Статті

Почнуть з екскурсій. Підземелля франківської ратуші уже шість років чекає на реставрацію

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У підземеллі франківської ратуші скоро проводитимуть екскурсії для всіх охочих. Поки що деталей не розкривають – обіцяють приємний сюрприз.

Втім, відреставрувати підземелля ратуші планують уже не перший рік – але все не вистачає грошей, пише Репортер.

Історія та легенди

Про те, що у ратуші будуть проводити екскурсії, повідомили у вівторок, 31 жовтня, у комунальному підприємстві «Центр розвитку міста і рекреації», яке зараз опікується цим об’єктом. За словами директорки Руслани Василюк, допис у соцмережі викликав великий ажіотаж – люди навіть телефонували й запитували, коли можна записатися.

Люди відгукнулись, і це говорить, що ми на правильному шляху. Бо нам потрібен якийсь новий туристичний об’єкт для міста, – каже Руслана Василюк. – Зараз ми доробляємо деякі експозиції, технічне оснащення. Але вже запустили інформацію, щоб люди слідкували за сторінкою.

Поки що особливих деталей повідомляти не хочуть, тримають інтригу. Також не кажуть, відколи почнуться екскурсії, але обіцяють, що вже незабаром.

Читайте: То «Дністер», то «Трембіта». Які пам’ятки втратив Франківськ за останні роки

Крім екскурсії, відвідувачі зможуть переглянути експозицію з історії міста, пов’язану з ратушею.

Там є дуже багато різних кімнаток. І звісно, ми задіємо не всю територію у підземеллі, – каже Руслана Василюк. – Щоб задіяти повністю все, треба мати велику суму коштів. Ми починаємо з певної частини – але з найцікавішої з точки зору історичної цінності й пов’язаними з нею легендами. А є закапелки, які не потраплять до екскурсії зараз, але ми працюємо і над ними.

За словами Руслани Василюк, «Центр розвитку міста і рекреації» планує залучити грантові гроші на відновлення підземель. Бо коштів з бюджету на такі потреби наразі немає.

Щоб усе відновити і зробити гарний інтерактивний музей, потрібні великі кошти. Але якщо ми не почнемо з малих кроків, наприклад, з екскурсії, та не будемо акумулювати кошти на подальший розвиток цієї справи, то віз і далі буде там, – говорить Руслана Василюк. – Відколи це приміщення передали нашому підприємству, ми почали над ним працювати.

Підвали ратуші у 2017 році

Ремонт не на часі

Про реставрацію підземель франківської ратуші заговорили у 2017 році. Тоді з’явилася ідея організувати там музей міста. Міський голова Руслан Марцінків обіцяв виділити два мільйони на реставрацію та облаштування музею. Тоді ж зробили проєктно-кошторисну документацію. Проєкт реставрації розробив державний науково-дослідний інститут «Діпромісто» за 300 тис грн.

Головний архітектор «Діпроміста» Володимир Кочмар, який і займався розробкою проєкту, пояснював, що на реставрацію потрібно шість місяців.

Проєктом передбачена археологія, реставрація підвалів, тераси перед головним входом, цоколя всієї ратуші. Усе обійдеться у 13 млн грн, – говорив Володимир Кочмар.

За проєктом, архітектори передбачили головну залу для урочистих засідань, вестибюль, де мали б розмістити бюсти колишніх очільників міста, туалети, кімнату для преси. А також – відновити колишні камери для ув’язнених – як музейний експонат.

Читайте: Ратуша чекає грошей. Як у Франківську за 13 млн грн реставруватимуть підземелля (ФОТО)

Втім, поки проєкт погоджували з міністерством культури, грошей на його реалізацію не заклали. Потім була пандемія, а тепер повномасштабне вторгнення. Сума реставрації зросла в рази, але, за словами  начальника відділу охорони культурної спадщини Володимира Ідака, теперішня ціна робіт невідома – треба знову все перераховувати.

Ми маємо ще з 2017 року проєктно-кошторисну документацію «Пристосування підвальних приміщень будинку ратуші під облаштування і організацію громадського закладу» – мався на увазі музей, – каже Володимир Ідак. – Але це дорога річ, бо реставрація була пов’язана з цілим комплексом дренажних робіт. Тому ми призупинили проєкт. А зараз знаєте, яка ситуація. Тому чекаємо грошей.

Щодо екскурсій, за словами Володимира Ідака, це цілком ініціатива «Центру розвитку міста і рекреації». Але в майбутньому ідея відновлення добра, бо величезні підземелля, розташовані під франківською ратушею, добре пристосовані під такий заклад, як музей.

Згідно з майданчиком публічних закупівель Prozorro, єдині роботи, які проводив департамент житлової, комунальної політики та благоустрою у ратуші найближчим часом, відбулися у грудні 2022 року. Тоді уклали договір на поточний ремонт перекриття над цоколем міської ратуші. Він обійшовся департаменту в 121 тис грн, плюс ще понад 22 тис грн на додаткові витрати. Роботи проводив ФОП Сисак Дмитро Володимирович.

З історії франківської ратуші

Сучасна ратуша – вже третій в історії Станиславова будинок магістрату, розповідає краєзнавець Іван Бондарев. Перша згоріла під час сумнозвісної «мармулядової» пожежі 1868 року. Друга зазнала масованих артобстрілів у Першу світову, вкрилася тріщинами, тож її розібрали.

Будівництво нинішньої ратуші тривало протягом 1929‑1935 років, хоча внутрішні оздоб­лювальні роботи продовжувалися аж до початку Другої світової війни. Архітектор – Станіслав Треля. Висота франківської ратуші – 49,5 м.

Колишня будівля ратуші у Станиславові. Поштівка з колекції Зеновія Жеребецького

Зараз у ратуші розташовується обласний краєзнавчий музей і туристично-інформаційний центр міста. На оглядовий майданчик ратуші можна піднятися, там же «Центр розвитку міста та рекреації» проводить церемонії для молодят за проєктом «Шлюб за добу».

Читайте: Франківськ минулих днів. Яким є наше місто у спогадах його мешканців (ФОТО)

Підземелля франківської ратуші збереглися ще з давніших часів, до зведення сучасної будівлі. Колись там відбували ув’язнення засуджені. За переказами, провести час у підземеллі ратуші довелося Іванові Франку та опришку, наступнику Олекси Довбуша, Василю Баюраку.

Востаннє капітальний ремонт у них робили у 1999 році.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.