Протягом тижня в офісі «Молодої Просвіти» художниця з Бахмута Маша Вишедська малюватиме портрети знайомців і незнайомців. У повний ріст, коли вони розповідатимуть їй про себе, про наболіле, про щось добре чи просто мовчатимуть. Цей проєкт художниця назвала – «Перформативний портрет», пише Репортер.
Я тут малюю портрети людей у повний зріст для моєї серії робіт, яка називається «Люди», – розказує художниця. – До мене приходять франківці чи внутрішньо-переміщені особи з різних міст. Під час малювання вони можуть розповісти мені свою історію. Це все конфіденційно, бо я все забуваю через годину. Але в процесі я можу щось додати з їхніх розповідей, якийсь символ у портрет.
Людина просто лягає на папір, художниця маркером обводить контури, далі прикріпляє папір на стіну і малює.
Це не академічна манера, – пояснює Маша Вишедська. – Якісь схожі риси можуть вгадуватися, але більше з контексту, з одягу чи антуражу. Якщо в історії людини є образи, за які я можу зачепитися, то вони стають образами на картині. Якщо людина нічого не хоче розповідати, то я малюю те, що у мене асоціюється з нею.
Ідея такого проєкту, каже художниця, виникла з жарту. Розказує, що влітку працювала у майстерні у Берліні разом з іншими художниками. Тоді у всіх був не дуже добрий настрій – через війну, через емоційно складну роботу.
Це була майстерня відомого художника Алана Меєра і він також намагався відновити свою творчість після довгого часу роботи волонтером, – говорить Маша. – І запропонував намалювати мене, а я намалюю його. І я кажу: «Тоді Алан лягай на лист, я тебе обведу». Це розвеселило і його, й усіх у майстерні. Після того у нас був дуже класний теплий вечір. І з портрета Алана почалася ця серія «Люди».
У «Просвіті» – це вже друга майстерня. Перша була восени в галереї сучасного мистецтва «Асортиментна кімната». Там вона намалювала 11 людей, які зголосилися розказати свої історії чи просто помовчати, поки художниця їх змалює.
Зараз до Маші на «Перформативний портрет» також вже записані 10 охочих. Усіх має намалювати протягом цього тижня. Люди просто писали на сторінку художниці у Facebook.
Роботи Маші дуже яскраві. Художниця пояснює, що любить чисті кольори й не змішує фарби. Майже всі художні матеріали купує у будівельному магазині.
Також Маша малює комікси. Називає їх скетч-репортажами. Працювати у такому жанрі вона теж почала після Берліна. Наприклад, художниця відвідує різні цікаві події, які відбуваються у місті, а потім переказує те у коміксах.
З Івано-Франківськом я давно пов’язана. Вперше була тут у 2019 році, – каже Вишедська. – І тоді я собі мріяла, що колись мені вийде тут пожити. Та вдома були надто добрі умови, аби все лишити й переїхати. Тому ми постійно відкладали й відкладали – аж до лютого минулого року.
З Бахмута ми виїхали 21 лютого. У нас двоє маленьких дітей, 30 годин у потягу їм заважко, то вирішили заїхати до друзів у Київ, – пригадує Вишедська. – 23 лютого вночі ми вже сиділи у поїзді до Івано-Франківська. Тобто ми виїхали ще з мирного Києва і 24 лютого прибули до Франківська.
З того часу вдома Маша не була. Каже, дивитися новини важко, але ще жодного разу не бачили на знімках свій будинок у Бахмуті. Тому сподіваються, що він встояв.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.