Соціум Статті

Обережно, кліщі! Як врятуватися людям і собакам

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Їдете на природу, йдете на прогулянку в парк – пам’ятайте, що саме зараз найнебезпечніший період, коли кліщі найбільш активні. Вони небезпечні хворобою Лайма, також відомою як бореліоз.

Наскільки вона небезпечна та як вберегти себе й чотирилапих друзів, пише Репортер.

Проблема без симптомів

За словами лікаря-інфекціоніста міської поліклініки № 2 Сергія Федорківа, сезон почався на початку квітня, і вони вже мають зо 20 пацієнтів з підтвердженим діагнозом хвороби Лайма. Каже, щороку динаміка захворюваності йде до збільшення через зміну клімату. І зараз уже не треба виїздити з міста до лісу, аби зустрітися з кліщем.

«Укус ми не відчуваємо, бо він має у слині анестетик, який знеболює, – говорить лікар. – Немає свербіжу, опухлості чи болю. Людина може кілька днів жити з паразитом на собі і не підозрювати про це».

Якщо знайшли у себе кліща, лікар рекомендує не знімати його самостійно, а звернутися у травмпункт чи до хірурга. Каже, помилкою є те, що люди мастять місце укусу олією. В цей момент комаха починає задихатися, стає ще токсичніша. Тоді є більша ймовірність інфікуватися.

«Коли лікар витягнув паразита, треба спостерігати за місцем укусу, – говорить Федорків. – Через 3-4 тижні може появитися червона пляма, яка розходиться, як кола на воді. Вона може бути від яскраво-червоного до фіолетового кольору. Не свербить, не пече, температури підвищеної нема і потім пляма проходить. Але якщо є пляма, то 100 % у вас хвороба Лайма».

За словами лікаря, така плямка з’являється лише в чотирьох з десяти людей, тобто більшість не матиме жодних скарг. Втім, лікарі рекомендують через 4-5 тижнів після укусу здати кров на аналіз. Якщо результат позитивний – хворому прописують антибіотики.

Сергій Федорків розповідає, що часто людина може не знати, що хворіє, а інфекція тим часом впливає на нервову систему. І якщо вчасно не почати лікування, то може бути параліч і смерть.

«Хвороба Лайма небезпечна через такий повзучий, хронічний характер, – говорить лікар. – Маємо випадки, коли людина через півроку чи рік звертається до невропатолога або ревматолога зі скаргами на біль у суглобах, м’язах і ніяк не пов’язує ці проб­леми з укусом комахи».

Одяг захищає

Кліщ може триматися на тілі людини до 12 діб, але помітним стає за 2-3 дні, коли збільшується у розмірах. Аби не підхопити паразита, слід дотримуватися певних правил під час прогулянки.

Спочатку треба подбати про одяг: на голову одягнути хустку чи кепку, на тіло – щось із довгими рукавами, закрити шию. Все має бути світле та однотонне, аби побачити комаху.

Кожні дві години треба ретельно оглядати себе і дітей, особ­ливо ділянки, покриті волоссям.

Перед прогулянкою краще скористатися спеціальними аерозолями.

Цікаво, що коли кліщ чіпляється до одягу, то залишається нерухомим, аж доки ви не сядете чи ляжете. Аж тоді комаха починає шукати місце, аби прикріпитися до тіла й повільно переміщується знизу вгору.

Витрушування одягу не рятує. Тому вдома його треба одразу випрати і випрасувати. Також варто перевірити підстилки, сумки та інші речі, які брали на природу.

Лабрадорам тяжче

Уважного огляду потребують і наші чотирилапі друзі. Тварини страждають від кліщів навіть сильніше, ніж люди. Вони також можуть дуже серйозно захворіти.

За словами лікаря-ветеринара Марії Тозліян, кліщові інфекції в останній місяць зустрічаються щодня. Навіть були випадки, коли господарі зверталися й серед зими, адже комахи можуть жити при температурі від мінус п’яти градусів.

Кліщові інфекції здатні спровокувати таке захворювання, як бабезіоз. Воно проявляється високою температурою понад 40 градусів, тварина не їсть, уражаються нирки, змінюється колір сечі.

«Сеча стає спершу темно-жовта, оранжева, коричнева і навіть червоного кольору, – говорить Тозліян. – Більшість власників, коли вчасно помічають кліщові інфекції і приводять до нас, обмежуються лише здачею аналізу крові та ін’єкціями. Та коли приходять дуже пізно, то буває таке, що робимо переливання крові».

Вберегти чотирилапих від інфекції допоможуть спеціальні таблетки. На жаль, вони не можуть захистити від інших захворювань, як анаплазмоз чи хвороба Лайма.

«Її можуть підхопити не лише люди. Вона здатна проявитися у собак через кілька місяців у різних формах, тому треба давати ще додатковий захист, як краплі чи спеціальні ошийники, – радить ветеринарка. – З практики бачу, що тяжко кліщові інфекції переносять лабрадори, особливо з зайвою масою, та кокер-спанієлі. Також мініатюрні собаки, як йорки, шпіци чи мальтійські болонки».

Після прогулянки, наскільки це можливо, собаку треба обмацати й вичесати. Уважно обстежити зони підпашок, пахв, кінцівки лап, вуха, під мордою, шию, адже паразити люблять присмоктатися саме там.

За словами Марії Тозліян, можна придбати спеціальні лопатки для видалення кліщів. Вона натягається під голову комахи, крутиться за годинниковою стрілкою і дозволяє легко витягнути кліщ повністю. Хто не дуже впевнений, то краще відвести улюбленця у ветклініку.

І будьте обережні, бо кліща можна підхопити й серед асфальту.

Авторка: Світлана Лелик
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.