відомо, яким чином хвилі, які генеруються цими виш­ками, можуть впливати на високотехнологічне обладнання».

За словами Бойко, це не тільки її позиція, а позиція всіх, хто працює у сфери охорони здоров’я. Адже саме в цьому корпусі пацієнти часто балансують між життям і смертю. І як відобразиться встановлення вишки на здоров’ї людей, на роботі комп’ютерного томографа чи штучного апарату дихання, не знає ніхто, каже начальниця управління.

«Не думаю, що на лікувальному закладі мала б бути ця вишка, – говорить Марія Бойко. – Можливо, на якихось інших установах, де не проводиться робота такого високотехнологічного обладнання, було б доцільно їх встановлювати. Не можна ризикувати життям хворих, мені так здається. Мобільний зв’язок – це дужа хороша річ. Але ж, напевно, є якісь певні впливи на людський організм. Ми ж усі розуміємо, що генерується хвиля. Як вона може себе повести в якийсь момент, і коли це буде відображатися на вашому здоров’ї, ніхто не знає. Тому така наша позиція. Але направду – у 2020 році до нас ніхто навіть не звертався».

Мікрохвильовка небезпечніша

Про те, чи шкодять базові станції здоров’ю людей, досі сперечаються в усьому світі. І в цій суперечці наразі перемагають мобільні оператори. Наприклад, на початку 2020 року експерти Міжнародної комісії із захисту від неіонізуючого випромінювання (ICNIRP) завершили масштабне дослідження щодо впливу 5G на здоров’я людини. І ці дослідження показали, що ані 5G, ані попередні покоління зв’язку не викликають захворювань.

На сайті Всесвітньої організації охорони здоров’я теж є інформація, що «за останні 20 років були проведені багаточисленні дослідження оцінки потенційного ризику для здоров’я радіочастотного впливу і несприятливого впливу не виявлено». А якщо вірити Українському державному центру радіочастот, відсутність базових станцій швидше може нашкодити.

В УДЦР пояснюють: чим нижча частота, тим більша зона розповсюдження радіохвиль. Тому для покриття малозаселених територій використовують нижчі частоти (до 1 ГГц), а у містах – вищі, бо чим більше населення, тим більше потрібно базових станцій. А чим вищі чистоти, тим вони слабші, бо зі збільшенням частоти зменшується довжина хвилі. Більше того, з кожним наступним поколінням G зменшується розмір зони покриття й, відповідно, зменшується потужність випромінювання. Тобто, чим частіше розміщені базові станції – тим рідше вони працюють на максимальній потужності.

Також в Україні встановлені обмеження допустимих норм випромінювання – кількість енергії, що протікає за одиницю часу через одиницю площі. Діюча норма в Україні для базових станцій – 10 мкВт / кв.см. Для порівняння, у країнах Скандинавії ця норма – 100 мкВт / кв.см, у Канаді – навіть до 1000 мкВт / кв.см.

Словом, якщо на даху вашого будинку розміщена антена базової станції, то всередині будинку вона створює електромагнітне поле набагато менше, ніж ваш мобільний телефон. А якщо вже й остерігатися впливу електромагнітних випромінювань, то краще звернути увагу на мікрохвильову піч. Вона працює в радіочастотному діапазоні домашнього Wi-Fі, але в тисячу разів потужніше. Тому при ввімкненні бажано від неї відходити на 1-1,5 метри. А ще бажано обмежити час роботи за комп’ютером і, врешті, не тримати вночі мобільний телефон біля голови, щоб не наражати себе на додаткове опромінення.

Вилікувати важко

Насправді, боятися випромінювання та радіації цілком природно, та якщо страхи перебільшені – це вже радіофобія. Або, як кажуть психіатри, «комплекс нервово-психічних і соматичних фізіологічних розладів». За словами лікаря-психіатра Олени Пітик, так звані специфічні фобії зустрічаються вкрай рідко, але вилікувати їх складно.

«Специфіка будь-яких фобій у тому, що надміру виражений страх або тривога перед певним явищем чи об’єктом може призвести до ізоляції людини, – пояснює Олена Пітик. – Але щоб ідентифікувати це як розлад, ці стани повинні бути стійкими, тобто зберігатися впродовж кількох місяців. Це надзвичайно важко лікувати, бо такі люди, як правило, не звертаються за допомогою і стверджують, що не мають інтенсивного страху».

Лікар каже, що радіофобія, як правило, пов’язана з браком інформації. Адже пересічні люди рідко перевіряють достовірність фактів, які поширюються в Інтернеті. Через це з’являється багато міфів.

«Наш світ – це фізика та хімія, і ми оточені величезною кількістю електромагнітних хвиль, – говорить Олена Пітик. – Доказових даних, що мобільні вишки негативно впливають на наше здоров’я, немає. А вплив малих доз іонізуючого випромінювання є перебільшеним. В таких випадках роль відіграє нагнітання страху. ВООЗ навіть говорить про так звану інфодемію – поширення навали недостовірної інформації. А коли людина починає в це вірити, то запускаються невротичні механізми, які несуть більшу небезпеку, ніж ситуація, яка ці механізми запустила».

Ото і все. Будьте здорові й зав­жди на зв’язку.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Усі фото в матеріалі – ілюстративні

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.