Приходить сезон хвороб, а з ним збільшується спокуса купити комплексні вітаміни, які мали б уберегти від усіх вірусів. А яскраві упаковки ще більше манять з вітрин. І неважливо, що недешеві, – віддати гроші за різнобарвні таблетки видається більш привабливо, ніж йти до лікаря.
Втім, лікарі попереджають: це може бути небезпечно, пише Репортер.
Мультивітаміни – не завжди добре
Мультивітамінні комплекси, які стали популярні завдяки блогерам і новим трендам, містять таблетки з різним дозуванням певних вітамінів і мінералів. За словами Ольга Стефінки, яка працює терапевткою та алергологом в Івано-Франківській ЦМКЛ, саме такими добавками дуже часто зловживають пацієнти.
Людина думає, що це зручно: купити комплекс, де є всі вітаміни, попити й бути здоровою. Але у кожному такому мультикомплексі є різні вітаміни в різному дозуванні, – каже Ольга Стефінка. – Людина не знає, яку саме дозу та якого вітаміну їй потрібно – деяких може не вистачати, а деякі можуть бути в надлишку. Також люди люблять самостійно призначати собі вітаміни групи А, С, В, D3 – для імунітету, зміцнення нервової системи. Але це теж не можна робити.
За словами Ольги Стефінки, єдиний вітамін, який лікарі дозволяють приймати самостійно, – D3, адже він найчастіше є в дефіциті в українців. Але тут теж краще знати, яке саме дозування потрібне.
Читайте: Послуги без контракту. Як медзаклади на Прикарпатті порушують умови НСЗУ та що їм за це буде
Вітамін D3 можна приймати у підтримуючих дозах, якщо людина бачить, що часто хворіє, мало буває на сонці, багато часу проводить у підвальних приміщеннях через повітряні тривоги, – говорить лікарка. – Але краще знати, який саме дефіцит наявний, щоб знати, яку дозу приймати. Так само, коли випадає волосся, ми можемо запідозрити нестачу заліза, феритину, трансферину. Але обов’язково треба здати аналіз, щоб дізнатися, в чому причина насправді.
Вітамінні комплекси зазвичай лікарі призначають для вагітних жінок, адже тоді таких вітамінів та елементів потрібно більше. Також мультивітамінні комплекси педіатри можуть виписувати дітям, якщо ті часто хворіють або не отримують необхідні речовини з їжею.
Яка шкода, коли вітаміни у надлишку
Шкода від самостійного призначення собі вітамінів може бути більшою, ніж від їхньої нестачі. Зокрема, це може викликати алергічні реакції, а також гормональні збої в організмі. А бувають і серйозніші наслідки.
Вітаміни можуть пошкодити серцево-судинну, гормональну систему, загострити інші проблеми. Через довгий прийом мультивітамінів судини можуть бути забиті кальцинатами, і з цим уже важко боротися. А якщо в організмі є онкологія, про яку людина не знає, вітаміни можуть живити пухлину і допомагати їй розвиватися, – каже Ольга Стефінка.
А буває, причина поганого самопочуття – зовсім не в нестачі вітамінів.
Читайте: «Сильний, потерпиш». Як гендерні стереотипи заважають чоловікам дбати про здоров’я
Іноді люди думають: «Випадає волосся, я постійно хочу спати – проп’ю вітаміни, все буде добре». У когось може бути й добре, а у когось ні. Якщо здати загальний аналіз крові, у людини може виявитися анемія, тут звичайні вітаміни не допоможуть. Або інші порушення, наприклад, гормональні, – каже лікарка.
Все ж, є люди, яким недостатньо отримувати всі поживні речовини з їжею, адже вони можуть не засвоюватися. Але у цьому випадку теж потрібно спочатку здати аналізи і проконсультуватися з лікарем, а потім купувати вітаміни.
Наприклад, при гастриті всмоктування речовин у слизовій шлунку відбувається неправильно, – пояснює Ольга Стефінка. – Тому людина може правильно харчуватися, але корисні речовини не засвоються, тому що слизова пошкоджена. Вітаміни можуть просто не надходити в організм. А ще вегетеріанцям рекомендують контролювати рівень білка та інших речовин, тому що вони не споживають м’ясо й жирні кислоти.
Як здати аналізи безкоштовно
Звісно, здавати аналіз крові на вміст вітамінів та мікроелементів – це недешеве задоволення. Втім, зараз є варіант, як зекономити. Національна служба здоров’я України (НСЗУ) дає можливість перевірити ці та інші аналізи у приватних клініках безкоштовно. Наразі така можливість діє у лабораторіях «Сінево» та CSD Lab.
Для того, щоб здати аналізи безкоштовно, потрібно отримати електронне направлення у сімейного або свого профільного лікаря. Тоді записатися на забір крові на певний час і ввести номер електронного направлення. Так послуга буде безоплатною для пацієнта.
Якщо хочеться швидше, але за гроші, аналізи на усі вітаміни та мікроелементи можна здати у будь-якій лабораторії. Є навіть готові пакети, які включають усі ці аналізи зі знижкою.
Після отримання результатів бажано проконсультуватися зі своїм лікарем, який призначить правильне дозування вітамінів чи мінералів, яких є нестача. Хоч цей процес і довший, але точно безпечніший для здоров’я.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.