Погляд Статті

Максим Карпаш: Форма та зміст освіти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня були з колегою на відкритті чергового садочка, який оновили у рамках проєкту за фінансової підтримки НЕФКО. Ми виконуємо функції консультантів від цієї установи.

НЕФКО – північноєвропейська міжнародна фінансова корпорація із штаб-квартирою в Гельсінкі та пріоритетом у фінансування екологічних проєктів, пише Максим Карпаш у газеті «Репортер».

Екологічними проєктами називають ті, в яких інвестиції «прив’язані» до скорочення викидів парникових газів. Саме таким є проєкт в Івано-Франківську, спрямований на підвищення енергоефективності муніципальних закладів освіти. Окрім утеплення фасадів, заміни вікон і дверей, реконструкції опалення та відновлення систем вентиляції в цих закладах, міжнародні партнери дають змогу місцевій владі показати цілком видимі та зрозумілі обсяги інвестицій в цю сферу. Показати усім – вчителям, учням, батькам – що це важливо. Бо так і є.

Інвестиції в освіту є одними з найвигідніших, адже вони повертаються кратно. У випадку нашого міста – кращі школи підвищують шанси утримання талановитих вчителів у їх стінах. І випускники з вищою імовірністю залишатимуться в місті, бо знатимуть, що їхні діти також отримають належний рівень комфорту та освіти.

Читайте також: Максим Карпаш: Десять мрій на десять років

Адже саме за цим їде з країни умовний середній клас. У розвинених країнах, попри вищі доходи, є й вищі видатки. Але багато кого вабить вищий рівень побутового комфорту: медицина, освіта, розваги тощо. І ось завдяки таким проєктам наші школи й дитсадки виглядають цілком на рівні подібних закладів у більшості країн ЄС. Простими словами – це ще одна причина залишатися в Україні.

Оновлені дитячі садочки та школи у нашому місті може побачити кожен. І багато хто може сказати, що це лишень оновлення форми. Мовляв, слід звернути більше уваги на зміст освіти, що є безсумнівним.

Та життя не таке чорно-біле, як нам інколи хочеться думати. Форма та зміст взаємопов’язані. Саме тому часто найкращі архітектурні об’єкти – це храми, театри, галереї, концертні зали, бібліотеки й навчальні заклади.

Читайте також: Максим Карпаш: Топ-10 успіхів України за 30 років

Радянська модель шкільної та дошкільної архітектури, незалежно від первинних задумок, загалом перетворилась просто на місце утримання дітей, поки батьки працюють. Архітектори це врахували: високі паркани, прості коробки з мінімально прийнятними розмірами вікон, відсутньою вентиляцією, жахливими санвузлами. І все це покрито густим шаром масляної фарби. Така, з дозволу сказати, «форма» впливала й на зміст – зубріння, списування, урівняйлівка, булінг і багато чого іншого. Звісно, гарні та належно влаштовані будівлі не гарантують уникнення цих явищ, але точно зменшують ризик їх появи.

Численні наукові дослідження вказують на взаємозв’язок гарно облаштованих навчальних будівель з результатами навчання, психологічною атмосферою в закладах, життєвими успіхами випускників.

Тому важливими є і форма, і зміст. Належне освітнє середовище створює те позитивне тло, на фоні якого вчителі та учні зможуть разом рости задля розвитку самих себе, міста, України та цілого світу.

Максим Карпаш, професор ІФНТУНГ

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.