Війна Статті

Автономка зігріє не всіх. Як абоненти СТЕКу в Франківську переходять на індивідуальне опалення

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Восени міський голова Руслан Марцінків декларував перехід міста на автономне опалення за п’ять років. Розпочати мали з абонентів «Станіславської теплоенергетичної компанії» (СТЕК), яка оголосила про банкрутство.

Літо минає швидко. За два місяці старт нового опалювального сезону, пише Репортер.

Перші пішли

Абоненти СТЕКу отримували тепло від котельні на Індустріальній, 34. З грудня 2019 року компанія перебуває у процедурі банкрутства. Котельню обслуговує ТОВ «Івано-Франківськтеплогенерація», мережі – «Івано-Франківськтеплоенерго». А транспортує тепло від котельні до споживачів «Івано-Франківськ­теплокомуненерго» (ІФТКЕ). Але це все тимчасові заходи, бо місто оголосило про першочерговий перехід абонентів СТЕК на індивідуальне опалення.

У мерії це пояснюють тим, що котельні та теплові мережі застаріли, коштів на їх капремонт бракує, а енергоносії дорожчають. Крім того, котельня на Індустріальній – у приватній власності, тож місто не може впливати на її роботу.

Втім, і на ремонт та модернізацію мереж ІФТКЕ теж грошей нема. На рахунку підприємства мільйонні борги, працівників скорочують. А у вівторок, 31 серпня, мер повідомив, що усунув від роботи керівника ІФТКЕ та шукає йому заміну. Євгеній Герасименко очолював підприємство з червня 2019 року. Міський голова пояснює, що на підприємстві – труднощі, зокрема фінансові. Поки проводитимуть аудит, на місце Герасименка призначать тимчасово виконуючого обов’язки.

Донедавна котельня на Індустріальній забезпечувала теплом 156 будинків, 10 медзакладів, 17 садків та інших дошкільних закладів, вісім шкіл, дев’ять училищ і вишів, а також ще 116 інших об’єктів.

На початку року депутати міськ­ради прийняли програму поетапного відключення споживачів тепла від котельні на Індуст­ріальній, 34. Сподіваються, що це допоможе зекономити на всьому і всім буде щастя.

Почали з напрямку «Арматурний завод». Протяжність трубопроводів в цьому напрямку близько 20 км, з них 75 % труб мають понад 30 років, а 65 % – більше 40. Лише минулого опалювального сезону там було понад 30 значних проривів.

До теми: Тепло хоче грошей. Як у Франківську підключити індивідуальне опалення і скільки це коштує

«Так званий напрямок арматурного заводу минулого року мав багато проблем, – розповідає очільниця міського департаменту економічного розвитку, екології та енергозбереження Світлана Криворучко. – Тариф цього опалювального сезону буде більшим для всіх, незалежно від району. Поки не відомо, яким саме, бо питання ще розглядаємо. Але це така мотивація для людей перейти на індивідуальне опалення. Щодо комунальних підприємств, то для деяких доведеться будувати окремі котельні, деякі плануємо перепідключати – є план, тому без тепла не буде».

План першої черги поетапного перепідключення прийняли у липні. Згідно з ним, 22 будинки, переведуть до котельні ІФТКЕ на Коновальця, ще 11 будинків – до котельні на Матейка, по п’ять будинків – до модульних котелень на Левинського й Чорновола. Гуртожиток Національної академії внутрішніх справ під’єднають до модульної котельні на території академії. Ще 15 будинків – до котельні ТКЕ на Чорновола. А 15 – до мережі напрямку «Місто».

16 будинків не мають технічної можливості перепідключення до інших котелень. Тож мешканцям 674 квартир рекомендували перейти на індивідуальне.

«Сьогодні залишилося п’ять будинків, які організовують збори, а решта – ще 16 будинків організували збори та отримали дозволи на відключення й зараз у процесі встановлення індивідуального опалення, – говорить Криворучко. – Без тепла не залишиться ніхто, але треба, щоб люди починали процес. На встановлення індивідуального опалення треба не місяць і не два. Навіть ті мешканці, які вже провели збори і подали заяви, лише зараз у газконторі виробляють свої проєктні документи. І якщо не цього року, то вже на наступний матимуть готові папери».

Лише котлом не обійдеться

Доцент кафедри енергетичного менеджменту і технічної діагностики ІФНТУНГ Андрій Яворський розповідає, що централізоване опалення є кращим для екології, а також залишає шанси на альтернативні джерела енергії. Але воно потребує значних вливань в модернізацію мереж.

«Якщо говорити про СТЕК, то в них є лише одна котельня на Індустріальній і велика віддаленість абонентів, велика протяжність мереж із значними тепловтратами. Сама котельня – збудована ще в радянський час. Відповідно є великі втрати при генерації тепла в котельні та при постачанні. Тут пройдена точка неповернення. Багато абонентів вже від’єдналися і система теплопостачання розбалансована», – говорить Андрій Яворський.

Аби у квартирах було тепло і не доводилося платити зайве за його втрати, потрібна заміна мереж і повна реконструкція котельні. Також мають докластися і споживачі – термомодернізувати будинки, замінити системи опалення, встановити поквартирний облік, щоб самим регулювали температуру в квартирах. А ще – встановити для кожного будинку індивідуальні теплові пункти, які б регулювали потреби цілого будинку.

Але і з індивідуальним опаленням теж не все просто. Без комплексного підходу та інвестицій в утеплення будинку та заміну газових мереж автономка може наробити біди.

«Термомодернізація необхідна в будь-якому разі, – каже Яворський. – Старі багатоповерхівки мають великі тепловтрати. Якщо централізоване теплопостачання припинити, то не будуть обігріватися підвали і є велика ймовірність перемерзання стояків. Також, якщо не будуть опалюватися сходові марші, то там може розвиватися грибок і пліснява».

До теми: У Франківську мешканці “Китайської стіни” почали підключати індивідуальне опалення (ФОТО)

Ще один мінус масових автономок – забруднення повітря. Адже продукти згорання з котлів будуть виходити на фасад будинку. А якщо будинки замкнуті у так званий колодязь, то вітер їх не видуватиме.

Якщо при переході на автономку будинок утеплити, буде легше утримувати тепло в місцях загального користування – підвал, сходи, горище, дах. А ще можна пізніше вмикати опалення, менше газу треба на обігрів помешкання, меншим буде й забруднення повітря.

Окрім цього, варто подумати і про підвідні газові мережі. Адже кількість газового обладнання зросте, а з ним і навантаження на мережу.

«Якщо температура різко знижується і всі вмикають газові котли, то тиск газу падає, і котли автоматично вимикаються, – пояснює Андрій Яворський. – Також є ризик аварійності, вибухів, позаштатних ситуацій, пов’язаних із газом. Якщо доводиться модернізувати систему постачання не лише в цілому будинку, а й підвідні мережі, кошторис на встановлення автономного опалення зростає до 60-70 тис грн».

Суми шалені. Частково допомогти обіцяє місто. Але лише малозабезпеченим і тільки в розмірі 10 000 грн. Наразі допомогу надають абонентам котельні на Індустріальній, 34. За літо виконком погодив 44 такі виплати. Але навіть при лише базових затратах на внутрішні труби, котел і технічну документацію, це заледве третина від потрібної суми.

Часу обмаль

Як розповідає фахівчиня зі зв’язків з громадськістю ПАТ «Івано-Франківськгаз» Галина Цап, цього року для встановлення індивідуального опалення звернулися представники 58 багатоповерхівок. З них 39 влітку, тож часу, щоб виконати усі роботи, досить мало. Три тижні тому за круглим столом з головами ОСББ та балансоутримувачами газовики обговорили усі заходи, щоб перехід на індивідуальне відбувся найшвидше.

На підприємстві запевняють, фахівців для виконання цих робіт вистачає. Більше того, у «Клієнтському просторі» можна замовити послугу «під ключ» – від проєктної документації до пуску обладнання та його обслуговування.

«Відповідно до характеристик квартири, персональний менеджер допоможе обрати енергоефективне обладнання. А після пуску газу не потрібно буде кликати сервісну компанію для запуску. Усі роботи проведуть наші кваліфіковані працівники, – говорить Галина Цап. – Додатково можна укласти договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових мереж та всього газового обладнання».

Втім, мешканців уже сьогодні попереджають, що усі будинки, які з централізованого опалення переходять на індивідуальне, технічно до цього не готові. Гідра­влічні розрахунки показали, що газові мережі не зможуть забезпечити нормальний тиск для роботи котлів – він буде меншим мінімально допустимого. Тож необхідно замінювати мережі. В деяких будинках треба міняти не тільки внутрішні мережі – фасадний газопровід і стояк, а й підземні, як, наприклад, за адресою Паркова Алея, 6-8.

«Щороку ця проблема буде посилюватися. Газопроводи не витримують такої кількості підключень. Відмовляючись від цент­рального опалення, влада має розуміти, що необхідно передбачити в бюджеті міста кошти на модернізацію газорозподільної системи відповідно до потреб індивідуального опалення, – каже Галина Цап. – У тарифі на доставку, яка є джерелом фінансування реконструкції мереж, кошти на це не закладені. В іншому випадку витрати повністю ляжуть на споживачів».

Скоріш за все, за п’ять років таки не впораємося. Але за цей час варто зважити усі за та проти, обговорити з сусідами план робіт і готуватися до переходу комплексно. Аби довгождана економія таки настала, а зима не прийшла зненацька.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.