Соціум Статті Фото

Місто (не) проти машин. Як у Франківську водії з пішоходами ділять тротуари (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На початку червня на вулицях Франківська почали встановлювати антипаркувальні напівсфери. У міській раді пояснили – водії взяли собі за звичку залишати автівки на тротуарі, а це створює незручності пішоходам.

У свою чергу, водії почали обурюватись, що правила не забороняють парковку на тротуарі, а тепер їм узагалі нема де стати. Може, справді, нема? Пише Репортер.

Щоб їм було некомфортно

«Протягом останніх кількох місяців два десятки водіїв взяли собі за звичку залишати свої авто прямо на тротуарі. Паркувалися буквально поперек хідника, спричиняючи великі незручності тисячам пішоходів», – написав у Facebook заступник міського голови Михайло Смушак та опублікував фото антипаркувальних напівсфер, які встановили на вулиці Незалежності.

Нині під постом сотні коментарів. Одні таке рішення схвалюють, а інші, звісно, обурюються. Мовляв, на тротуарі місця достатньо і для пішоходів, і для машин. Також писали про те, що перед забороною потрібно запропонувати альтернативу. Ну, а далі посипались звинувачення, що міська влада щемить водіїв.

«Не треба розказувати, що немає парковок. Я от на Коновальця заїхав, напівпорожня парковка стоїть. Так, вона платна, і напівпорожня, – відповів на звинувачення під час оперативної наради у вівторок, 22 червня, міський голова Руслан Марцінків. – На Мельника є підземна парковка, спеціально заїхав – половина вільної. Просто всі звикли безкоштовно паркуватися. Не буде цього! Будь ласка, трошки пройтися пішки».

Більше того, мер вважає, що обходитися напівсферами на Незалежності не варто. Тож він доручив комунальникам максимально обмежити паркування автомобілів у середмісті.

«Те, що ви робите, це дуже добре. Продовжуйте встановлювати обмежувачі на Січових Стрільців, біля «Молочного кафе» заблокуйте стоянку. Максимально, щоб некомфортно було транспорту», – сказав мер.

Центром не обмежаться

У департаменті інфраструктурної політики переконують, що обмеження потрібні, аби Франківськ став справді комфортним для життя. Тобто, місто має бути однаково доступним для всіх учасників дорожнього руху – пішоходів, велосипедів, автівок.

«Ми не хочемо забрати простір в автомобілів. Ми звільняємо тротуар від машин, яких там немає бути в принципі, – пояснює заступник директора департаменту Назарій Рогів. – Ми звільняємо тротуар, який призначений для пересування пішоходів. Якби люди ходили по дорозі, то я впевнений, що водіям це б не сподобалося».

Та й узагалі, каже Рогів, Івано-Франківськ – це рай для водіїв. Бо тільки в нас на історичній площі Ринок, яка має бути магнітом для туристів, узаконена приватна парковка.

«Я не уявляю, щоб довкола ратуші у Львові все було заставлено автомобілями», – говорить він.

Саме в середмісті, де багато пішоходів, запарковані на тротуарах автомобілі створюють найбільше незручностей. Тому планується, що антипаркувальні елементи також поставлять на початку вулиць Чорновола, Коновальця, Бандери, Франка.

«Ми дивимось, де є проблема, де є велика кількість авто і пройти важко. Записуємо адреси й будемо поступово звільняти тротуари від автівок», – каже Рогів.

Також планується звільнити від автівок вулицю Курбаса. Хоч там уже рік стоїть знак «Пішохідна зона», вулиця з усіх сторін заставлена машинами. Фактично це безкоштовна нелегальна паркувальна зона.

«Там дозволяється заїзд автомобілів мешканців прилеглих будинків або підприємців, які там працюють. Але якщо зараз там пройтися та перевірити документи, то виявиться, що три чверті водіїв там не живуть і не працюють, – говорить Назар Рогів. – Ясна річ, що перед тим, як вирішити зробити цю вулицю пішохідною, ми спілкувалися і з мешканцями, і з підприємцями. Тоді вони нам сказали: «Боже, нарешті! Заберіть ці машини звідси!». Люди скаржаться, що вони не можуть вільно вийти зі своїх під’їздів, бо все наглухо запарковано не лише в межах проїжджої частини, а й на тротуарах. Те саме й підприємці – через чужі автомобілі вони не мають можливості підвести товар до своїх закладів».

Добре буде всім?

Загалом транспортна система міста має п’ять складових: пішохідний рух, велосипедний, громадський транспорт, приватний і система паркування. І хоч сьогодні у пріоритеті департаменту інфраструктурної політики безпека пішоходів, кажуть, працюють і в інших напрямках. Зокрема, розробляються нові схеми організації дорожнього руху.

«Аби не казали, що ми займаємось якоюсь дискримінацією, про користувачів приватного транспорту в цьому році ми також подбаємо, – каже Назарій Рогів. – Наприклад, хочемо запровадити нові схеми організації дорожнього руху, над якими зараз працюємо. Йдеться про розмітку, знаки, полегшення проїзду складних перехресть, встановлення системи розумного керування світлофорами».

Також у Франківську планують створити ефективну систему управління паркувальними місцями.

«Наприклад, за кордоном є практика, коли ви відкриваєте якийсь додаток на смартфоні, то бачите всі паркувальні зони та скільки є вільних місць, – пояснює Рогів. – Це дозволяє правильно спланувати маршрут та не створювати додатковий трафік на без того завантажених вулицях. Тобто, формується транспортна поведінка. Ми також хочемо спробувати впровадити розумну систему керування парковками, але спочатку потрібно розробити концепцію, розібратися, як ця система має працювати».

Автівки збираються в центрі. Чому у Франківську хочуть підняти тарифи на паркування

Окрім того, в департаменті працюють над виділенням окремих смуг для громадського транспорту. Зокрема, нині обговорюється можливість створення «зеленого коридору» в межах вулиць Тисменицька-Незалежності, а також на Галицькій. У такий спосіб влада хоче стимулювати франківців більше їздити тролейбусами та комунальними автобусами.

«Якщо ми хочемо, аби люди користувалися громадським транспортом, то ми повинні зробити його не лише чистим і комфортним, а й швидшим, – каже Назарій Рогів. – Якщо будуть окремі смуги, то люди подумають, чи варто плентатись 40 хвилин у заторі на власній автівці, чи добратися за 15 хвилин на тролейбусі, ще й зекономити кошти на пальне».

Разом з тим, Рогів переконує, що водіям приватних автівок від того буде тільки краще. І наголошує, що дорогу в них ніхто не збирається забирати. Наприклад, на Тисменицькій-Незалежності проїжджу частину планують звузити до нормативних показників (мовляв, зараз смуги там заширокі) і за рахунок цього виділити ще одну смугу – для громадського транспорту.

Звісно, після впроваджених змін обурені все одно знайдуться, а ефективність нововведень покаже тільки час. Зрештою, до всього можна звикнути. Адже колись і «стометрівка» в нас була проїзною, а не так давно пішохідними стали вулиці Шевченка, Міцкевича, Лесі Українки. Гірше ніби не стало.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.