Погляд Статті

Максим Карпаш: Науковий рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Попри надмірну насиченість інформаційного простору політичними подіями, хочеться думати про щось більш вартісне.

Для мене це, звісно, наукові здобутки. Їх за рік, що минає, було багато, пише Максим Карпаш у Репортері.

Карпаш новини Івано-Франківська

Деякі з них менш значимі – наприклад, новий вид динозавра, знайдений в Австралії. Натомість є більш відчутні: астрофізики з NASA з’ясували, що астероїд Апофіс, якого так боялись, не зіткнеться з Землею ще принаймні наступних 100 років.

Звісно, американські космічні фахівці дали усім своїм фанатам ще один привід для захвату. Гелікоптер «Винахідливість» виконав аж 18 успішних польотів над поверхнею Марсу. І NASA на цьому не зупинилось: якраз на Різдво відбувся успішний запуск в космос телескопа «Джеймс Вебб». Це вдалий підсумок 25 років розробок і витрачених 10 млрд доларів. «Джеймс Уебб» – унікальний телескоп, який дозволить зазирнути в епоху зародження Всесвіту, коли з’являлися перші квазари та зірки. Також стане можливим пошук позаземного життя в радіусі 15 світлових років.

У 2021 році ми всі переконалися в ефективності вакцин на базі РНК. Фахові вчені вказують на той факт, що РНК-вакцини є новим словом у цій галузі. Якби не поточна пандемія, людство ще довгі роки могло не побачити будь-яких ліків, базованих на РНК. А тепер можемо очікувати на нові засоби від багатьох інших хвороб.

Антарктика постала «віщуном» екологічних змін світового масштабу. Інвестиції у дослід­ження екосистеми там вказують також і на те, що льодовий покрив на заході континенту може зникнути вже у межах наступного десятиліття. А це означає підняття рівня світового океану майже на 7 м та загрожує життю сотень мільйонів людей.

Читайте до теми Максим Карпаш: Тисяча за вакцинацію й чотири «тури»

Не обійшлося без інновацій і в енергетиці. На фоні високих цін на традиційні енергоресурси та активних дій більшості розвинутих економік із переходу на відновні джерела енергії, активізувалися проєкти щодо так званого «зеленого» водню. Це той, що вироб­ляють з використанням електроенергії з відновних джерел. Про водень напишу детальніше іншим разом.

Не менш вражаючими є досягнення у сфері штучного інтелекту. Застосування його елементів дедалі розширюється – від алгоритмів видачі контенту в соцмережах, автоматизації банківських операцій до прогнозування економічних процесів, безпілотних поїздок автомобілями і ще багато чого. Багатообіцяючими є розробки у сфері поєднання одразу кількох систем: комп’ютерного бачення, розпізнавання звуків та комп’ютерного мовлення. Лише уявіть програму, яка може описати побачене та почуте! У поєднанні з обчислювальними потужностями, що значно перевищують людські, можемо отримати щось зовсім нове. Таке, що для його опису ще навіть не маємо окремих слів.

Читайте до теми Максим Карпаш: Вчителі й викладачі

Звісно, 2021 рік приніс ще дуже багато інших відкрить та інновацій – усього не перелічиш. Бачу хорошу суспільну базу для здійснення подальших наукових досліджень у вигляді науково-фантастичних фільмів і серіалів. Саме яскрава переконлива картинка мотивує дітей та молодь до роботи дослідника в дорослому віці.

Сподіваюсь, що й наукові здобутки 2022 року зроблять наше життя кращим!

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.