Соціум Статті

Ні бланків, ні грошей. Чому у франківських поліклініках досі немає лікарняних

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Уже два місяці у франківських поліклініках немає листків непрацездатності – тобто, лікарняних. Така ситуація по всій області й не тільки. Коли їх чекати – невідомо.

Поки що видають тимчасові довідки, але доки не буде офіційних документів, оплати лікарняних пацієнтам не бачити, пише Репортер.

Нема бланку – нема грошей

Франківець Ігор Бачинський захворів на початку березня. Після тижня лікування вдома отримав замість традиційного лікарняного бланку довідку. Відповідно, грошей за цей період йому поки не заплатили.

«Я отримав довідку, яка засвідчує, що я дійсно хворів, а не прогуляв роботу. Відніс її у відділ кадрів, – каже пан Ігор. – Але оплатити лікарняний мені можуть лише за офіційним бланком. Тому гроші зависли в повітрі».

Згідно з постановою Кабміну «Порядок обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням», оплата лікарняних здійснюється лише за умови листка тимчасової непрацездатності з підписом керівника й печаткою, а також довідки про середню зарплату. При цьому, перші п’ять днів тимчасової непрацездатності – за рахунок коштів підприємства чи організації. Якщо людина хворіла більше п’яти днів, гроші виплачує Фонд соціального страхування. Тож, поки листків непрацездатності у медзакладах немає, лікарняні нарахувати не можуть.

Будуть черги

Про те, що у франківських медзакладах лікарняних немає, повідомила начальниця міського управління охорони здоров’я Марія Бойко ще кілька тижнів тому.

«У грудні ми вже зіткнулися з цією проб­лемою, зробили між своїми закладами перерозподіл, максимально використали залишки, – говорить Бойко. – На сьогоднішній день (16 лютого – авт.) ще є по 200-300 лікарняних листів у лікарнях, а в поліклініках їх уже немає. Ми вже зверталися кілька разів до департаменту охорони здоров’я, але конкретної відповіді немає. На міністерство подали заявку, але відповіді не отримали».

За словами директорки франківського КНП «Центр первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги» Ольги Савчук, лікарняні перестали надходити вже у середині грудня 2020. Втім, у франківських поліклініках якийсь час ще були свої запаси, тож, фактично, листів непрацездатності не видають з середини січня.

«Ми поки не знаємо, коли будуть бланки непрацездатності. Нам офіційно не дають ніякого роз’яснення, – каже Ольга Савчук. – Зараз ми видали близько 4500 довідок, які треба обміняти на лікарняні. Коли прийдуть лікарняні, треба звернутися до свого сімейного лікаря і через лікарсько-консультативну комісію цей бланк довідки обміняють на листок непрацездатності. Але цю довідку треба не загубити».

За словами Савчук, форма довідки на сьогодні є затверджена. Цей документ дозволяє людині обґрунтувати свою відсутність на роботі. У ній міститься діагноз, підпис лікаря, мокра печатка.

«Потім очікуємо черги – стільки людей почне звертатися, щоб обміняти довідки на лікарняні, – говорить Ольга Савчук. – Звичайно, це спричинятиме труднощі, скандали. Ми до цього готові. Будемо просити людей спокійніше ставитися. Це за один день не відбудеться точно».

Електронні забарилися

За словами Марії Бойко, в Україні є лише одне підприємство, яке друкує бланки лікарняних, виборчі бюлетені та інші захищені документи. З 1 січня 2021 року по всій Україні вже мали перейти на електронний лікарняний. Тому не передбачили друк бланків на цей рік.

Плани створити електронний реєстр лікарняних були у МОЗ ще з 2018 року. Тоді планувалося, що вже з січня 2019 електронні листки непрацездатності замінять паперові.

«Лікар більше не витрачатиме час на зайву паперову роботу, а зможе зосередитись на питаннях здоров’я пацієнтів. А хворі не мають бігати по кабінетах і збирати печатки на лікарняному», – йшлося в повідомленні міністерства.

Тоді в МОЗ створили робочу групу, щоб погодити деталі роботи системи. Електронний реєстр листків непрацездатності має діяти на базі Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Втім, здійснити плани вчасно не вийшло. Але вже у липні 2020 в МОЗ розповідали про те, що з 1 січня 2021 все точно буде «в комп’ютері». Навіть 700 медзакладів по Україні брали участь у тестуванні елект­ронного лікарняного. Принцип такий: на сайті Пенсійного фонду лікар за допомогою електронного цифрового підпису в спеціальній формі може вносити інформацію про пацієнта. Далі інформація в автоматичному режимі надходитиме всім відповідним службам.

У тестовому режимі спочатку медзаклади мали видавати і паперові, й електронні листи непрацездатності. А згодом усі повинні були перейти на один електронний лікарняний. Це мало, зокрема, і зберегти гроші, бо раніше МОЗ на закупівлю паперових листків непрацездатності витрачало щороку понад 4 млн грн.

Читайте: Щеплення не поспішає. Хто на Прикарпатті гальмує вакцинацію

Але знову не склалося. Аж 3 лютого 2021 Верховна Рада підтримала постанову про запровадження електронного реєстру листків непрацездатності. Їх обіцяють у «найближчі строки».

А що робити тим часом? Минулого тижня франківський обласний центр громадського здоров’я направив лист до керівників мед­закладів Прикарпаття. Як інформує в листі начальник центру медичної статистики та аналітики Тарас Стах, урядова гаряча лінія не вирішує питання нестачі лікарняних, а скеровує всі листи до обласного департаменту охорони здоров’я, хоч це – компетенція міністерства.

«На рівні області їх вирішити неможливо. Тому ці скарги, окрім паперової тяганини, не дають жодної користі», – повідомляє Тарас Стах.

За словами начальника центру, 17 лютого 2021 МОЗ заявило про початок друку лікарняних листів. Очікуване поступлення бланків – до 1 травня. Тим часом обіцяють зробити перерозподіл бланків з областей, де вони ще залишилися. Прикарпатський центр громадського здоров’я подав заявку на перерозподіл 50 тисяч бланків для медзакладів Прикарпаття. Наразі їх чекають.

Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.