У нашої сім’ї є друзі, частина родини яких живе в Нідерландах. У сім’ї є два сини-підлітки. Кілька років тому на спільних зустрічах хлопці з гордістю повідомили нам з дружиною, що здали черговий іспит з плавання – старший отримав звання рятувальника на воді. Технічно це означає, що він може врятувати людину приблизно своєї ваги.
Ми тоді всі були дещо здивовані, але хлопці та їхні батьки сказали, що в Нідерландах це загальна практика. Країна цілковито стоїть на воді, довжелезна берегова лінія – контактів людей з водою дуже багато, пише Максим Карпаш у Репортері.
Івано-Франківськ цьогоріч був свідком кількох утоплень на річках у межах міста, зокрема дітей та молоді. Суха офіційна статистика каже, що кількість потопельників щороку зменшується. За останні 10 років в Україні – майже удвічі. Та все дізнаємось у порівнянні. Наприклад, які ми на фоні країн Євросоюзу. І тоді стає зрозуміло, що є куди прагнути.
Отож, за останніми доступними даними, у 2016 році у країнах ЄС зафіксували в середньому 12,4 потопельники на мільйон мешканців. В Україні того ж року – 43,3.
У 2020 році у нас потонули 1469 людей, і це в 3,5 раза більше, ніж в середньому по країнах ЄС. Цьогоріч, на середину липня – майже 700 українців загинули у воді.
Читайте Максим Карпаш: Енергетична ціна біткоїну
Найгірше, що найчастіше тонуть здорові, переважно молоді люди або діти. Серед чинників у міністерстві з надзвичайних ситуацій вказують купання у необладнаних для цього місцях, а також алкоголь. Доволі тривіальні причини, які насправді не дають ключів для покращення ситуації.
Не впевнений, що у межах Івано-Франківська знайдеться хоч одне «обладнане» для цього місце, яке офіційно можна вважати таким: з кабінками для перевдягання, душами, пляжами, показами замірів рівня води, а головне – рятувальниками, які стежать і можуть надати допомогу. Щодо спиртного, то це питання надто загальне – багато злочинів, аварій, нещасних випадків пов’язані з алкоголем або наркотиками. Обмеження продажу спиртного не є виходом – доведено століттями заборон. Його обов’язково здобудуть, принесуть і споживатимуть за будь-яких умов.
Читайте Максим Карпаш: Два боки крипто
То що робити? Згадую тих закордонних знайомих підлітків, яких поголовно у школах вчать плавати. Рішення ніби просте, хоч виконання складніше, ніж може бути. Треба просто запровадити реальну систему навчання плаванню, у першу чергу серед школярів. А для кращих вводити додаткові курси з навиків рятування на воді.
Івано-Франківськ, на відміну від багатьох міст і навіть обласних центрів, має кілька басейнів, де таке навчання можна проводити. Світова практика каже: аби навчитись плавати, у середньому треба 25-30 годин. Тобто, за одне півріччя, за умови 1-2 занять на тиждень, усі школярі навчаться плавати. Звісно, це все треба організувати й передбачити певні видатки, особливо для дітей із малозабезпечених родин.
Але то вже деталі, життя дорожчі.
Comments are closed.