Статті

Дорослі теж хворіють. Від чого слід вакцинуватись вчителям

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З вересня в Івано-Франківську офлайн працюватимуть 47 шкіл і 40 дитячих садків. В усіх цих навчальних закладах подбали про безпеку дітей та укриття на випадок надзвичайних ситуацій. Але захищатися потрібно не лише від війни, а й від хвороб, які теж можуть негативно вплинути на життя та здоров’я маленьких та дорослих українців. Єдиний спосіб захиститися від важких інфекційних захворювань – вакцинація. Вона особливо потрібна освітянам та дітям, які перебувають в колективах.  Від чого слід вакцинуватися вчителям, Репортер розпитав директора обласного департаменту охорони здоров’я Ігоря Дмитренка.

Ігор Дмитренко

 – Пане Ігорю, щеплення проти коронавірусу для вчителів досі обов’язкове?

– Наразі вакцинація проти COVID-19 не є обов’язковою для вчителів. Але хочу зауважити, що на Прикарпатті двома дозами вакциновані 98% педагогів. Документу, який би зобов’язував їх вакцинуватися бустерною дозою, теж не існує. Втім, люди усвідомлюють важливість імунізації і зараз прикарпатці активно роблять бустер. Закликаю всіх долучитись та захистити себе перед осінньо-зимовим сезоном.

 – Під час війни збільшується ризик підхопити дифтерію та правець. Що робити, якщо людина не пам’ятає, коли востаннє вакцинувалася від цих хвороб і не має доступу до документа про щеплення?

– Через війну частішає травмування мирного населення, ускладнюється доступ до медичної допомоги, люди часто перебувають у місцях скупчення – це, звісно, збільшує ризик розповсюдження небезпечних інфекцій. Саме тому зараз, як ніколи важливо, мати щеплення проти правця та дифтерії. Це стосується всіх дорослих людей, в тому числі – і вчителів.

Ревакцинація від дифтерії і правця проводиться кожні 10 років. Але якщо ви не пам’ятаєте, коли востаннє вакцинувались, і не маєте доступу до документа про щеплення, краще перестрахуватися.

Щеплення дорослим роблять вакциною зі зменшеним вмістом антигена АДП-М, що закуповується державою і надається безоплатно. Вакцинуватися можна у свого лікаря або у будь-якому медичному закладі первинної медицини, незалежно від того, чи підписана декларація.

 – Чому вчителям не варто ігнорувати і захист від кашлюка?

– Рівень вакцинації дітей від цієї хвороби не досягає показника 95%, за якого формується колективний імунітет. І чим менше дітей щеплено від кашлюка, тим вища вірогідність того, що будуть нові спалахи хвороби. Не покладайте відповідальність за своє здоров’я на інших. Вчителі мають безпосередньо близький контакт із дітьми, тому мають убезпечити себе. У дорослих ця хвороба викликає сильний невпинний кашель, який може викликати блювоту. Такі напади дуже виснажують людину. 

Згідно з календарем щеплень, вакцинація від кашлюка для дітей – обов’язкова. Однак і дорослі можуть за власний кошт закупити комбіновану вакцину «Бустрікс», яка захищає як від кашлюка, так і від правця та дифтерії.

 – Відомо, що більшість дорослих в Україні не отримували щеплення проти гепатиту. Розкажіть, які є типи цього вірусу і в чому між ними різниця?

– Є п’ять основних видів гепатиту:

  • які передаються фекально-оральним шляхом : гепатит А та гепатит Е;
  • які передаються парентерально (через кров та рідини організму) та вертикально (від матері до дитини при народженні) гепатит С, гепатит В, та гепатит Д, який іде в парі з гепатитом С.

Різниця між гепатитами – у шляхах передачі та в клінічному перебігу. Так, наприклад, гепатит А ніколи не буває хронічним. Гострі гепатити В та С можуть переходити у хронічні форми. А гепатит Д самостійно не проявляється, тільки в парі з гепатитом В.

 – Нині доступні вакцини проти всіх типів?

– На сьогодні є вакцини від гепатиту А – «Хаврікс», вакцинація не входить до календаря щеплень.

Від гепатиту В: вакцина «Еувакс», яка закуплена за державні кошти і нею вакцинуються діти до року. Інші категорії населення можуть придбати вакцини «Еувакс» та «Інжерікс» в мережі аптек і провакцинуватися за власний кошт.

Від гепатиту С вакцини наразі не існує.

– Часто дорослі можуть підхопити традиційно дитячі хвороби, наприклад вітрянку. Чим небезпечний цей вірус дорослим?

У дорослому віці перебіг вітряної віспи може бути значно важчим, ніж у дитячому. Хворіють ті дорослі, які в дитинстві не перенесли цю інфекційну хворобу. З небезпечних ускладнень можуть бути міокардити (запалення серцевого м’яза), вірусний енцефаліт (ураження головного мозку), нефрити (ураження нирок).

 – Мабуть, вчителям не слід забувати й про вакцини КПК? Адже спалахи, наприклад кору серед дітей, відбуваються циклічно.

– Справді, дорослі, так само, як і діти, можуть захворіти на кір, що має тяжкий перебіг і часто потребує госпіталізації. Інфекція може викликати ускладнення (пневмонію, енцефаліт), призвести до інвалідності чи смерті.

Останній спалах кору був в Україні у 2017-2019 роках. І новий спалах вже близько. Також розповсюдженню кору можуть сприяти великі скупчення людей у підвалах, сховищах, евакуаційних автобусах.

Щодо вакцинації, то дорослі можуть отримати щеплення від кору лише за власний кошт. Зазвичай схема імунізації передбачає введення двох доз вакцини КПК (від кору, паротиту та краснухи) із мінімальним інтервалом 28 днів.

 – Як ви вважаєте, чи повинна вакцинація від перелічених захворювань бути обов’язковою для педагогів? Хто б мав контролювати наявність щеплення?

Вакцинація – це один з найефективніших методів профілактики інфекційних та неінфекційних хвороб і має бути обов’язковою. Особливо для певних декретованих груп — працівників медичної галузі та освітян. А контроль за проведеною вакцинацією  має здійснювати керівник закладу.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.