Статті

Що там в небі? Франківець Михайло Тутов робить прилади РЕР для побратимів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Михайло Тутов два місяці тому звільнився зі служби. З перших днів повномасштабного вторгнення воював у 78 батальйоні 102 бригади ТрО, керував антидроновим розрахунком. У Франківську продовжує антидронову боротьбу.

Михайло складає РЕР – прилади радіоелектронної розвідки, аби виявляти ворожі дрони та все інше, що випромінює радіохвилі, пише Репортер.

Був впевнений – щось буде

У 2014 році, після анексії Криму, родина Михайла переїхала до Франківська з Керчі. Його брат та батько воювали в АТО, а Михайла за станом здоров’я на службу не брали. Згадує, що тоді видали «білий квиток», мовляв, буде придатний тільки у воєнний час.

І він настав у четвер 24 лютого 2022 року. Михайло ще у понеділок уже був у військкоматі. Заносив документи, аби вступити у тероборону, бо був впевнений – щось буде. Згадує, що людей тоді майже не було, а от 24 лютого, коли приходив забирати готові папери, то не було де стати.

Дехто навіть намагався дати хабар, аби їх взяли у військо. Михайло вважає, що саме тоді потрібно було робити додаткові військові формування й тримати їх у резерві, для ротації.

Зараз це одна з величезних проблем і тоді наша система це пропустила, – говорить Михайло Тутов. – Воюють ті самі, що воювали від початку. Навіть ті, що прийшли рік тому, – вони теж втомилися. Їх теж треба міняти. Це можна порівняти з висінням на турніку. Ти сильний хлопець, тренований, але ти не провисиш довго. Пройде якийсь час і в тебе затерпнуть руки, і ти з нього впадеш. Треба злізти, походити, потрясти руками, аби приплила кров. І тоді знову можна застрибувати й з кожним разом робити це краще. Потрібно міняти військових і про це треба кричати.

Взвод сміливців

За словами Михайла, йому пощастило, що в другій стрілецькій роті, у його взводі, зібралися найкращі хлопці. І майже усім взводом у складі зведеного батальйону в березні 2022 року викликатися їхати «у відрядження» – ближче до бойових дій. Потім, як вияснилося, стояли другим ешелоном, перед 93 окремою механізованою бригадою «Холодний яр».

Ми тоді поїхали під Охтирку, яка майже була знищена, далі були Суми, Харків, – розказує Тутов. – «Холодноярівці» по факту робили всю роботу, а ми знаходились позаду та були як резерв. Ми спостерігали противника і бачили роботу 93 бригади, яка там просто все палила. У кінці травня 2022 поїхали у свою бригаду, яка вже тоді була на Півдні.

Михайло має псевдо «Буян». Так його колись постійно називала вихователька, бо був непосидючий. З таким псевдо виступав і на турнірах історичної реконструкції. До війни він був ковалем і виготовляв обладунки.

Воює і батько Михайла, незважаючи на те, що йому вже за 60 років. Брат через важке поранення звільнений.

Аби дрон не чув команди

Нещодавно Михайло Тутов ходив на зустріч зі школярами ліцею №25. Там вчиться дитина його побратима, тож той попросив Михайла, аби зустрівся з дітьми та розповів їм, на що військові витратили гроші, які назбирали школярі.

До школи Михайло прийшов з РЕБом – приладом радіоелектронної боротьби. Розказав, що це таке і чому такий прилад важливий на фронті.

Усі розуміють, що таке дрони – дрон полетів і бахнув танк, а що таке РЕБ – не ясно, – каже Михайло Тутов. – Часто донатять саме на дрони, бо це результативна штука. На них збирають охоче. Але є така дуже важлива річ, як засоби радіоелектронної боротьби – РЕБ. Тобто якщо в нас є дрони, відповідно дрони є й у супротивника. Ефективність їхніх дронів у співвідношенні до наших – один до одного. Тобто, як ми вражаємо їхню техніку, позиції, особовий склад, так само роблять і вони. Протидія їм – якраз засоби радіоелектронної боротьби, які глушать сигнал між дроном і оператором.

Михайло дуже просто пояснював дітям, як працює РЕБ. Наприклад, на певній відстані стоять люди і спілкуються між собою. Раптом хтось збоку вмикає дуже гучну музику і вони перестають чути один одного. Бачать одне одного, але не чують і не можуть обмінюватися інформацією. Таким чином собі можна уявити і роботу РЕБ.

Завдяки РЕБ оператор не зможе посилати команди. Дрон просто зависне і його зможуть збити чи сам впаде.

У дітей є велика цікавість, – говорить Михайло Тутов. – Я розказував їм про службу в ЗСУ. Адже всі думають, якщо ти мобілізувався, тобі дають автомат, показують, де ворог, і ти біжиш вперед, і або тебе застрелять, або ти когось. Ні. Насправді це величезна робота. Пояснював усе, бо не знаю, коли закінчиться війна і, можливо, цим хлопцям та дівчатам також прийдеться воювати. І було б добре, якби вони дізнались про це не від якогось блогера, який ніколи не був на війні, але має якийсь авторитет, а від того, хто був, бачив і може доступно розказати.

Після зустрічі, школярі допомогли Михайлові віднести РЕБ та інше необхідне обладнання на «Нову пошту», аби відправити це на фронт.

«Посадив» 12 FPV за день

Я вважаю, що антидронщики – це окремі чуваки, про яких мало розповідають, а більше про хлопців, які підривають танки, – каже Тутов. – FPV піднімають тільки тоді, коли вже є ціль. От, їде у твій бік машина піхоти, і ти розумієш, що вони не втечуть і нема де сховатись, або ворог знайшов кулеметне гніздо чи ще щось. Якщо дрон злетів, то значить, летить вражати ціль і відповідно антидронщики запобігають її ураженню. Вони рятують той автомобіль, особовий склад чи інше. У нас є хлопець з підрозділу, Юра – він за день 12 FPV «посадив». За день!

За словами Михайла, на березень 2024 року антидронові розрахунки 78 батальйону 102 бригади збили понад 100 ворожих FPV-дронів. І це не рахуючи дронів-розвідників.

Михайло керував таким розрахунком. Розказує, коли у ворога стало більше дронів, у бригаді дійшли до того, що треба формувати антидронові розрахунки. Це вже був 2023 рік. Спершу, каже, їх було два. Один розрахунок заступав з якимсь китайським РЕБом у вигляді щита, а інший мав антидронову рушницю.

Цю круту антидронову рушницю через волонтерів знайшла й передала мати загиблого мінометника, – розказує Тутов. – Та рушниця й досі працює. Вона окупила себе повністю. Наприклад, дрон коштує десь 2,5-3 тисяч доларів, а вона їх посадила десь на тисяч 25.

Каже, вчилися на ходу, бо у ворога постійно з’являлося щось нове і на нього потрібна була протидія та потужніші прилади.

Михайло говорить, що допомагав блог Сергія Флеша – одного з найсильніших РЕБівців в Україні. Також він знайшов розробника з Закарпаття – Сергія Герасим’юка, його фірма «antidrone.cc» робить для ЗСУ добрі засоби. Вони недорогі та ефективні. Зараз і сам Михайло консультує побратимів, які звертаються за порадою.

Показує чистоту неба

Також в батальйоні Михайло збирав РЕР – радіоелектронна розвідка. Це прилад для виявлення частот, на яких працюють ворожі безпілотники та будь-які пристрої, які випромінюють електромагнітні частоти, зокрема рації, wi-fi роутери, РЕБ.

РЕБ на потрібному діапазоні випромінює хвилі перешкод, тобто білий шум, який забиває канал керування, а РЕР – не передає нічого, а приймає усі сигнали, які є навколо в ефірі, – пояснює Тутов. – За допомогою РЕР можна знати, коли піднявся ворожий FPV і попередити позицію аби вони сховалися чи включили РЕБ і накрились куполом. Хлопці будуть бачити і працювати по мавіках, по FPV і різним «крилам», які літають від півтора до трьох тисяч кілометрів у висоту. Їх не видно й не чути. Якщо тобі, наприклад, треба завести людей на позицію, винести пораненого – ти маєш знати, чи є над тобою зараз крило. Ти ту штуку включаєш і дивишся – крила нема – можна працювати, є крило – чекаємо, поки відлетить, бо крило наводить FPV.

Перший РЕР спаяв разом з побратимом Петром Бублінським. Називає його генієм до всього.

Зараз Тутов робить РЕР для свого батальйону, а також і для інших підрозділів. За його словами, РЕР можна купити й на OLX, де їх продають за страшні гроші – 15-20 тис грн, а по факту їхня собівартість – 5000.

Я роблю це абсолютно безкоштовно, єдине, що збираю гроші на комплектуючі, – розказує Тутов. – У мене збирається якась сума на карті, я одразу замовляю прилади, збираю та відправляю. Працюю з хлопцями, які на нулі. Хлопці дуже розраховують на ці засоби. Я впевнений, що ця штука врятує життя. На жаль, у ворога цього також багато.

Хто хоче допомогти, аби наші хлопці були у більшій безпеці від ворожих дронів, посилання на банку: https://send.monobank.ua/jar/94bjmbvRLt

Номер картки банки: 5375 4112 1810 9614

Авторка: Світлана Лелик

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.