В Івано-Франківську започаткували програму Level Up. У ній люди, які шукають себе у мистецтві, можуть отримати рецензії на свої роботи від професіоналів.
Заявок надійшло багато, й не лише від франківців, пише Репортер.
Художники й поети
Проєкт Level Up започаткувала громадська організація «Дом4824», зокрема Ольга Новак. Така ідея з’явилася в неї з власного досвіду.
«Я – поетка. Коли починала писати, розуміла, що мені бракує критики, щоб хтось вказав на мої помилки, – розповідає Ольга. – Спочатку є відчуття, що зробила щось дуже добре, а потім починаєш порівнювати з іншими, більше читати і розумієш, що все дуже банально, треба розвиватися».
У програмі п’ять категорій: література, образотворче мистецтво, театральне й кіномистецтво, фотографія, музика. До кожної свої вимоги. Наприклад, для літератури – п’ять віршів або мала проза чи драматургія до 20 сторінок. Художники мали подати п’ять фото своїх робіт, актори й режисери – до 20 хвилин свого сценічного виступу або короткометражного фільму, музиканти – три аудіо / відеозаписи пісень, фотографи – 20 фотографій. З 15 серпня по 30 вересня роботи надсилатимуть експертам. Перед тим – технічний відбір: відсіюватимуть тих, у кого неправильно заповнена заявка, хто надіслав недостатньо робіт…
Читайте: Мистецтво чи вандалізм? Які графіті є у Франківську та чи псують вони місто (ФОТО)
«Проєкт безкоштовний, експерти працюють без оплати. Я просто писала всім і пропонувала долучитися. У літературі я знаю, хто є визнаним, в інших сферах радили друзі чи колеги. Бо експерти – це не завжди люди, відомі широкому загалу, – пояснює Ольга Новак. – Ми ставили гнучкі умови: від одного до трьох учасників, невеликі обсяги робіт. Будемо враховувати жанри, в яких працюють митці. Також даємо експертам великий термін на рецензії – аж до кінця вересня».
Так, роботи художників-початківців аналізуватимуть, серед інших, художниця Олеся Гудима, мистецтвознавець Анатолій Звіжинський, художник Ярема Стецик. Також до проєкту долучилися інші митці: режисери Андрій Литвиненко та Христина Сиволап, саундпродюсерка Ірина Лобанок, співачка та актриса Валерія Мочарська, актриса Галина Баранкевич, режисерка Роза Саркісян, фотограф Дмитро Петрина, головний редактор фото та відеоінформації «Укрінформу» Олександр Ляпін, письменник Тарас Прохасько, поетка Ірина Шувалова…
Level Up – частина великого проєкту «Зв’язок з ВДОМА», який реалізують за сприяння Євросоюзу в рамках програми House of Europe. Він включає багато подій онлайн: творчі вечори, інтерв’ю з відомими людьми, концерти. Їх транслюватимуть на сторінці «Дом4824» у Facebook. На один творчий вечір уже запросили музикантів, які подали роботи на Level Up.
Більшість – на літературу
Загалом на проєкт надійшло 205 заявок, це більше, ніж очікували організатори. Майже половина – література. Тому в цій категорії, напевно, ще проведуть попередній відбір, бо експерти не зможуть розглянути все. Учасники – з усієї України.
«Проєкт орієнтований на молодь, але ми не вказували вікові рамки, тож подаються і старші люди, і малі. Є, наприклад, 12-річна дівчинка, – розповідає Ольга Новак. – Інколи люди починають писати чи грати у кіно у більш зрілому віці. От тільки старші люди не завжди дослухаються до чужої думки. Але конструктивна критика – це можливість рости. Адже недоліки можна знайти в будь-якому творі, навіть наших класиків».
Франківчанка Мілена Вітровська подала свої роботи в категорію «Фотографія». Перед тим вагалася, бо дівчині близькі різні напрямки творчості.
Читайте: У Верховині відкрили музей Штопора, туристи в захваті від тамтешнього вина (ФОТО)
«Найбільше я хотіла податися на літературу й на фотографію. Довго думала, вибрала друге, – говорить Мілена. – Я фотографую 3-4 роки, але вчилася лише сама. Мені цікаво, як мої роботи оцінять спеціалісти, можливо, направлять, дадуть рекомендації».
Навіть якщо рецензія буде негативна, Мілена не планує покинути захоплення, а лише задуматись, в якому напрямку розвиватися.
«Вибрати роботи було неважко, – каже Мілена Вітровська. – Колись я готувалася до виставки у «Ваґабундо», яка зрештою не склалася, тож мала частину відібраних робіт. У мене переважно портретна фотографія і трохи вуличної».
Якщо проєкт продовжать, Мілена планує подаватись і на інші напрямки – літературу або образотворче мистецтво.
Не пошук талантів
Дмитро Долгіх-Черниш – один із експертів проєкту, він оцінюватиме музикантів-початківців. Дмитро – клавішник гурту Physalisovi, співорганізатор проєкту «Музичні обійми».
«Я, як музикант, знаю, наскільки це нагальна проблема – отримати ґрунтовний відгук про свою музику, – говорить Дмитро. – Особливо, коли ти пишеш на фестивалі, а тобі відмовляють і не пояснюють, коли пишеш лейблу, а лист не читають. Є навіть платні сервіси, де за певну підписку ти можеш розраховувати на відгук на кожен трек: як продюсер реагує, що поліпшити, а що може неоднозначно сприйняти слухач».
За словами музиканта, він та інші експерти Level Up надаватимуть кваліфіковані рецензії без особистих вподобань.
Читайте: Грядки на даху. У Франківську хочуть створити міський сад (ФОТО)
«Буде аргументація з позиції практики. Бо ж до ротації вимоги одні, до концертних виступів інші, а до продакшину ще інші, – пояснює Долгіх-Черниш. – Ми не ставимо за мету пошук талантів, бо музикантів є багато, важливо створити інфраструктуру. Є вимоги, які естеблішмент ставить до виконавця, чи це інді, чи поп, чи інший жанр. У нього має бути те, чим він зацікавить аудиторію, у нього має бути «жилка» у пошуку цієї аудиторії, вміння себе продавати».
За допомогою цих рекомендацій музиканти зможуть уникнути помилок, які часто бувають у початківців.
«У нас музиканти, навіть професіонали, часто не знають всього циклу виробництва: де важливий звукорежисер, де пост-продакшин, де продюсер, – каже Дмитро Долгіх-Черниш. – Музикант, не бачачи всієї дороги, думає: от зараз я напишу трек, а там хтось його аранжує, придумає акорди, домовиться про виступи. А це величезна робота. Треба бачити цілісну картину».
Свої рецензії учасники отримають з 1 до 15 жовтня. А далі зможуть вдосконалювати свою творчість.
Comments are closed.