Франківці, які отримують тепло з котельні на Індустріальній, нині, як і раніше, часто сидять без опалення. Щозими вони по кілька днів мерзнуть, очікуючи, поки полатають черговий порив.
Минулого тижня міський голова Руслан Марцінків заявив, що вже наступного сезону абонентів котельні на Індустріальній не обслуговуватимуть. Натомість місто пропонує допомогу в 50 тис грн на витрати з переходу на індивідуальне опалення. Втім, яким буде механізм відшкодування, поки думають, пише Репортер.
Тепло подати не зможуть
Руслан Марцінків заявив на оперативній нараді, що на найближчій сесії ухвалять рішення про неможливість надавати послуги з теплопостачання для абонентів котельні на Індустріальній. Так він відреагував на інформацію про чергові пориви мереж, через що мешканці кількох вулиць уже майже тиждень без опалення.
Ми бачимо, навіть цей тиждень у деяких будинках три-чотири доби немає тепла, – розповів в ефірі «Західного полюсу» Марцінків. – Тому ми прийняли рішення і будемо давати цільову допомогу. Треба буде виконати умови й буде можливість отримати від нас матеріальну допомогу – 50 тис грн – на перехід на індивідуальне опалення. Це не лише на котел, але й на те, щоб заплатити газовикам за проєкт – а це найбільша стаття витрат.
Пропозиція стосуватиметься лише мешканців, яких обслуговує котельня на Індустріальній: вулиці Сахарова, Бандери, Коновальця, Мельника та інші. Часу на перехід небагато, бо процес довгий, тож людям краще не вагатися.
У нас немає іншої можливості, на наступний сезон в ряд будинків ми не зможемо подати тепло, – каже голова громади. – Рішення про неможливість надання теплопостачання виносять і в інших містах, наприклад, у Дніпрі. Ми ухвалимо його найближчої сесії. Перед нами колосальна робота, змушені її робити навіть в час війни. Але не варто себе дурити: постійно є пориви, мережі в дуже поганому стані, втрати величезні, а головне – люди без тепла.
Читайте: Автономні тонкощі. Як найбільше у Франківську ОСББ змогло перейти на індивідуальне опалення (ФОТО)
Аварій було багато
Компанія СТЕК, яка раніше обслуговувала котельню та мережі, оголосила про банкрутство наприкінці 2019 року. З того часу саме за мережі відповідає приватна компанія «Івано-Франківськ теплоенерго». Натомість споживачів обслуговує комунальне підприємство «Івано-Франківськтеплокомуненерго».
Раніше котельня на Індустріальній забезпечувала теплом 156 будинків, 10 медзакладів, 17 садків та інших дошкільних закладів, вісім шкіл, дев’ять училищ і вишів, а також ще 116 інших об’єктів. З часом влада почала поетапно перемикати споживачів до інших котелень та закликати мешканців переходити на індивідуальне опалення. Програму з перепідключення прийняли ще на початку 2021 року.
Втім, як каже керівник «Івано-Франківськ теплоенерго» Володимир Громко, про рішення перевести усіх споживачів котельні на Індустріальній він дізнався вперше на оперативній нараді. Ніякого механізму, як це відбуватиметься, поки немає.
Поривів у нас дійсно багато, але полагодити їх можна, ми їх усуваємо, працюємо над цим. Немає нічого неможливого, – каже Володимир Громко. – У нас тривають реконструкції котелень, у рамках перепідключення абонентів, згідно з рішенням сесії міської ради. Це для того, щоб відійти від магістральних мереж, оскільки з ними є проблеми, вони дуже застарілі. Також поміняли багато тепломереж.
Загалом компанія обслуговує 66 км мереж і 17 котелень.
За словами Володимира Громка, цього сезону було багато аварійних поривів, часто – через вимкнення світла.
Пориви треба поділити на планові й аварійні, – пояснює керівник компанії. – Планові – це коли є підтікання, але вони не критичні. Та ми все одно їх усуваємо. Таких поривів цього сезону було 18. А аварійних – десь 20-30. Коли в листопаді-грудні вимикали електроенергію, помпи у котельні переставали працювати. Відповідно, ставалися гідроудари. І кожне відключення світла тягне за собою пориви.
Щодо аварії на магістральній мережі, яка подає тепло мешканцям деяких будинків на Сахарова, Бандери та Коновальця, там, за словами Громка, стався стрибок тиску в ніч на суботу, 18 лютого. У результаті – 12 поривів і майже тиждень відсутність тепла у домівках і дитсадках. За словами Володимира Громка, наприкінці минулого тижня їх ліквідували.
Зараз комісія вивчає причини, чому так сталося, – каже Громко. – Внутрішньобудинкові системи будуть ще трохи «завоздушені», бо їх обслуговують ІФТКЕ і Комфортний дім. Залежить, наскільки швидко вони зможуть це зробити – а ми допоможемо, підставимо плече. Але треба врахувати, що зараз середньодобова температура +5. Враховуючи роз’яснення міністерства регіонального розвитку, ми повинні економити газ, і при середньодобовій температурі +3 котельні вимикати.
Можливість для старту
Артур Гулько мешкає на вулиці Степана Бандери. Його будинок належить до тих, які обслуговує котельня на Індустріальній. Тож чоловіку часто доводиться грітися підручними методами, бо опалення немає.
Минулого року були пориви, цьогоріч навіть більше. Зараз уже майже тиждень немає опалення, – розповідає Артур Гулько. – Минулого разу щось протікало, то бригада приїхала й відключила опалення. Але, щоб поремонтувати, треба, аби сусіди були вдома. Тож це все дуже затягується.
За словами Артура Гулька, цієї зими було три аварії.
Одного разу порив був невеликий, а два інші затягнулися до тижня. Одного разу довелося міняти трубу між поверхами. Після того, як полагодили, у квартирі довелося робити ремонт.
Читайте: Автономка зігріє не всіх. Як абоненти СТЕКу в Франківську переходять на індивідуальне опалення
Чоловік каже – хотів би перейти на індивідуальне опалення.
Як тільки переїхав у цю квартиру, одразу планував перейти на автономне, – говорить Гулько. – Але самому переходити не можна, треба, щоб погодилися 75% мешканців. А частина людей у нас – пенсіонери, у них немає грошей. У мене все готово – батареї, труби – треба лише котел. Тож якби була можливість податися на цю програму від міської влади, це було б дуже добре. Не думаю, що цих грошей стане повністю на перехід, але це можливість старту.
100 млн доларів з бюджету
Як повідомив Руслан Марцінків, механізм, як людям повертатимуть гроші, поки розробляють. Важливо, щоб виділені кошти дійсно використовували за призначенням.
Газовики мають запропонувати варіант, як зробити так, щоб людина не використала гроші на щось інше, – каже Марцінків. – Тому хочемо перестрахуватися, розробити механізм. Мені б дуже хотілось, щоб у наступний опалювальний сезон котельня не працювала. Через проблеми з трубами, поривами, а ще – я не хочу продовжувати той договір про співпрацю з компанією, який ми уклали. Тоді він нас врятував, кілька сезонів опалення було, але це не вихід у майбутньому.
За його словами, у пріоритеті – вулиці Коновальця, Бандери, Сорохтея.
Там десь 35 будинків і три заклади освіти: два дитсадки на Сорохтея і ліцей № 12 на вулиці Національної гвардії. Для садків та школи планують збудувати невеликі котельні. На це, а також на відшкодування мешканцям грошей за перехід на індивідуальне, з міського бюджету за спеціальною програмою планують виділити суму в еквіваленті 100 млн доларів.
Читайте: Сонячні батареї, індивідуальне опалення. Як Долина стала чемпіоном з енергоефективності
Будемо старатись, щоб якнайбільше людей перейшли цього року. Якщо не вдастся – за цей і наступний рік, – каже мер. – У нас уже діє програма з переходу на індивідуальне опалення, люди постійно долучаються. Найбільше було у 2021 році – перейшли близько 100 будинків. У 2022 – лише близько 40. Але це зрозуміло, бо війна й важка економічна ситуація.
Зараз місто допомагає перейти на індивідуальне опалення пільговим категоріям населення. Вони можуть отримати до 20 тис грн з міського бюджету. Абонентам котельні на Індустріальній ще додатково доплачують 13 тис грн на котел. А механізм нової програми встановлення індивідуального опалення обіцяють оприлюднити до кінця тижня.
Авторка: Ольга Романська
Comments are closed.