Статті

Ковалі, сплав солі, майстер-класи. У Галичі запланували з десяток подій для туристів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Галицький замок, напевно, вже відвідали більшість прикарпатців. Все ж у Національному заповіднику «Давній Галич» намагаються, щоб туристам та місцевим тут було цікаво завжди.

На липень та осінь уже запланували багато фестивалів і чекають відвідувачів, пише Репортер.

Ковалі, сплав солі, майстер-класи. У Галичі запланували з десяток подій для туристів

Для дорослих і дітей

Цього літа на кінець серпня (29 або 31, точну дату ще повідомлять) запланували провести історико-просвітницьку подію «Сплав солі». Це історична реконструкція поді ХІІ столітті, коли наші пращури виварювали сіль із ропи та відправляли по Лімниці й Дністру в Галич. Театралізоване дійство організують і у Калуші, й у Галичі.

Також попередньо або 17 або 31 серпня, залежить від погоди, буде фестиваль «Обжинки». Ми будемо запрошувати і нагороджувати аграріїв, дякувати за їхню роботу, – розповідає менеджерка з організації подій заповідника Лілія Сисак. – Буде фестиваль, майстер-класи, театралізоване дійство, ярмарок. Плануємо запросити когось з артистів. Дійство пройде у музеї етнографії у Крилосі.

Перед тим, 3 серпня, пройде релігійна подія – Всеукраїнська проща до Крилоської Богородиці.

Ковалі, сплав солі, майстер-класи. У Галичі запланували з десяток подій для туристів

Також цьогоріч вирішили об’єднати щорічну посвяту в лицарі на горі біля Галицького замку та фестивалі ковалів і «Форт Галич». Все це дійство пройде у вихідні 13-14 вересня.

У суботу зранку ковалі розпочинають свою роботу, ми задаємо їм конкретну тему для кування, – розповідає Лілія Сисак. – У перший день ковалі будуть робити свою роботу, проводити майстер-класи. Також плануємо запросити Івано-Франківський драмтеатр, щоб зіграли якусь виставу. Потім ввечері – нічні кування. Це дуже красиво, справжнє шоу. А на другий день – нагородження ковалів та виступ симфонічного оркестру.

Планується, що ковалі приїдуть з різних областей, а може й країн. Зараз якраз узгоджують учасників.

Читайте: Вбрані в історію: у Галичі відновлюють давні костюми і готують середньовічний табір

Протягом жовтня у Музеї етнографії у Крилосі щонеділі влаштовуватимуть майстер-класи. Кожен буде присвячений одному з етнорегіонів, представлених у музеї: Гуцульщина, Бойківщина, Покуття та Опілля. Для дорослих та малих відвідувачів організують майстер-класи з народних танців та приготування страв певного етнорегіону.

У листопаді, теж у Музеї етнографії, традиційно влаштують Андріївські вечорниці. А в кінці листопада – на початку грудня, там же ж, влаштують благодійний проєкт «Хатинка святого Миколая». З кінця грудня і у січні пройде етнографічне дійство «Коляда у музеї».

Також 4-5 грудня тут пройде Галицький туристичний форум.

Щоб приїжджали знову

За даними туристичного збору Івано-Франківської області за першу половину 2025 року Галицька громада увійшла в десятку, заробивши 44,53 тис грн. Це аж на 129% більше, ніж минулого року.

За словами Лілії Сисак, цього року у заповіднику намагаються організувати більше подій, для цього і з’явилася посада менеджера з організації подій.

Історія і наукові роботи – це дуже важливо, це все є. Але ми мусимо розуміти, щоб туристи приїжджали знову і знову, на локаціях має щось відбуватися, – каже Лілія Сисак. – Бо люди вже раз подивилися музей і наступного разу обирають щось інше. Тому ми стараємось організовувати такі фестивалі, щоб люди їхали знову.

Звісно, останні роки – непростий час для туризму, спочатку був ковід, потім війна. Але організовувати події треба, всупереч труднощам.

Ковалі, сплав солі, майстер-класи. У Галичі запланували з десяток подій для туристів

Деякі люди кажуть: «Війна надворі, а вам в голові фестивалі». Але ми робимо збори грошей на військових під час наших фестивалів, – каже Лілія Сисак. – Також, на ці події приходить багато військових і ветеранів, це оздоровлення для них і їхніх дітей. А також – українізація внутрішньо переміщених українців. Не всі знають нашу історію, традиції. Ми намагаємось їм їх прищеплювати.

Читайте: Місто сонця і моря. У Тисмениці подружжя фотографів презентувало виставку про французький Антіб (ФОТО)

Гранти на покращення

Щодо грантових проєктів, наразі Національний заповідник «Давній Галич» очікує остаточного підтвердження щодо програми з оцифрування матеріалів Музею караїмської історії та культури.

Ми отримали підтвердження, що заявка пройшла, надали усі наші фінансові документи перевірки фінансової спроможності організацій та очікуємо на кінцевий результат. Плануємо з понеділка розпочати роботу, – говорить наукова співробітниця заповідника, яка займається фандрейзингом, Ірина Стасюк. – Проєкт передбачає закупівлю техніки для оцифрування документів з наших колекцій. Це грант для корінних народів України, а караїми – це один з трьох корінних народів Криму, вони у нас мешкають з ХІХ століття. Ми маємо велику колекцію документів, фото, епістолярної спадщини у музеї, тож тепер зможемо її оцифрувати.

Цей грант установа отримала від House of Europe, від Goethe-Institute. Раніше «Давній Галич» уже впроваджував проєкт від House of Europe, коли міняли автентичний дах у хаті-ґражді. Розмір гранту – 500 тис грн, який покриє оцифрування архівів музею та створення сайту, де можна буде їх переглянути.

Також заповідник подався на інфраструктурний грант у співпраці з франківською ГО «Громадська ініціатива Галичини». Якщо вийде його отримати, планують відреставрувати невеликий амфітеатр біля замку. Там зможуть організовувати концерти, виступи, а «Громадська ініціатива Галичини» – благодійні ярмарки.

Читайте: Галич зберігає таємниці. Як з користю провести вікенд та набратися вражень (ФОТО)

Ще серед планів – подати заявки на конкурс від Українського культурного фонду, щоб відреставрувати музей у Крилосі. Зокрема, покращити меблі та облаштувати підсвітку, щоб експонати мали гарний вигляд.

Авторка: Ольга Романська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.