Соціум Статті

Прогнозує Біла хата. Чи вірити прогнозам нової метеостанції у Франківську й коли закінчаться дощі

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня на франківській адмінбудівлі поставили метеостанцію.

Тепер франківці можуть дивитися температуру повітря, вологість, атмосферний тиск та інше ще й на сайті міськвиконкому, пише “Репортер“.

З даху видно все?

Метеостанцію встановили в рамках проєкту SmartCity. Пристрій передає інформацію на сервер, а звідти вона виводиться на сайт. Мета – не лише інформувати мешканців про погоду, а й запобігати повеням. Саме так на оперативній нараді у міського голови звітував начальник відділу програмного та комп’ютерного забезпечення міськради Андрій Чайківський.

У Франківську встановили метеостанції

«При виході параметрів за допустимі межі черговий оператор автоматично отримує повідомлення, – говорить Чайківський. – Також дані передаються в службу оперативного реагування та службу з надзвичайних ситуацій. Хочемо в майбутньому розробити інструкції безпеки, де було б покроково прописано, що робити в тій чи іншій ситуації».

Сайт існує в українській та англійській версіях. Температуру показує у градусах Цельсія чи Фаренгейта. Також є можливість вибирати інтерфейс, який буде зручніший користувачу: світлий або темний.

На сайті можна перевірити температуру: поточну, мінімальну й максимальну за день. Також там є швидкість вітру за шкалою Бофорта й параметри вологи.

«Є модуль, який показує точку роси. Це більше технічний параметр, для багатьох не зрозумілий, але його можна опрацьовувати, – пояснює Андрій Чайківський. – Якщо показник більший 10, то людина погано себе почуває. Крім цього, є карти буревіїв і підтоплень: тут зібрана інформація за попередні роки й визначені найбільш уразливі ділянки».

Також на сайті можна подивитися інформацію про землетруси: де зараз відбувається, яка відстань до нього і скільки балів. Є модуль сонця: азимут, схід, захід, тривалість дня, а також інформація про фазу та яскравість місяця. Ще – опади, атмосферний тиск та ультрафіолетове випромінювання.

«Кількість опадів можна побачити за наростаючим підсумком: за рік, місяць, добу, останню годину. І є поточний рівень опадів, – каже Чайківський. – Так можна визначити, чи будуть повені. Також маємо індекс ультрафіолетового випромінювання. Якщо показує 6-7 пунктів, то випромінювання небезпечне».

Ще там є прогноз погоди на чотири дні. З часом ще має бути інформація про рівень води у річках, але поки що датчики в Бистрицях не встановили, бо немає коштів. З часом обіцяють закупити.

За словами Андрія Чайківського, метеостанцію придбали у борг у місцевих виробників. Ціна такої – від 6,5 до 8 тис грн. З часом планують купити ще, можливо встановити у селах Франківської ОТГ, але поки на це немає фінансування.

Станцій є багато

Керівник Івано-Франківського обласного центру з гідрометеорології Володимир Фригович говорить, що ідея з метеостанцією добра, але інформація, яку вона передає, не є повністю достовірною.

«Станція не репрезентативна, бо не стоїть на відповідній висоті. До того ж, вона мала б бути на відкритій місцевості, продуватися вітрами. Навколо не має бути ніяких споруд, – каже Фригович. – А так, вона показує погоду в одній точці над будівлею».

В Івано-Франківській області є п’ять метеостанцій від Українського гідрометцентру: у Коломиї, Яремчі, Долині, високогірна метеостанція Пожижевська та Івано-Франківська авіаційна метеостанція в аеропорті. Вони, як і інші станції по Україні та в світі, аналізують і подають дані у скоординований час.

Погода випадкових не терпить: як працює Івано-Франківська авіаційна метеорологічна станція

«Ця інформація поступає в наші центри і ми дивимося, звідки йде циклон (зона пониженого тиску, яка несе холод і опади) чи антициклон (зона підвищеного тиску, тепло). По тих точках, де вимірюється атмосферне повітря, малюють карти і проводять ізобаричні лінії, – розповідає Фригович. – По всіх цих показниках: температура, швидкість, напрям вітру – визначається, якою буде погода. Датчики і опадомір по кількості опадів є на річках Прут, Дністер… Там є автоматичні пости і пости спостережників, які заміряють рівень води».

На Пожижевській визначають висоту снігу, його щільність та ухил, на якому він стоїть. Так прогнозують лавинну небезпеку.

У червні будуть грози

Де б не була станція, чи на даху адмінбудівлі, чи в аеропорту, франківців цікавить, чи тепло прийшло надовго. Бо цьогорічний травень і початок червня був досить холодний і дощовий.

«10-12 днів над нами висів циклон Ізольда, який формувався над територією Чорного моря. Зараз він відійшов і ми відчуваємо, що із заходу йдуть теплі повітряні маси, – говорить Володимир Фригович. – Буде тепло, але вже випало багато опадів. Волога випаровується, це тягне за собою грози і град. Опади випадатимуть після обіду чи ввечері майже щодня».

За його словами, повені Прикарпаттю поки що не загрожують.

«Цього року весна прийшла на два тижні швидше», – Володимир Фригович розповів все про погоду на Прикарпатті (ФОТО)

«Червень – найчастіший на грози, особ­ливо у нашому регіоні, де на погодну кухню впливають Карпати, – каже Фригович. – Поки що були підйоми води на Дністрі, але річки на заплаву не виходили. Тому зараз Дністер входить у своє русло. Як буде далі – невідомо, бо ґрунт перенасичений вологою. Але це добре, бо в нашій області за останні роки зменшилася кількість ґрунтових вод, річки обміліли».

Дощі ще й добре вплинули на цьогорічний урожай, особливо, якщо врахувати, що у квітні була посуха. Та й повінь, за словами Володимира Фриговича, хоч і небезпечна для людей, але корисна для природи, бо прочищає русла річок.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.