Попри надмірну насиченість інформаційного простору політичними подіями, хочеться думати про щось більш вартісне.
Для мене це, звісно, наукові здобутки. Їх за рік, що минає, було багато, пише Максим Карпаш у Репортері.
Деякі з них менш значимі – наприклад, новий вид динозавра, знайдений в Австралії. Натомість є більш відчутні: астрофізики з NASA з’ясували, що астероїд Апофіс, якого так боялись, не зіткнеться з Землею ще принаймні наступних 100 років.
Звісно, американські космічні фахівці дали усім своїм фанатам ще один привід для захвату. Гелікоптер «Винахідливість» виконав аж 18 успішних польотів над поверхнею Марсу. І NASA на цьому не зупинилось: якраз на Різдво відбувся успішний запуск в космос телескопа «Джеймс Вебб». Це вдалий підсумок 25 років розробок і витрачених 10 млрд доларів. «Джеймс Уебб» – унікальний телескоп, який дозволить зазирнути в епоху зародження Всесвіту, коли з’являлися перші квазари та зірки. Також стане можливим пошук позаземного життя в радіусі 15 світлових років.
У 2021 році ми всі переконалися в ефективності вакцин на базі РНК. Фахові вчені вказують на той факт, що РНК-вакцини є новим словом у цій галузі. Якби не поточна пандемія, людство ще довгі роки могло не побачити будь-яких ліків, базованих на РНК. А тепер можемо очікувати на нові засоби від багатьох інших хвороб.
Антарктика постала «віщуном» екологічних змін світового масштабу. Інвестиції у дослідження екосистеми там вказують також і на те, що льодовий покрив на заході континенту може зникнути вже у межах наступного десятиліття. А це означає підняття рівня світового океану майже на 7 м та загрожує життю сотень мільйонів людей.
Читайте до теми Максим Карпаш: Тисяча за вакцинацію й чотири «тури»
Не обійшлося без інновацій і в енергетиці. На фоні високих цін на традиційні енергоресурси та активних дій більшості розвинутих економік із переходу на відновні джерела енергії, активізувалися проєкти щодо так званого «зеленого» водню. Це той, що виробляють з використанням електроенергії з відновних джерел. Про водень напишу детальніше іншим разом.
Не менш вражаючими є досягнення у сфері штучного інтелекту. Застосування його елементів дедалі розширюється – від алгоритмів видачі контенту в соцмережах, автоматизації банківських операцій до прогнозування економічних процесів, безпілотних поїздок автомобілями і ще багато чого. Багатообіцяючими є розробки у сфері поєднання одразу кількох систем: комп’ютерного бачення, розпізнавання звуків та комп’ютерного мовлення. Лише уявіть програму, яка може описати побачене та почуте! У поєднанні з обчислювальними потужностями, що значно перевищують людські, можемо отримати щось зовсім нове. Таке, що для його опису ще навіть не маємо окремих слів.
Читайте до теми Максим Карпаш: Вчителі й викладачі
Звісно, 2021 рік приніс ще дуже багато інших відкрить та інновацій – усього не перелічиш. Бачу хорошу суспільну базу для здійснення подальших наукових досліджень у вигляді науково-фантастичних фільмів і серіалів. Саме яскрава переконлива картинка мотивує дітей та молодь до роботи дослідника в дорослому віці.
Сподіваюсь, що й наукові здобутки 2022 року зроблять наше життя кращим!
Comments are closed.