Статті

Не лише пільговики. Коли харчуватимуться безкоштовно учні 1-4 класів на Прикарпатті

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Уряд затвердив постанову, згідно з якою учні початкової школи мають харчуватися безкоштовно. Більшу частину коштів на це йде з держбюджету, решту повинні дофінансовувати у громадах.

То коли батьки малих школярів зможуть не оплачувати шкільні обіди та як це працюватиме?

Коли харчуватимуться безкоштовно учні 1-4 класів на Прикарпатті

Субвенція вже надійшла

Виділення державної субвенції розміром 2 мільярди гривень уряд затвердив 4 жовтня. Постанова передбачає, що всі учні 1–4 класів будуть безоплатно харчуватися незалежно від того, чи належать вони до пільгової категорії, чи ні, повідомляють у міністерстві освіти і науки.

Раніше безоплатно харчувалися лише учні пільгових категорій. Гроші на це виділяли з місцевих бюджетів.

Передбачається, що тепер громади отримуватимуть субвенцію, яка повністю чи частково покриватиме ціну шкільного харчування. Субвенція спрямовується на забезпечення одноразовим гарячим харчуванням учнів початкових класів, які навчаються у навчальних закладах комунальної форми власності в очному або очно-дистанційному форматі.

Читайте: Євген Клопотенко: «Головне – не гроші, а щоб люди були нагодовані»

Гроші можна витрачати на організацію сніданку або обіду. Як кажуть у МОН, заклади освіти, які можуть забезпечувати харчування учнів самостійно, можуть повністю покрити витрати коштом субвенції. Якщо ж залучають надавачів послуг з харчування (наприклад, кейтеринг чи аутсорсинг), то субвенція покриває не більш 70% вартості послуг.

Субвенція на харчування учнів початкової школи уже надійшла у громади, кажуть в уряді. Очікується, що впродовж жовтня на місцях ухвалять усі необхідні рішення, щоб учні могли харчуватися безкоштовно. Кошти, які залишаться, не переходитимуть на наступний рік, а повернуться наприкінці грудня до держбюджету.

Коли харчуватимуться безкоштовно учні 1-4 класів на Прикарпатті

У Франківську – сніданок безкоштовно

Івано-Франківська громада уже отримала кошти субвенції. Всього у громаді є 13 203 учня 1-4 класів. Як розповіла директорка франківського департаменту освіти і науки Вікторія Дротянко, зараз школи проводять тендери на організацію харчування усіх учнів початкової ланки. Уже з листопада батьки школярів, що навчаються у початкових класах, зможуть не платити за харчування. Звісно, це не стосується приватних закладів освіти.

На жаль, так не може бути, що гроші прийшли, ми закупили продукти й діти вже харчуються. Треба ще провести тендер, укласти договір. Той підприємець, який виграє тендер, буде постачати харчування певній школі, – каже Вікторія Дротянко. – В окремих випадках треба докупити посуд, бо тепер харчуватиметься більша кількість учнів. Проведення тендеру займає десь до двох тижнів. Звісно, це все стосується великих шкіл. Бо маленька школа, наприклад у селі, може не оголошувати тендер, а укладати пряму угоду з підприємцем.

Державна субвенція покриває лише один прийом їжі – або сніданок, або обід. Рішення приймають заклади освіти організовано.

Так вирішили, щоб між батьками не було сварок, і щоб легше було провести тендери, адже у них закладаються продукти, їхня вартість, – говорить Вікторія Дротянко. –  Переважна більшість шкіл обрала сніданок, його подають до 12:00. Якщо ж дитина захоче ще й обідати у школі, батькам доведеться оплатити обід.

Всього Івано-Франківська громада вже отримала 24 579 700 грн субвенції до кінця року. Втім, за словами Вікторії Дротянко, частина коштів залишиться, тож її повернуть до держбюджету, як прописано в постанові. Адже в уряді на харчування одного учня заклали 50 грн, за київськими цінами. У Франківську вартість сніданку для школяра – 28 грн.

Читайте: «Щоб не було звуків тривоги». Що просять діти з інтернатів у Святого Миколая та як йому допомогти

Меншим важче

На Prozorro багато шкіл області уже оголосили тендери на послуги з організації шкільного харчування для учнів 1-4 класів. Наприклад, для калуського ліцею №10 це коштуватиме майже 688 тис грн, для яремчанського ліцею №2 – 175 тис грн, а для Березівської гімназії – 43,5 тис грн – усе залежить від кількості дітей, які відвідують навчальний заклад.

Голова Коломийської громади Богдан Станіславський теж повідомив, що тамтешні учні початкових класів харчуватимуться безоплатно з листопада. На це громада отримала 5,1 млн грн з держбюджету, що покриватиме 70% суми.

Тож з початку листопада всі учні 1-4 класів будуть забезпечені безоплатним харчуванням, – каже Богдан Станіславський. – З вересня наші заклади освіти перейшли на аутсорсинг, керівники ліцеїв розповіли, чи задоволені послугами підприємців. Відгуки схвальні, а якщо є питання, їх вирішують у робочому порядку. Також запропонував підприємцям розглянути можливість купляти продукти у місцевих виробників.

На початку жовтня Калуська громада теж отримала державну субвенцію на шкільне харчування – 5 млн 241,9 тис гривень, пишуть Вікна. Тепер у громаді безоплатним харчуванням забезпечать загалом 4146 учнів. Нові правила планували ввести у Калуші з 21 жовтня.

Перед новими викликами постають громади, в яких є маленькі школи, адже тепер харчуванням доведеться забезпечити набагато більше дітей. Як каже голова Білоберізької громади Дмитро Іванюк, з 21 жовтня учні початкових класів, яких тут є понад 400, уже харчуються безоплатно. Але процес ще налагоджують.

У нас невеликі школи, найбільша – 230 учнів загалом, – каже Дмитро Іванюк. – А є маленькі школи, які важко забезпечити харчуванням. Але зараз йдуть переговори з підприємцями, тому віримо, що все владнається.

Читайте: Іван Юрійчук, Державна служба якості освіти – про самоперевірку шкіл, проблему булінгу і навчання у війну

За словами очільника Білоберізької громади, важливо, щоб з часом уряд повністю не переклав на плечі місцевого бюджету безоплатне харчування малих школярів. Це буде надто важко для малих громад.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.